Dla rynku brazylijskiego model 35x jest bardzo ważnym sprzętem. Był pierwszym ciągnikiem produkowanym przez Massey Fergusona w Brazylii. Od tego momentu, ten niewielki ciągnik, stał się symbolem modernizacji rolnictwa i ekspansji agrobiznesu w Brazylii. 

Ciągnik sprzedawany już brazylijskim rolnikom i kolekcjonerom ma upamiętnić 175 lat firmy Massey na światowym rynku, ale także 60 rocznicę produkcji MF w Brazylii.   

- Wydanie specjalne honoruje wszystkich rolników, którzy wraz z Massey Fergusonem budowali historię mechanizacji rolnictwa w Brazylii. To ciągnik przeznaczony dla wielbicieli naszej marki, symbolizujący wejście kraju do nowoczesnego rolnictwa – podkreślił Eduardo Nunes, dyrektor marketingu w Massey Ferguson Brazylia.

Limitowane i numerowane

Zostanie wyprodukowanych zaledwie 100 egzemplarzy, które zachowają cechy oryginalnego modelu, wykorzystując nowe technologie. Na przykład silnik, choć bardzo podobny do poprzedniego, ma bardziej precyzyjną pompę wtryskową, wydajniejsze systemy filtracji, a do tego komponenty produkowane z nowych materiałów.

Nowa wersja MF 35x z silnikiem o mocy 36,5 KM ma skrzynię biegów z sześcioma biegami do przodu i dwoma biegami wstecznymi oraz udźwig 1100 kg w układzie trzypunktowym.

- Mimo, że ciągnik jest skierowany do kolekcjonerów i miłośników marki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby model był wykorzystywany w pracy w gospodarstwie. Jest to w pełni funkcjonalny traktor o trwałości i wytrzymałości charakterystycznej dla marki Massey Ferguson – wyjaśnił podczas prezentacji ciągnika Eder Pinheiro, koordynator ds. marketingu w dziale ciągników MF.

Massey Ferguson 35 z Kenii

Skąd Brazylijczycy wzięli części do wyprodukowania nowego Massey Fergusona z lat 60. w drugiej dekadzie XXI wieku? Choć w oficjalnych komunikatach tego się nie podaje to najprawdopodobniej traktory w dużej mierze pochodzą z Kenii.

W Afryce stara seria 35, oczywiście nieco podrasowana nowoczesnymi technologiami, powstaje od 2015 r. jako tani i sprawdzony ciągnik na afrykańskie warunki. Ma taką samą moc jak pojazd z Brazylii oraz podobną skrzynię biegów. 

Massey Ferguon 35 od 2015 r. produkowany w Kenii, fot. K.Pawłowski
Massey Ferguon 35 od 2015 r. produkowany w Kenii, fot. K.Pawłowski

- Ten dobrze sprawdzony model oferuje idealną wprost specyfikację i funkcje techniczne dla wschodzących kenijskich gospodarstw rolnych. Przynosi mechanizację nowemu pokoleniu rolników, robotników rolnych i przedsiębiorców – mówił w 2015 r. Richard Markwell, wiceprezes i dyrektor zarządzający Massey Ferguson na Europę/Afrykę/Bliski Wschód.

Massey Ferguson jest kultowym modelem nie tylko dla Brazylijczyków. W latach 1955 - 1964 powstawał w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii (w Anglii produkcja rozpoczęła się rok później). Był też produkowany na licencji w Indiach, Jugosławii, Turcji i Pakistanie.  Na niektórych rynkach utrzymał się w produkcji do początków XXI wieku.   

Zapewne w Brazylii nieco łatwiej o taką pamiątkową serię, gdyż przepisy nie trzymają producentów za gardło tak mocno jak w Europie. A ty kupiłbyś limitowaną wersję Ursusa C-330 na stulecie pierwszego polskiego ciągnika? To byłby fajny kąsek dla naszych kolekcjonerów.