PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kombajnistów jest bez liku, czyli uprawnienia do koszenia

Kombajnistów jest bez liku, czyli uprawnienia do koszenia
Do poruszania się po drogach publicznych kombajnem nie jest wymagany ukończony kurs kombajnisty, fot.kh

Na polach trwa akcja żniwna, a kombajny widzimy nie tylko na polach, ale także na drogach publicznych. Czy kombajnista musi posiadać specjalne uprawnienia?Z definicji Prawa o ruchu drogowym kombajn zbożowy należy do kategorii pojazdów wolnobieżnych, których prędkość jazdy nie przekracza 25 km/h. Taki rodzaj pojazdu nie wymaga obecnie posiadania specjalnej kategorii prawa jazdy, choć jeszcze do niedawna wymagana była kategoria T, uprawniająca do kierowania ciągnikiem rolniczym lub innym pojazdem wolnobieżnym.

Obowiązujące obecnie przepisy Ustawy w art. 6.3 pkt.1 mówią, że po drogach publicznych można kierować kombajnem, który jest pojazdem wolnobieżnym, posiadając kategorię prawa jazdy B, C, C1, D, D1. Czyli ustawodawca zezwala już na kierowanie kombajnem po drogach publicznych nawet osobie posiadającej “zwykłe” uprawnienia do kierowania samochodem osobowym (kat. B).

Samo posiadanie prawa jazdy to jedna strona medalu. Drugą są umiejętności zarówno obsługi, jak i prowadzenia kombajnu po drogach publicznych. Nikt nie rodzi się kombajnistą, a skomplikowanie nowoczesnych maszyn, jakie spotykamy coraz częściej na naszych polach, jest ogromne. Co prawda kombajny stają się coraz bardziej zautomatyzowane, jednak ich prawidłowa obsługa wymaga ogromnej wiedzy.

Kurs kombajnisty czy warto?

Źródłem wiedzy o obsłudze kombajnów mogą być kursy na kombajnistę organizowane m.in. przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego i Izby Rolnicze. Kurs taki kosztuje w granicach kilkuset złotych i połączony jest zazwyczaj z zajęciami praktycznymi na maszynie. Kończy się egzaminem, a po jego zaliczeniu otrzymujemy stosowny dokument.

W sieci możemy się natknąć także na przyspieszone kursy online na kombajnistę trwające 24 godziny oferowane przez różne placówki kształcenia ustawicznego zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Do czego potrzebny nam kurs kombajnisty?

Po ukończeniu każdego poważnego kursu otrzymujemy dyplom, który warto zachować w przypadku ewentualnego wypadku lub zdarzenia drogowego z udziałem kombajnu, który prowadzimy. Pozwoli to zabezpieczyć się przed zakwestionowaniem zasadności wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela kombajnu. Zawierając ubezpieczenie na maszynę, trzeba dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić, jakich uprawnień dany ubezpieczyciel wymaga w przypadku zdarzenia.

Poza różnymi rodzajami kursów na kombajnistę niezwykle ważne jest stałe podnoszenie swoich umiejętności. Można to zrobić na cyklicznych kursach organizowanych przez producentów kombajnów zbożowych, jak Harvest Masters organizowany przez New Holland, czy też innych, jak Claas czy John Deere.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (61)

 • Artur 2021-08-05 17:33:09
  "Bizon jest Bogiem, Koszenie nałogiem, Plon to podstawa, Żniwa to zabawa"
 • RolNick 2021-08-05 10:14:04
  Na FB taki wierszyk znalazłem: Kombajnistów jest bez liku, Lecz żadnemu kosić przy Henryku. New Hollandem dysponuje, Kosząc- wcale nie główkuje. Bo maszyna to jest przednia, Do koszenia odpowiednia. Każde zboże dziś obleci, Wiedzą o tym nawet dzieci. Henryk prawie już gotowy, Wdziewa szybko i bez mowy. Podkoszulek swój siatkowy, Żeby szczęście- to nie nowy. I antenkę na berecie, Już poprawia - przecież wiecie. Każdy modny kombajnista, Go nakłada- z oczywista.
  • Hyhy 2021-08-05 13:44:08
   To jak pamiętam rymowanka sprzed kilku lat autora tekstu
 • Rolnikowski 2021-08-05 04:00:10
  Byłem na kursie kombajnistów, same głupoty opowiadał a przeważnie to rolnicy szkolili szkoleniowca. Jeśli ktoś ma w głowie fioła jak ten po kursach co wywrócił kombajn kołami do góry albo taki specjalny wożnica co wozi premiera i stwarza kolizje, dyplom może sobie wsadzić.
