Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a zatem wkrótce trzeba będzie zająć się przygotowaniem pola do siewu roślin jarych. Kluczowa dla wschodów jest właśnie uprawa przedsiewna. Producenci narzędzi uprawowych stosują różne rozwiązania, aby zapewnić jej jak najlepszą jakość. Przyjrzeliśmy się ofercie agregatów do uprawy przedsiewnej o szerokości roboczej 3 m i więcej.

RAMA I UKŁAD ZAWIESZENIA

Agregaty uprawowe o szerokości nieznacznie przekraczającej 3 m są zaczepiane do ciągnika na trzypunktowym układzie zawieszenia (TUZ) i mają ramę składaną hydraulicznie. Modele projektowane na duże areały są zazwyczaj półzawieszane, a czasami nawet przyczepiane. Zaletą narzędzi zawieszanych jest m.in. dobra zwrotność na uwrociach i stosunkowo niski koszt zakupu wynikający z prostej konstrukcji ramy. Nie ma tutaj dodatkowych elementów, takich jak siłowniki hydrauliczne, czy dodatkowe wzmocnienia ramy. W przypadku 6-metrowego agregatu Lemken System Kompaktor, różnica cenowa między wersją zawieszaną a półzawieszaną wynosi prawie 10 tys. euro (brutto). Wadą narzędzi zawieszanych jest z kolei duże obciążenie TUZ ciągnika, przez co mogą one - szczególnie w przypadku agregatów wyposażonych w ciężkie wały doprawiające umieszczone z tyłu, daleko od punktu zawieszenia - wymagać do współpracy większego ciągnika niż wynikałoby to tylko z siły niezbędnej do ciągnięcia go po polu.

Wadą agregatów półzawieszanych i przyczepianych - poza wyższymi kosztami zakupu - jest również ograniczona zwrotność, co powoduje, że niezbyt dobrze sprawdzają się one na mniejszych polach, zwłaszcza jeśli mają dodatkowo nieregularne kształty. Niewątpliwie jednak odciążają układ zawieszenia narzędzi ciągnika. W przypadku zestawów o szerokości powyżej 6 m praktycznie nie stosuje się prostego układu zawieszenia na TUZ. Dla ciężkich agregatów uprawowych często stosuje się układ jezdny już przy szerokościach 3-4 m.

Ograniczenia związane z transportem maszyn na drogach publicznych, ale także z logistyką w gospodarstwie, zmuszają producentów narzędzi uprawowych do stosowania składanych ram. W przypadku maszyn powyżej 3 m szerokości roboczej, prawie standardem jest ... Dokończenie tekstu w marcowym wydaniu Farmera.

Zobacz więcej artykułów z wydania Farmera 3/2015 ---> Aktualny numer ----> Prenumerata