Najprostsze sposoby

Elementy robocze należy dokładnie oczyścić naftą, a następnie nanieść powłokę ochronną pędzlem. Istotne jest, aby do tego celu nie używać oleju przepalonego, gdyż ze względu na zawartość siarki przyspieszy on proces korozji. Popularnym rozwiązaniem w tym wypadku jest stosowanie mieszanki smaru i oleju napędowego bądź oleju do pił.

Co oferuje rynek?

Wśród bogatej oferty rynkowej natrafimy na szereg specjalistycznych produktów. Jednym z takich jest Hyperin Anticor, który jest preparatem dającym podwójny efekt zabezpieczenia – separację fizyczną oraz reakcję chemiczną.

– Jest to środek na bazie oleju mineralnego, posiadający silne związki antykorozyjne spowalniające rozpoczęty proces korozji. Środek jest bardzo wydajny, jeden litr kosztuje około 35 zł i wystarczy na zabezpieczenie nawet do 50 m2 powierzchni – zaznacza Marcin Dereń, reprezentujący firmę ADV Genetics.

Kolejną propozycją może być produkt firmy CX80 o nazwie Protector Metal. – Preparat naniesiony na element tworzy cienką warstwę miękkiego, niewysychającego filmu ochronnego. Zabezpieczony element jest chroniony nawet do 6 miesięcy gdy przechowujemy go pod zadaszeniem. Jego aplikacja nie jest uciążliwa dla użytkownika, gdyż jest bezwonny. Produkt nie powoduje także żadnych przebarwień na powierzchni zabezpieczonej – dodaje Tomasz Banaszek z firmy CX80 Polska. Sugerowana cena detaliczna wynosi około 29 zł brutto za puszkę spray 500 ml.

Elementy robocze możemy również zabezpieczyć smarem. Jeśli chodzi o wybór smaru, warto zdecydować się na smar grafitowy, który zapewnia wysoką odporność na intensywne opady, wilgoć czy inne niszczące czynniki atmosferyczne. Taki smar otrzymamy już za kilkanaście złotych za opakowanie 500 g.

Lepiej zapobiegać niż… leczyć

W przypadku konserwacji elementów roboczych, po raz kolejny potwierdzenie znajduje sformułowanie iż bardziej opłaca się zapobiegać, aniżeli zwalczać. Korozja, która już wystąpiła jest właściwie niemożliwa do usunięcia. Dlatego zdecydowanie warto na bieżąco zabezpieczać wszelkie elementy narażone na jej pojawienie się. Odwdzięczą się one długowiecznością oraz niezawodnością. Skorzysta na tym również nasz portfel, gdyż wymiany elementów roboczych będą znacznie rzadsze, a ceny konserwujących preparatów są niewspółmiernie niskie w stosunku do ewentualnych kosztów wymiany wszystkich talerzy, odkładni, wałów, czy redlic agregatów w obrębie całej maszyny.