Wbrew temu co wszem i wobec mówią producenci maszyn rolniczych, ten rok nie był zły dla wszystkich. Szacuje się, że w tym roku obroty Pronaru wyniosą 900 milionów złotych.

Zainteresowanie maszynami z Podlasia jest tak duże, że firma wybudowała nową fabrykę w Hajnówce i rozbudowała dwie kolejne. W powiększonej hali w Narewce produkowane są m.in.: przyczepy gabarytowe i tarcze do kół. Powiększenie zakładu ma usprawnić produkcję i zwiększyć liczbę wytwarzanych maszyn.  

Z kolei w nowej fabryce w Hajnówce, której powierzchnia wynosi 18 tys. m2 powstają osie, przekładnie, układy jezdne i układy przeniesienia napędu. Trzecia z nich zajmuje w sumie 2 hektary, jest położona w Siematyczach. W niej produkowane są maszyny i komponenty recyclingowe do 40 ton takie jak m.in. rozdrabniacze wolnoobrotowe przeznaczone do wstępnego przetwarzania wszelkiego rodzaju materiałów: odpadów komunalnych i budowlanych, palet, gruzu, pozostałości wycinki drzew.

W pracach nad budową i rozbudową hal brali udział...pracownicy Pronaru. Potwierdza to Artur Królikowski, dyrektor produkcji.

- Jesteśmy samowystarczalni. Nasi pracownicy wykonywali nie tylko prace budowlane, ale także byli odpowiedzialni za wiele innych m.in. za system ogrzewania powietrza - mówi Królikowski.

Budowa fabryki i rozbudowa dwóch innych to nie jedyne inwestycje, z których Pronar może być w tym roku zadowolony. W lipcu firma oficjalnie otworzyła lądowisko z 1000 metrowym pasem startowym. Drogą lotniczą firma chce szybciej docierać do swoich partnerów handlowych.

Jako, że Podlasie nie ma rozbudowanej infrastruktury lotniskowej, Pronar udostępnił kompleks lotniczy Straży Granicznej, Policji, Lotniczemu Pogotowiu  Ratunkowemu  oraz  samolotom   przeciwpożarowym   służb   leśnych.

Obecnie Pronar dysponuje siedmioma fabrykami, w których produkuje ponad 120 modeli różnego rodzaju przyczep, oraz m.in. ciągników wraz z osprzętem, maszyn do zbioru zielonki, elementów pneumatyki i hydrauliki. 

Udział w polskim rynku przyczep rolniczych szacuje się obecnie na ponad 50%, natomiast wartość sprzedaży eksportowej stanowi blisko 80% wartości sprzedaży całej firmy.