 • Naprawdę pracujacy 2021-08-04 23:57:12
  Rolnicy to najbardzie zaraz po gornikach nie reformowalna grupa społeczeństwa.Wszystko im się należy,jak się nie opłaca to zablokujemy drogi może kierowcy
  • AngryFarmer 2021-08-05 06:00:34
   Masz pojęcie o rolnikach i rolnictwie jak stary koń o astrofizyce
  • Łukasz 2021-08-05 23:37:20
   Żeby nie rolnicy nie miałbyś czego żreć nie pomyślałeś o tym? Możesz mieć górę pieniędzy jak nie będziesz mógł kupić za nie jedzenia to będziesz je jadł? Troche szacunku i pomyslunku zanim zaczniesz kogoś obrazac
   • Naprawdę pracujacy 2021-08-06 08:09:15
    A gdyby nie krawcowa chodził byś nago,gdyby nie kierowca tira to zalabys sobie do tego twojego John Deere (co oczywiście też dostałeś z Uni) nalabys chyba wody,gdyby nie pracownik w fabryce nie miałbyś wielu innych rzeczy więc przestań tu pisać pierdoły jacy to bohaterowie z was. Za darmo też tego nie robicie. Tak jak pisalem wcześniej nie reformowalna grupa ludzi z poglądami z 10wieku.
  • Seba 2021-08-06 08:35:24
   Rolnicy najmniej roszczeniowa grupa jak już . Dopiero jak coś nie tak protesty robimy . Dopłaty i dopłaty a kto je daje ? Ale wiedz jedno gdyby nie one to by żywność była droższa . Dwa dopłaty na drogi infrastrukturę też w miastach to nie Widzisz . A jeszcze dopłaty dla przedsiębiorców to co też nie Słyszałeś na założenie działalności . No i kwestia rolnictwa bez tego gospodarka leży . Jak Sam wspomniałeś inne grupy zawodowe potrzebne ale bez rolnictwa to połowa odpada. Transport płodów , paliwa nawozów. Produkcja nawozów , maszyn i ich naprawy części . Przetwórstwo , branże przy tym robiące . Budowlanka. Teraz tak żywności jak nie będzie w kraju produkcji to się nie Łudź że tańsza będzie tylko dużo droższa .
   • Seba 2021-08-07 08:39:42
    😄 Mopsy Gopsy to właśnie miastowi najbardziej rozczeniowa grupa ta co nie pracuje nie pracownicy czy przedsiębiorcy . Jakbyś chciał wiedzieć to mając parę hektarów żadne zapomogi się nie należą . Jakby dopłat nie było to Ty byś więcej płacił za żywność a nie mniej . Zapamiętaj puki Masz swoją Polską żywność to cena niższa . Niech rolnictwo padnie ceny wzrosną . Poszukaj na świecie w innych krajach , najpierw ceny niższe na zagraniczną żywność jak krajowe rolnictwo padło zaraz podrożała zagraniczna żywność . Jakbyś coś tam lizną ekonomi to byś wiedział coś o obrocie gotówki . Jak chłop dostanie dopłatę to zasili nią miasto 😃. Coby nie zrobił kupi nawozy , maszyny , paliwo to niby od kogo ?? Ba nawet jak przepije to komu zasili kieszeń ? A idąc Twoim tokiem myślenia -likwidacja rolnictwa na polach lasy porastają , rolnicy idą do pracy w mieście ba nawet Tobie ktoś robotę zabierze . Co do Krus dopłata jest z wyliczeń na składki wynika że ponad połowa , ale zwolnienienia mało kto bierze a jak już to za 10 zł dniówki to naskaczesz , emerytura na dziś 1100 czy 1200 . A w Zusie to ile Masz dopłaty do składki i ile za zwolnienie ???
