W kombinacji tej połączono głębosz z broną talerzową, dzięki czemu w jednym przejeździe wykonywano zarówno głębokie spulchnienie gleby, jak również doprawienie jej przed siewem.

Intrygujące zestawienie uprawowe

Na wschodzie Francji zaobserwowano ostatnio bardzo ciekawy zestaw pracujący na tamtejszych lekkich i piachowych glebach. W skład zestawu wchodził głębosz z siedmioma elementami roboczymi oraz ciężka brona talerzowa Gregoire Besson w układzie X z wałem rurowym o ogromnej średnicy.

Całość zawieszona została na dwóch osiach, a do współpracy z agregatem oddelegowano nowy ciągnik gąsienicowy Case IH Quadtrac 540 CVX generujący ponad 600 KM mocy maksymalnej oraz ponad 2500 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Jeden przejazd, wiele korzyści

Tak skonfigurowany agregat uprawowy za jednym przejazdem pozwala na głębokie spulchnienie gleby oraz doprawienie jej, dzięki czemu stanowisko jest optymalnie przygotowane pod dalsze zasiewy.

W tym wypadku to nie szerokość robocza jest najbardziej widowiskowa, a długość całego zestawu, która wynosi aż 25 m. Pomimo swoich gabarytów agregat jest dość zwrotny, dzięki czemu pokonywanie uwroci jest stosunkowo łatwo.

Zobaczcie, jakie są efekty pracy tego zestawu. Autorem poniższego filmu jest twórca internetowy MR'AgriFrance.

A czy Wy mieliście okazję widzieć podobne zestawy pracujące w Polsce? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!