18 września w kutnowskim oddziale duńskiej firmy oficjalnie zakończono drugi etap gruntownej modernizacji zakładu.

– Flagi zostały podniesione i miło nam ogłosić, że dzisiaj tu w Kutnie możemy zainaugurować zmodernizowany we wszystkich obszarach zakład, w ramach dwuetapowego projektu modernizacji - powiedział Asbjørn Børsting, przewodniczący rady nadzorczej Kongskilde Industries i prezes zarządu macierzystej spółki DLG.

Inwesycja rozpoczęła się w 2009 r. Firmie udało się uzyskać z funduszy strukturalnych UE dofinansowanie na rozwój w wysokości 25 mln zł, co stanowiło połowę poniesionych kosztów.

Nowe obiekty i inwestycje obejmujące nowe wyposażenie produkcji, w tym między innymi w trzy roboty spawalnicze, maszyny do cięcia i obróbki metalu oraz nowoczesny system śrutowania i malowania powierzchni. Około jednej trzeciej inwestycji pochłoną nowy magazyn części zamiennych i towarów i zadaszony plac do składowania materiałów hutniczych.

– Jest to dla nas wielki dzień i jesteśmy dumni z uruchomienia wydajnych inwestycji, w których są produkowane kultywatory Kongskilde, siewniki Nordsten, oraz brony aktywne Howard. Odnotowujemy znaczny wzrost zamówień na maszyny w Polsce i w ostatnich kilku latach osiągnęliśmy wzrost około 25-30 proc. -  dodał Asbjørn Børsting.  

Kongskilde Industries jest firmą zależną Grupy DLG, która zatrudnia 5.250 pracowników. W 2011 roku obroty Grupy wyniosły 5,6 miliardów Euro. Oddział w Polsce jest największy spośród wszystkich. Produkuję się tam m.in. brony talerzowe, kultywatory, brony wirnikowe, zbieracze kamieni oraz siewniki rzędowe i punktowe