   • Seba 2021-08-08 09:26:14
    @mnemonic222 😵 o czym Ty piszesz nie masz pojęcia . Jeszcze raz rolnik czyli ktoś kto ma ziemię nie dostanie żadnego socjalu . Dwa jak ktoś mieszka na wsi nie znaczy że jest rolnikiem 😳. O czym Ty gadasz musisz się doszkolić pojęcia o ekonomi nie Masz . Jeszcze raz rolnictwo napędza gospodarkę może jak jesteś z dużego miasta to nie czujesz . Ale Polska to żaden przemysł tagże jak siądzie rolnictwo to i wsystko siądzie zostanie tylko tania siła robocza . Zresztą to już było na początku lat 90 sprawdź. Bzdury pleciesz z dopłatami jakie supermarkety . Słabe Masz pojęcie o gospodarstwach myślisz że są tylko jakieś małe co dopłaty dostanie na zakupy w markecie 😳. Nie nie to tylko takie co emerytura blisko . Teraz zostają przedsiębiorstwa gdzie dopłata idzie na rozwój a raczej taki dodatek , a naprawdę to trzeba mieć taką produkcję by się rozwijać i przeżyć . Nieraz trzeba nagłówkować się . Nie ma jak.kiedyś że każdy na wiosce rolnik teraz to z 10-30 % albo sprzedali ziemię albo wydzierżawili i do roboty do miasta bo się nie opłaca 😯. Puki co rolnictwo w Polsce produkuje i to jesz . Zboża są , mleko jest , mięso kurczaków jest , świnie padają ... jabłka ziemniaki są. A że fabryki są zachodnie to co ja poradzę . Polskich samochodów też nie ma , maszyny rolnicze są krajowe jak fabryki i to bardzo dobre oprócz ciągników . Ale to inny temat jak przemysł był państwowy niedopilnowany albo dopilnowany by upadł ... Ja tam nie wywyższam się do miastowych nic nie mam . Każdy potrzeby , wszystko powiązane jakaś "symbioza " jest . Ale nie znaszę pierdzielenia że darmowe dopłaty i już liczenie ile to kasy za nic . Jak takie proste sprzedać mieszkanie kupić ziemię i gospodarzyć a nie dopłaty brać
   • mnemonic222 2021-08-08 21:37:55
    @seba To ty nie masz pojęcia bo żyjesz we własnym świecie. Rolnik i inni mieszkańcy wsi dostają najwięcej socjalu, na dzieci itp. Rolnicy mieszkają na wsi i ich pociotkowie, większość na KRUS-ie, to są beneficjenci socjalu. To jest twoja "ekonomia" nicnierobienia, musisz się doszkolić i przejrzeć na oczy. Rolnictwo nie napędza gospodarki tylko jest utrzymywane przez gospodarkę, podatników, przedsiębiorców, ludzi, itp, ty nie jesteś ze wsi, ja tak więc wiem - przestań pisać takie kocopoły. Nie ma przemysłu, bo dokłada się do rolnictwa, poza tym rolnik niczego polskiego nie kupi, to jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Bez dokładania do takich jak ty chłopków w Polsce coś by się produkowało, ale trzeba dopłacać do małorolnych. Nie bzdury tylko dopłaty są przejadane w marketach, wszystkie gospodarstwa tak robią duże też sami się tym chwalą, nawet warzyw nie mają swoich. Nie emeryci tak robią tylko młodzi - tak wygodniej, to twoja logika. Dopłaty traktowane są jak socjal - na przejedzenie, wszyscy płaczą, że są na minusie, o jakim rozwoju mówisz ??? Polskie rolnictwo nie produkuje niczego oprócz biedy i inflacji, nie pisz, że ktoś to je. Trochę wysyłamy na zachód, ale wszystko sprowadzamy, nawet wódkę, nie zastanawia cię to ??? Samochodów nie ma i maszyn, bo sprzedano lub upadły bo dopłacano do rolnictwa - elektorat milionowy. Ja cały czas mieszkam na wsi, ty może już straciłeś kontakt z takimi tematami dlatego piszesz te androny rodem z PRL. Dopłaty są do ziemi i wielu w to wchodzi, tylko to są inni ludzie, z kapitałem, pomysłem, wykształceniem, może zainteresuj się zamiast zaprzeczać faktom...
   • Seba 2021-08-09 15:49:31
    Mnemonic222 A to mieszkasz na wsi 😃 to może wyjdź z niej gdzieś w pola gdzie są prawdziwe gospodarstwa a nie socjalne . Niewiem gdzie Ty mieszkasz ale jak mówiłem u mnie albo duże gospodarstwa albo małe ale pracują na etacie . Lub też wcale ziemią się nie zajmują tylko w dzierżawie. Tak duże gospodarstwa mają poziom -wiedzę i rozwoj przez to inaczej się nie da. Socjal socjal jaki znów socjal jak mniemam Krus to jest wg Ciebie socjal . A to tu Cię boli że nie ma ogródków przydomowych i samowystarczalności tzn nic nie kupować tylko produkować na własne potrzeby i na sprzedaż. To niestety nie te czasy za duża pogoń za ... kasą ale co się dziwić jak taniej kupić . Ale się mylisz jak można całe dopłaty przejeść i to w supermarkecie 😄 To mówisz o jakiś 5 hektarowcach no może i 10 ha . To się nie dziwię Ci jak tylko tyle mają i same zboża bez żadnej roboty innej . A Sam.to gdzie pracujesz ? I znów pomyśl logicznie bez rolnictwa nie będzie rozwoju spójrz na inne kraje ba nawet Norwegia na siłe utrzymuje rolnictwo bardzo niedochodowe z racji uwarunkowań mimo że na gazie ma zarobek . To nie idzie o to co lepsze ale sobie popatrz ile robót jest przy rolnictwie. A teraz te sektory odpadają . Powiedz co z ludzmi zrobisz ?? Automatycznie żywność do góry , nie łudź się że nie . Oczywiście mówię o rozwojowym rolnictwie anie o jakich przedemerytalnych.
