Kubota „X tractor  - cross tractor” został pokazany szerokiej publiczności na zakończonych niedawno targach w japońskim mieście Kioto. Koncepcyjny ciągnik nie posiada kabiny ani silnika spalinowego, jest w pełni autonomiczny i bezemisyjny. Wyposażony został w sztuczną inteligencję (AI), napęd elektryczny z bateriami litowo-jonowymi i słonecznymi oraz cztery gąsienice.

 System czterech gąsienic to z jednej strony większy uciąg i stabilniejsze poruszanie się w zmiennych warunkach terenowych. Z drugiej dzięki wbudowaniu w każdy mechanizm jezdny silnika elektrycznego możliwa jest zmiana prędkości obrotowej poszczególnych gąsienic co przekłada się z kolei na mały promień skrętu.

Futurystyczny „X tractor” ponadto w zależności od wykonywanego zadania może zwiększać lub zmniejszać swoją wysokość. A więc jeśli potrzebna jest dobra przyczepność maszyna zmniejszy swoją wysokość, aby obniżyć środek ciężkości. Jeśli natomiast wykonuje prace w łanie zwiększy ją powiększając prześwit.

W pełni autonomiczna praca konceptu możliwa jest dzięki opracowanej przez inżynierów Kuboty technologii AI. Wykorzystuje ona do działania różne dane, m.in. dane pogodowe i wskaźniki wzrostu Pozwala to ciągnikowi przyszłości samodzielnie wybierać odpowiednie operacje w odpowiednim czasie, a zebrane przez niego informacje środowiskowe mogą być automatycznie udostępniane innym maszynom celem maksymalizacji wydajności pracy każdej z nich.

„X tractor” to kolejny krok azjatyckiej firmy w rozwoju technologii rolnictwa precyzyjnego stawiającego na automatyzację wielu prac. Już w 2017 r. bowiem Kubota zaprezentowała ciągniki AgriRobo, które mogą pracować samodzielnie. Wszystkie te działania są próbą sprostania wyzwaniom stojącym przed japońskim sektorem rolnym, czyli starzeniem się rolników i niedoborem siły roboczej.

Na zakończenie napiszmy o wspomnianym pierwszym koncepcyjnym traktorze Kubota. Nazywał się „Dream Tractor”, a miejscem jego prezentacji była światowa wystawa Expo’70 w japońskim mieście Osaka w 1970 roku. Wyglądał bardziej jak powiększony samochód-zabawka, ale na swoim pokładzie posiadał najnowsze w ówczesnym czasie technologie. Charakteryzował się doskonałą funkcjonalnością, dużym komfortem kierowcy oraz łatwą i przyjazną obsługą.