Na wprowadzenie do swojej oferty sieczkarni samojezdnych firma Krone zdecydowała się w maju 2000 roku. Obecnie oferta niemieckiego producenta obejmuje już 6 modeli maszyn serii Big X z silnikami o mocy od 489 do 1078 KM.

- W zakładach w Spelle produkowanych jest około 300 sieczkarni rocznie. Średnio 15 z nich jest sprzedawanych na polskim rynku - mówi Grzegorz Kosiński, dyrektor działu handlowego firmy Agromix Rojęczyn.

- Biorąc pod uwagę stosunkowo krótką obecność firmy Krone na rynku sieczkarni samojezdnych oraz niewielki rynek tego typu maszyn w Polsce (50-60 szt. rocznie), sprzedaż około 15 maszyn w roku jest dobrym wynikiem. Jej zwiększenie będzie wkrótce możliwe dzięki wprowadzeniu do oferty nowych maszyn - Big X 480 i 580, które z przedziałem mocy 480-600 KM doskonale wpisują się w nasz rynek - dodaje Kosiński.

Plany niemieckiego producenta odnośnie sieczkarni samobieżnych są bardzo ambitne. W ciągu najbliższych 5 lat zamierza on podwoić liczbę produkowanych maszyn. Biorąc pod uwagę poczynione w tym celu inwestycje zakładany wzrost produkcji maszyn Big X jest bardzo realny.

Aktualnie wszystkie sieczkarnie samojezdne Big X, łącznie z największą fabrycznie produkowaną sieczkarnią Big X 1100 (1100 KM) produkowane są na tej samej, pojedynczej linii montażowej. Na tej samej linii montowanych jest również około 150 kosiarek samojezdnych Big M, które cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza w USA.

Linia rozciąga się wzdłuż otwartego w 2013 r. budynku o imponującej długości 270 m, szerokości 27 m i wysokości 10 m. Na całej długości hali rozplanowanych jest 12 stacji montażowych, na których do maszyn samojezdnych montuje się poszczególne podzespoły.

Dalej każda z maszyn trafia do centrum badawczego na testy. W obiekcie znajduje się potężna hamownia, na której przez 3-4 godziny sprawdzane są parametry pracy jednostki napędowej, układu przeniesienia napędu pojazdów czy podzespołów roboczych maszyn samobieżnych Krone. Co ciekawe, na nowym stanowisku badawczym, zainstalowano system umożliwiający odzyskiwanie energii w trakcie prowadzenia testów. Pozyskana energia jest wykorzystywana w procesach produkcyjnych.

Koszt opisywanej hali wraz z centrum badawczym pochłonął około 8,5 mln euro. Jest to jedna z wielu inwestycji firmy Krone, która w ubiegłym roku rozrachunkowym na rozwój produktów i infrastruktury zakładowej, przeznaczyła około 37 mln euro. Kwota ta stanowi około 7 proc. zeszłorocznych obrotów firmy.

W roku obrachunkowym 2013/2014, firma wygenerowała obroty rzędu 1 626 mln euro, z czego 1078 mln pochodziło z produkcji naczep samochodowych, zaś 548 mln euro z produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych. Rokrocznie na terenie zakładów w Spelle produkowanych jest około 22 tys. maszyn rolniczych, z czego 800-900 pozycji trafia do Polski.