   • Seba 2021-08-10 08:46:18
    @mnemonic222 Nie rozumiem Ciebie ni w ząb tak to narzekasz że wegetacja i socjal a tak gadasz że Masz w okolicy prawdziwe gospodarstwa to jak w końcu ??? Cytuje :" U mnie są tylko prawdziwe gospodarstwa, socjalne są u ciebie" Napisałem też że w dzierżawę oddają małe gospodarstwa ziemię i sami na emeryturę lub na etat idą , albo sami obrabiają i na etacie dorabiają . Duże utrzymują się z produkcji , tak produkcji nie żadnych dopłat bo to dodatek znaczny ale z tego nie wyżyjesz A kto powiedział że nie mam ogródka , większość ma na wiosce ale nie znaczy że wszystko mają . A w pogoni za kasą ciężko wszystko wyrobić jak terminy gonią a roboty full . Co moze powiesz że Sam nie gonisz żyjesz bez nowych technologi nomem omen kosztownych i ... modnych . Czytaj ze zrozumieniem , chwalisz sie że szkołę ukończyłeś , a wstydzisz przyznać gdzie pracujesz , to że mieszkasz na wsi nie znaczy że znasz rolnictwo , dopłaty i KRUS naprawdę nie wiem gdzie Ty mieszkasz ale rolnictwo w Polsce to tak nie wygląda jest zapieprz a nie żadne lenistwo , cały czas trzeba liczyć , jak w przedsiębiorstwach nic nikt nie daje za darmo. Gdzie napisałem że mi się wszystko należy , pracuję to ma mi się opłacić bo kto mi dołoży , co mi z samych dopłat wegetacja . Sieje hoduje z tego inwestuje i żyje . A z Norwegią to jak zwykle źle zrozumiałeś , mają bardzo słabe warunki a inwestują w rolnictwo mimo że ich stać na zakupy za granicą wytłumacz po co ? A nie że mają wstąpić do UE nic takiego nie mówiłem.
   • mnemonic222 2021-08-10 21:40:03
    @seba Ty w ogóle niczego nie rozumiesz bo masz z tym problemy. Wegetują tacy jak ty, u mnie są duże gospodarstwa, zatrudniają ludzi, tam nie ma socjalu. Życie normalne i zdrowe to nie znaczy bez technologi i niemodnie, ty tego nie wiesz bo żyjesz w wirtualnym świecie i chodzisz po marketach. Przestań się ośmieszać, przechodzisz sam siebie, sam napisałeś, że gonisz za kasą, normalni ludzie tak nie robią. Ja się uczyłem, żeby pracować a nie się chwalić i to przed takimi jak ty, dlatego nie muszę niczego wyjaśniać. Ty się nie uczyłeś i dlatego możesz pracować jedynie fizycznie, ja mam prace umysłową i mogę śmiać się z takich jak ty. Znam rolnictwo lepiej niż ty, twoje pokolenie, nie zna rolnictwa ani życia, zapisz się do szkoły i idź do pracy to zrozumiesz. Dla takich jak ty rolnictwo to socjal i chwalenie się w sieci, przestań zaprzeczać. Ty i twoi koledzy tylko narzekacie i twierdzicie, że wam się wszystko należy, ludzie pracujący tak nie mają, muszą pracować, płacić podatki, a przedtem uczyć się. O tej Norwegii to ty chyba coś źle zrozumiałeś, to bogaty kraj i ich stać, kiedyś też było stać, nie chcą UE bo wiedzą czym to pachnie, Szwajcaria też o tym wie. W Norwegii mają firmy np. Kverneland, a u nas nic. Tak robią mądre kraje, u nas odwrotnie, niech socjal z UE płynie szeroką rzeką. Dopóki tego nie zrozumiesz, zawsze będziesz pisał te androny i zadawał głupie pytania.
   • Seba 2021-08-10 21:43:04
    @mnemonic222 Oj nie ładnie kopiować wcześniejsze posty i wstawiać na nowo . A gdzie to się podziały moje wcześniejsze a Twoje wcześniejsze to gdzie są te co teraz skopiowane drugi raz wstawiłeś . Nie mów ż to Ty moderujesz . A wracając do naszej dyskusji bo inni to się nie połapią już . To ja wydzierżawiam już ziemię mało bo 10 a zaraz może i 20 % powierzchni . (Czyli czyjąś ziemię uprawiam)
   • mnemonic222 2021-08-11 22:45:56
    @seba To twój problem, ja tylko komentuje, jak jesteś taki "moderator", to się martw a nie zadajesz takie pytania. Przeczytaj sobie jeszcze raz, może się czegoś nauczysz...
