Tropikalne upały z jakimi coraz częściej mamy do czynienia powodują, że kwestia chłodzenia organizmu nie ogranicza się tylko do zapewnienia operatorowi komfortu. Coraz częściej jest to sprawa zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Podczas gdy na zewnątrz temperatura przekracza 30 st. C, w mocno przeszklonej kabinie może ona grubo przekraczać 40 st., a wtedy o udar cieplny nie trudno.

Klimatyzacja dedykowana

Zaczniemy od najbardziej profesjonalnego podejścia do tematu. W przypadku zakupu kompletnego zestawu klimatyzacji otrzymujemy w zestawie sprężarkę, skraplacz, parownik, zawór rozprężny, filtr osuszający, czujnik ciśnienia, termostat, zestaw węży, końcówek i złączek a także elementy panelu klimatyzacji. Ponadto sprzedawca do zestawów dostarcza instrukcję obsługi, dzięki której montażu można dokonać we własnym zakresie, chociaż i tak nie obędzie się bez sprawdzenia jej szczelności i napełnienia czynnikiem, co będzie musiał zrobić specjalista.

Koszty kompletnych zestawów rozpoczynają się od ok. 4250 zł i zwykle nie przekraczają kwoty rzędu 5000 zł. Do tego należy doliczyć koszt czynnika chłodzącego (zwykle ok. 2 kg, a więc koszt w granicach 200 zł) i, jeżeli nie zdecydujemy się na montaż we własnym zakresie, ok. 1000 zł za taką usługę. Jako że montaż odbywa się u klienta, należy doliczyć do tego koszty dojazdu serwisu.

Klimatyzator na dachu

Tańszym rozwiązaniem może być zakup uniwersalnego klimatyzatora dachowego, który, jako jeden moduł, montuje się w szyberdachu kombajnu lub ciągnika. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że do kosztu zakupu tego typu urządzenia nie dochodzą żadne dodatkowe wydatki; układ jest już napełniony czynnikiem chłodzącym, a montaż jest na tyle prosty, że bez trudu można poradzić sobie z nim we własnym zakresie w ciągu kilku godzin.

Do zasilenia tego typu urządzenia wymagane jest zazwyczaj gniazdo 12 V. Pewną wadą tego typu urządzeń jest zwiększenie wysokości kabiny kombajnu, należy więc uważać podczas wjeżdżania do niższych budynków. Ceny tego typu klimatyzatorów rozpoczynają się od ok. 3000 zł.

Kolejnym rodzajem klimatyzatora, który można wziąć pod uwagę jest klimatyzator wodny. Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, intensywniej odparowuje woda i lepsze jest chłodzenie. Koszty eksploatacji ograniczają się tutaj do wody (może być to woda z wodociągu) i tabletek odkażających i odkamieniających, których koszt to ok. 30 zł na sezon. Montaż urządzenia wygląda podobnie jak w przypadku standardowego klimatyzatora, podobny jest również jego koszt (od ok. 3000 zł). Pewną wadą jest z kolei kwestia jego wydajności, która jest mniejsza niż w przypadku standardowego klimatyzatora. Należy też pamiętać, że tego typu urządzenie, inaczej niż w przypadku standardowych klimatyzatorów, nie osusza chłodzonego powietrza, co ma pozytywne skutki w kontekście zdrowotności układu oddechowego.

"Klima" z demobilu?

Można zdecydować się też na inny, bodaj najtańszy, ale też potencjalnie najbardziej problematyczny wariant, mianowicie montaż klimatyzacji z „demobilu”, np. z używanego kombajnu, ciągnika czy samochodu. Jeżeli ta pochodzi z takiego samego modelu, będzie to dosyć proste zadanie. Jeżeli nie – należy liczyć się z dodatkowymi kosztami w m.in. w postaci przewodów, które trzeba będzie dopasować do schematu. Ponadto może okazać się, że podzespoły takiej klimatyzacji są mocno wyeksploatowane i nie posłużą zbyt długo.

Przede wszystkim dbać

Jeżeli klimatyzacja jest już zamontowana w naszym kombajnie, należy pamiętać, że pracuje ona w skrajnie ciężkich warunkach i wymaga praktycznie codziennej obsługi. Takie czynności jak czyszczenie filtra kabinowego, parownika i chłodnicy klimatyzacji (skraplacza) powinny odbywać się codziennie, nie tylko ze względu na utrzymanie wydajności układu, ale też w celu zapobieżenia jego awarii.