Głównym zamysłem planowanego podpisania umowy o współpracy pomiędzy Mińską Fabryką Traktorów, Petersburską Fabryką Traktorów oraz Homelską Fabryką Maszyn Rolniczych jest powstanie na wschodzie naszego kontynentu silnego producenta tzw. „full liner”, oferującego praktycznie pełny zakres maszyn rolniczych. Będzie on konkurencją dla tego typu przedsiębiorstw z Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej.

Nie tylko Kirowiec, MTZ i Gomselmash

– Jest to projekt pilotażowy w zakresie współpracy przemysłowej w ramach Związku Białorusi i Rosji. Spodziewamy się, że w przyszłości do naszego partnerstwa dołączą również inni duzi gracze działający na terytorium Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – powiedział Witalij Wowk, dyrektor generalny spółki MTZ.

Według niego współpraca umożliwi stworzenie bardzo szerokiego asortymentu maszyn rolniczych, począwszy od maszyn jednoosiowych, miniciągników po wysokich klas mocy ciągniki, kombajny oraz maszyny uprawowe i zielonkowe.

– Dzięki wspólnym działaniom będziemy mogli zwiększyć konkurencyjność naszych produktów nie tylko na rynku krajowym, ale także na rynkach zagranicznych dzięki wyższej jakości i niższym kosztom produkcji – dodał  Wowk.

Projekt umowy przewiduje wspólne opracowywanie innowacyjnych projektów, wymianę informacji oraz inne działania związane z pogłębianiem współpracy.

Będziemy z zaciekawieniem śledzić informacje w zakresie tego przedsięwzięcia. Chociaż mamy nieodparte wrażenie, że to już kiedyś było...

A Wy co sądzicie na ten temat?