   • Seba 2021-08-12 08:12:44
    @mnemonic222 bo to ładu i składu nie ma jak moje odpowiedzi są przed Twoimi ??? Obrazowo to kolejność normalnie jest 12345678 , a tu to 1758346 to jak to może być logiczne ? Ja problemu nie ma co chciałem to wygadałem . A że Ty masz swoje racje a swoje to inna sprawa . Jednego nie rozumiesz jak wygląda rolnicnictwo naprawdę i systemu powiązań tylko swój świat . A do tej pory nawet nie zdradziłeś swojej branży
   • mnemonic222 2021-08-13 21:48:04
    @seba To nie moja sprawa ten twój "ład i skład", kto chce to się połapie, ja odpowiadałem na twoje pytania a że wszystkiego nie ma to co zrobić. Ja wiem jak wygląda rolnictwo w PL i na świecie, ty nie bo żyjesz w swoim świecie, taka jest różnica i problem. Ucz się życia, historii i geopolityki, bo już z tego wszystkiego branże ci się mylą.
   • Seba 2021-08-14 08:22:19
    @mnemonic222 nie nie nikt się nie połapie bo jak odpowiadałeś mi 8 czy 9 sierpnia, a potem skasoawałeś odpowiedz i na nowo wstawiłeś z datą teraz 10 sierpnia to kto się połapie -nikt to tu nie ściemniaj Masz te swoje zagrywki . Rolnictwo w Polsce wygląda inaczej jak tam u Ciebie na wiosce . Prawda jest duża różnica od 1 hektarowców do 1000 hektarowców ale naprawdę gospodarstwo 30 ha ma rację bytu i jest prawdziwe oraz wiadpmo większe . Mniejsze to mają inne źródła dochódów
   • mnemonic222 2021-08-15 21:12:56
    @seba Kto chce to się połapie, ty nie, ja niczego nie kasuje, tu można tylko pisać, tylko Redakcja może coś kasować, przestań ściemniać, to twoje "zagrywki". U mnie rolnictwo wygląda normalnie, nikt nie narzeka, tylko ty i twoi kumple narzekacie w internecie. Przestań pisać te bzdury i zaklinać rzeczywistość...
   • Seba 2021-08-16 22:13:45
    @mnemonic222 to Ty czy nie bo coś mi tu nie pasuje . Najpierw "jedziesz " po rolnikach że lenie i socjal ciągną, teraz raptem Masz znajomych dobrych rolnów . A gdzie ja żale się i którzy to moi kumple , a może o sobie mówisz ??
   • mnemonic222 2021-08-17 20:00:57
    @seba Skończ już, ok ? Ja po nikim nie jadę, tylko piszę prawdę, o socjalu też, a leń to jesteś ty, ja znam dobrych rolników i oni nie narzekają. Ty ciągle się żalisz z funflami od trolowania, to wasza mentalność i styl bycia.
   • Seba 2021-08-17 20:58:20
    @mnemonic222 W którym miejscu się żaliłem jakoś nie widzę , przeczytaj komentarze moje i swoje od początku. Jak sobie przypomnisz co pisałeś to pogadamy
   • mnemonic222 2021-08-18 19:43:12
    @sebix Poczytaj to sobie przypomnisz, a "forum" to rób pod sklepem, ok ?
   • Hakan 2021-08-18 20:56:48
    @Seba daj spokój ten mnemonic222 To zwykły śmieć z rynsztoka. Przeczytałem wasze komentarze i jednoznacznie mogę stwierdzić że mnemonic sam sobie zaprzecza w kolejnych komentarzach a jak mu udowadniasz to zmienia temat i udaje głupszego niż jest. Podejrzewam że niewygodne komentarze są usuwane te które demaskują mnemonicia a jego wypociny zostają. Mnemonicia trzeba traktować jak KLAUNA a z takiego można jedynie się pośmiać.
   • mnemonic222 2021-08-18 21:59:29
    @haham Wspaniale siebie scharakteryzowałeś, wystarczy napisać prawdę a już opowiadasz swoją biografię i wyzywasz innych bo niczego innego nie potrafisz. Widocznie prawda w oczy kole. Ty sam sobie zaprzeczasz, nie rozumiesz co inni piszą, a potem komentujesz swoimi mądrościami, taki z ciebie "ekspert"- pewnie głupszy niż jesteś w rzeczywistości. Moje komentarze zostały usunięte, a twoje i twojego sebixa pozostały, widocznie jesteście tu żeby trolować, pojawiliście się teraz, bez powodu - nie sądzę. Widać, takie z was klauny, co potrafią tylko wyzywać, ty jesteś zwykłym hahamem. Wspaniałe PR zrobiliście rolnikom, nie ma co, musicie więcej trolować, spamować, wyzywać - zawołaj jeszcze kolegów to ci pomogą. Widocznie prawda tak was zabolała, że musicie wyzywać, bo jesteście bezsilni i nie macie argumentów, twórzcie dalej tu swoje "forum", niech ludzie was wyśmiewają, to wasza profesja robić cyrk z klaunami...
