Tegoroczną edycję konkursu „Mechanik na medal” wygrał Krzysztof Chodorski reprezentujący POM Augustów. Na drugim stopniu podium znalazł się Adam Michalak z Reiffeisen Agritechnika, a na trzecim Jarosław Brozio, również z POM Augustów. Można więc śmiało powiedzieć, że wśród mechaników Augustów rządzi!

Z kolei w zmaganiach dla młodych mechaników pierwsze miejsce zajął  Piotr Bryszak uczeń ZSP w Poznaniu, drugie Miłosz Augustyn ZS CKU w Gronowie, a trzecie Marek Więcek uczeń ZSP nr 1 w Gnieźnie.

Nagrody laureatom wręczył Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym roku obyła się już ósma edycja tych zmagań. Jak poinformował nas Hubert Seliwiak z PIGMiUR po dużym zainteresowaniu i sukcesie pierwszego sezonu  postanowiono zorganizować zmagania również dla adeptów tego zawodu, czyli dla uczniów pod nazwą „Młody mechanik na medal”.

Konkursy przebiegają bardzo podobnie – rozpoczynają się na początku marca. Na specjalnie dedykowanych stronach internetowych rejestrują się chętni do uczestnictwa i rozwiązują 3 testy online w określonym czasie. Osoby z największą ilością zdobytych punktów przechodzą do finału – odpowiednio 5 mechaników i 10 ich młodszych kolegów.

Finały jak zostało wspomniane odbywają się w trakcie wystawy Agro Show. Ostateczna rywalizacja wśród mechaników przebiega dwuetapowo, czyli z części praktycznej w szkole w Golęcinie i teoretycznej właśnie na wystawie. Młodzi mechanicy odpowiadają głównie na pytania teoretyczne, choć do rozwiązania są też proste zadania praktyczne.