Kilka dni temu pisaliśmy o planowanym wprowadzeniu zwrotnej kaucji depozytowej przy zakupie olejów. Opłata ta miałaby wynosić od 5 do 10 zł za litr, a okres jej zwrotu miałby przypadać na określony czas po jego zakupie. Po tym okresie kaucja przepadałaby bezpowrotnie.

Opłata ta miałaby nie obowiązywać warsztatów i serwisów, a jedynie tych, którzy wymieniają olej samodzielnie.

Kaucja przy zakupie olejów - odpowiedź ministerstwa

W tej sprawie zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do
Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

“Obecnie prowadzimy prace związane z przygotowaniem finalnej wersji przedmiotowego projektu. Analizujemy w tym momencie m.in. przekazane uwagi przedsiębiorstw zajmujących się obrotem produktami smarowymi/olejowymi, a także analizujemy wpływ pandemii COVID-19 na nasz projekt, m.in. w zakresie wprowadzenia kwestii ew. opłaty kaucyjnej (depozytowej). Analizowane są także szczegóły organizacyjne i techniczne związane z praktycznym wdrożeniem ww. rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu wszystkich podmiotów, które mają do czynienia z obrotem produktami smarowymi i olejem odpadowym.

Po zakończeniu prac nad projektem z uwagi na istotność planowanej legislacji, przyjęcie projektu przez Rząd, a następnie parlament będzie poprzedzone szerokimi konsultacjami publicznymi, w tym z udziałem branży paliwowej.

Zakończenie prac nad projektem i przekazanie projektu do konsultacji publicznych jest obecnie wstępnie planowane na II połowę roku. Przepisy w tym zakresie będą wchodzić etapami, z odpowiednio długimi przepisami przejściowymi (vacatio legis), na pewno nie wcześniej niż w 2022 r.”.