   • Czytelnik 2021-08-18 22:45:29
    mnemonic weź w końcu leki i idź spać bo jedyna osobą jeśli tak Cię można nazwać która tutaj się wyśmiewa jesteś właśnie Ty. Piszesz bo musisz się dowartościować nieudaczniku jeden.
   • mnemonic222 2021-08-18 23:08:07
    @czytelnik Ty weź leki i idź spać, bo jutro od rana będziesz przecież spamował, to twoja "praca", zmieniasz te nicki a teksty te same. Ludzie was wyśmiewają a wy dalej swoje i jeszcze zaklinacie rzeczywistość, może poczytaj komentarze na wasz temat to przejrzysz na oczy i przestaniesz spamować. Co koledzy cię zawołali, czy wyzywasz bo musisz się dowartościować, bo jesteś nieudacznikiem ??? Wyzywaj, spamuj, troluj dalej rób tu rolnikom PR, tylko to potrafisz, niech was ludzie wyśmiewają...
   • Seba 2021-08-19 19:50:44
    @Hakan , niestety uparty jestem 😀, ale widzę że za dużo nie zdziałam , jednak każdy może mieć swoje racje , tylko najgorzej jak nie ma pojęcia o czym mówi ... @mnemonic222 sklep zamknęli na wiosce nie zdążyłem posiedzieć nawet pod nim . To jak to z Tobą jest raz masz kolegów rolników , a wcześniej najeżdzasz na nich . A sam masz trochę ziemi czy nie ?
   • mnemonic222 2021-08-19 20:45:15
    @jl To ty twierdzisz, że każda kobieta to dziewczyna, nawet kilka razy starsza od ciebie. To jest problem twoich "relacji", pewnie męsko-męskich, dobrze, że się ujawniłeś ze swoimi skłonnościami, teraz się za ciebie wezmą. Znów dostałeś "liścia", uważaj żeby cię nie zasypały, bo jesień się zbliża...
   • Pogromca mnemonicia(222 mierny, mierny, mierny) 2021-08-19 21:01:34
    Jeszcze piszecie z tym błaznem? Hejtowanie jego zrytego beretu to dla niego paliwo napędowe a z trollami to postępuje się w tylko w jeden sposób a mianowicie - nie karm trolla samo zdechnie.
   • mnemonic222 2021-08-19 22:43:04
    Pogromca mnemonicia(222 mierny, mierny, mierny) To ty tutaj "piszesz" z ludźmi, bo wszędzie cię zablokowali, tworzysz swoje "forum", żeby ludzie mieli się z czego śmiać i kopiować. Pokazuj swoje hejtowanie i swój zryty beret rolnika, z symulatora, pewnie wcale go nie zdejmujesz, to twoje "paliwo", ciekawe czy zwrot akcyzy dostaniesz, co ? Gdzie indziej cię nie karmią to tu wróciłeś, ale i tu cię znają "pogromco" z zakładu zamkniętego. Wystarczy kliknąć a ty już tu warujesz i pokazujesz swoje wspaniałe zachowanie, koledzy cię zawołali ??? Wyzywaj, troluj, hejtuj zaraz znów na pól roku znikniesz i wrócisz na białą salę. Ale się ztrolowałeś, jesteś bezsilnym analfabetą, który nie umie napisać zdania normalnie - zapisz się do szkoły. Stop trolkom i spamerkom hejtującym za pieniądze w sieci.
   • mnemonic222 2021-08-19 22:51:23
    @jl Ty "załapałeś", że jesteś głupi i chory, dlatego pod każdym artykułem piszesz to samo i się usprawiedliwiasz, a tylko winni się tłumaczą. Widocznie niczego nie rozumiesz i nie umiesz liczyć, idź do szkoły i kup sobie kalkulator, zamiast się ośmieszać. Taki jesteś rozgarnięty, pokazujesz to cały czas, to jest twój "sarkazm", przestań się ośmieszać i kup sobie słownik, bo zaraz te "dziewczyny" kilka razy starsze od ciebie liścia ci sprzedadzą i będziesz się tłumaczył od rana. Ale ty pewnie "gustujesz" w mężczyznach sam to przyznałeś... Ale się ztrolowałeś i pokonałeś kolejny raz, co liście kolekcjonujesz ???
   • mnemonic222 2021-08-19 23:24:19
    Trole znów nie wytrzymali i opisują swoje "życie" używając cudzych nicków, niech was ludzie wyśmiewają...
   • Seba 2021-08-20 07:29:21
    ". Ja znam normalnych rolników ty nie, dlatego żyjesz w swoim świecie..." @mnemonic222 pogubiłem się którzy to u Ciebie są normalni weź opisz jeszcze raz . Żadna praca nie hańbi zdradź swoją , jak wiesz ja jestem rolnikiem , a Ty się wstydzisz . Ps. Znam różnych rolników
   • mnemonic222 2021-08-20 20:46:13
    @seba Normalni to są tacy co nie narzekają i gospodarują, ty nie jesteś normalny bo żyjesz w swoim świecie. Ja mam pracę umysłową bo się uczyłem i chcę pracować - nie muszę się tym chwalić. Ty nie dlatego żyjesz tak jak żyjesz i narzekasz.
   • Seba 2021-08-21 08:12:35
    @mnemonic222 to że się uczyłeś dużo nie znaczy ważne czego się nauczyłeś . Przykład ze szkoły ci na samych 5 nie zawsze dają rady w pracy tzn wyższych stanowisk nie obejmują , a ci co mieli 3 nie przykładali się do nauki fachowcy czy też często mają swoje firmy . Nie wiem jak tam u Ciebie nie oceniam . Ale z czytaniem Masz problemy gdzie ja narzekam w którym miejscu ?? Za to Ty wypominałeś socjale których nie ma . Dopłaty nie traktuje jako socjal . A krus jest dopłacany tak ale emerytury szałowej z tego nie ma . A zwolnienia to grosze , które mało kto dostaje chyba że naprawdę choruje tzn nie może nic naprawdę nic robić
   • mnemonic222 2021-08-21 20:11:00
    @seba Ja się uczyłem bo chciałem, ty nie dlatego nie pracujesz, udajesz rolnika i piszesz te bzdury dla ludzi po gimnazjach. Ty pewnie nawet tych "3" nie miałeś, załóż sobie tę "firmę", będziesz "fachowcem" i się będziesz chwalił. Ty masz problemy z czytaniem i rozumieniem tekstu, ciągle narzekasz z kumplami a potem zaprzeczasz. Ja nie wypominam socjalu tylko ci przypominam ty masz socjal z PL i fundusze z UE traktujesz jak socjal. O KRUS-ie nie wspominam, to patologia. Obudź się, przestań zaklinać rzeczywistość.
   • Seba 2021-08-22 09:08:54
    Miałem nawet czwórki 😀 . Czekaj czekaj bo nie kumam wg Ciebie się nie uczyłem to teraz nie pracuję , to niby co robię , jak mniemam ktoś mnie utrzymuje 😶. Dobra nie wypominasz dopłat ale traktujesz je jako socjal -tak wynika z Twoich wypowiedzi . To powiedz na co ida dopłaty a na co powinny iść . Jeszcze raz wskaż gdzie na coś narzekam , czekam .
   • Seba 2021-08-30 20:11:05
    @mnemonic222 o żyjesz długo Ci zeszło sformułowanie odpowiedzi 😀 już prawie zapomniałem . A to w prywatnej szkole Cię uczyli w przeciwieństwie to tej co ja państwowej chodziłem . Bawię i bawię się hmm być może bo jak tak patrzę to za dużo w kieszeni nie zostaje , ale wnioskuję z tego że Masz lepsze zdanie o rolnikach jedynie ja to taki łapciuch . Ale Cię zaintryguje bo dopłaty nie idą na konsupcje ale na gospodarstwo 😃 Weź się przygotuj lepiej -zacytuj gdzie to ja narzekam -czekam , będę miał chociaż z czego się tłumaczyć .
   • Seba 2021-09-05 07:27:06
    @mnemonic222 Nie pszesiaduje tylko co jakiś czas sprawdzam , jak coś zacznę to skończę . Niestety coś się pogubiłeś, już pisałem że ja się uczyłem w państwowych szkołach czyli jak Ty wiec nie wiem co tam się wywyższasz że Masz lepsze wykształcenie 🤨 Gdzie ja sie bawię powiedz jak mnie nie znasz a wiesz lepiej 🤔 "Ty żyjesz z socjalu i jeszcze się wypierasz" - aha dopłaty to socjal tak twierdzisz . Nieważne czy 5 ha czy 500 ha dopłaty to socjal -wypowiedz się dokładnie . Co dla mnie się należy bo nie wiem ? A co znaczy że przejadam czyli co na jedzenie tylko wydaję czy marnuję ???
   • Seba 2021-09-05 07:28:28
    @mnemonic222 A miałeś znaleźć cytat gdzie narzekałem , co nie ma nic takiego 😀
   • Seba 2021-09-12 22:22:45
    @mnemonic222 Siłę argumentów to Ty masz nie ma co . Ważne dwa słowa ale nic nie znaczące ....
   • mnemonic222 2021-09-17 20:31:49
    @seba Dla ciebie nic nie znaczą i to jest problem...
   • Seba 2021-09-18 21:50:41
    @mnemonic222 to weź chociaż napisz na co narzekałem bo nie mogę spać
   • Cypis 2021-09-18 22:05:01
    @Seba Przepraszam że się wtrącam ale chciałem zapytać czy Ty masz jakieś hobby aby odpisywać temu kalekiemu intelektowi mnemoniciowi222 który do wszystkich ma pretensje sam nie wie o co? Rozumiem że do chorych trzeba mieć sporo cierpliwości a tym bardziej tak trudnych przypadków jak mnemonic222
   • mnemonic222 2021-09-18 22:46:01
    @seba Poczytaj swoje "mądrości" to uśniesz...
   • mnemonic222 2021-09-18 22:57:38
    @cypis To twoje "hobby" pisanie do ludzi, którzy tego nie chcą, tobie za to płacą, dlatego to teraz robisz, taki z ciebie kaleki intelekt i pewnie nie tylko. Nie umiesz nawet odmienić czyjegoś nicka, zapisz się do szkoły analfabeto, bo zmieniasz te nicki, zmieniasz a błędy te same. Pewnie dlatego masz do wszystkich pretensje i zaczepisz w internecie, tworząc swoje "forum". Widać, że jesteś chory i musisz być leczony, tu ludzie nie mają cierpliwości do takich jak ty trolków szukających zaczepki i spowiadających się ze swojego życia. Taki z ciebie trudny przypadek, gimbusia ze zrytym beretem co ogląda bajeczki i potem nicki wymyśla na ich podstawie. Wracaj do przedszkola i symulatora, bo widać że dostałeś komputer dla biednych wiejskich dzieci i zaczepiasz. Śmieszny i żałosny z ciebie trol...
   • Seba 2021-09-19 07:44:11
    @Cypis Na to wychodzi 😄. A naprawdę to jak mi ktoś coś zarzuca co jest nieprawdą to będę swojego dochodzić . Ps . Już myślałem że oprócz mnemonic222 i mnoe nikt tu nie zagląda .
   • Seba 2021-09-19 07:47:50
    @mnemonic222 mądrości mądrościami , zarzuciłeś mi że narzekam ale do tej pory nie wskazałeś gdzie albo chociarz na co 😳
   • mnemonic222 2021-09-20 19:59:54
    @seba Ty nawet nie rozumiesz co napisałeś, to jest dramat, poproś swojego kolegę cypisa, żeby ci wytłumaczył. To taki sam trol jak ty, pokazałeś to bardzo dobrze, ztrolowaliści się. Ludzie to widzą, żal mi was. Zapiszcie się do szkoły, śmieszni jesteście, sami nie potraficie niczego napisać, tylko trolujecie z koleżkami. Zawołaj jeszcze kogoś do pomocy....
   • Seba 2021-09-24 19:44:01
    @mnemonic222 Ja prosty chłop jestem co mi brakuje to brakuje na salony się nie nadaję , dam sobie rady sam , a że ktoś wypowie się znaczy że coś widzi . Póki co to nie doczekałem się odpowiedzi na co tak narzekam , sam się trolujesz bo ... dobrze wiesz co .
   • Cypis 2021-09-24 20:31:17
    mnemonic222 Pisze się "zaczepiasz" a nie "zaczepiasz" Wracaj do szkoły i naucz się odmieniać kaleki analfabeto.
   • Seba 2021-10-28 20:51:39
    @mnemonic222 śmiej się śmiej , śmiech to zdrowie nie to co posępność i narzekanie , ale ten się śmieje kto się ostatni śmieje , TO powiedz gdzie narzekałem i na co ???
   • mnemonic222 2021-12-28 19:10:11
    @seba Narzekaj dalej i pisz swoje mądrości, niech cie wyśmiewają i oceniają, ty tylko na to liczysz...
 • LHR 2021-08-04 19:28:48
  dodatkowe kursy ??? płać płać, płać a może rolnik też chce na Malediwy (jak fryzjerzy psów z miasta) pojechać w grudniu ! wszyscy na rolnikach chcą się dorobić = mam OC rolników, kurs, prawo jazdy i jadę na Malediwy ale tylko wtedy ja MOJE GOSPODARSTWO nie będzie prosiło o pieniądze !!!
  • mremonic222 2021-08-04 21:23:15
   Ja tam nie mam nawet prawa jazdy, bo mi zabrali za małe jasne
   • mnemonic222 2021-08-04 22:48:34
    Znów opisujesz swoje życie, co amnestia była ??? Ale jesteś odważny, nawet swojego nicku nie masz. Na ile teraz znikniesz ???
   • mnemonic222 2021-08-04 23:39:48
    Będę tęsknił za toba
   • mnemonic222 2021-08-13 21:50:23
    A co na białą salę wracasz ???

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.85.80.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.