KS Predator jest siewnikiem o szerokość 2,4 m wyposażonym w 18 redlic jednotalerzowych rozstawionych co 13 cm i z pracującymi za nimi kołami dogniatającymi. Maszyna jest masywna – waży 2200 kg, jednak jej półzawieszana konstrukcja pozwala na agregowanie z ciągnikiem o mocy już od 45 KM. Siewnik osiąga wydajność ok. 1,2 ha/h, a jego zbiornik ma pojemność 750 l. W siewniku KS Predator postawiono na podzespoły uznanych producentów. Do ich produkcji używane będą m. in.  piasty bezobsługowe NSK czy tuleje bezobsługowe Igus.

– Pomysł na stworzenie tego typu siewnika powstał już kilkanaście lat temu. Użytkuję podobną maszynę własnej konstrukcji od prawie 15 lat i posiała ona do tej pory z bardzo dobrym skutkiem już ok. 600 ha. Predator jest w stosunku do niej jeszcze udoskonalony. Zmiany objęły rozstaw redlic; został on zwiększony do 13 cm, dzięki czemu wyeliminowany został efekt zrywania darni i zapychania się maszyny – tłumaczy Krzysztof Stolarski.

– Konstrukcja siewnika jest solidna. Maszyna jest dość ciężka, a wszystko po to, żeby redlice mogły dysponować odpowiednim dociskiem (od 10 do nawet 100 kg na redlicę), który zagwarantuje utrzymywanie się ich na odpowiedniej głębokości roboczej. Plusem siewnika jest to, że sieje głębiej i dobrze napulchnia glebę. Dzięki temu nasiona mają bardzo dobry dostęp do wilgoci, co skutkuje ponadprzeciętnym udziałem nasion kiełkujących. Siewnik może być używany do podsiewu w niemal każdych warunkach; jest równie skuteczny na wilgotnych torafach jak i na suchych polach. Siewnik chciałbym promować podczas pokazów polowych, żeby przekonać potencjalnych nabywców do jego skuteczności – kontynuuje.

Bezstopniową przekładnię siewnika napędza koło ostrogowe. Może on wysiewać trawy w dawkach od 5 do 60 kg/ha, jednak można nim wysiewać również zboża – razem z mieszankami traw jako roślinę ochronną, ale też osobno.

– Siewnikiem można siać również samo zboże; jest to kwestią tylko i wyłącznie zmiany dawki wysiewu, zatem jeżeli rolnik planuje wysiew zbóż, szczególnie w niewielkim zakresie, to może potraktować maszynę jako uniwersalną – twierdzi Krzysztof Stolarski.

Póki co siewniki KS Predator będą powstawały na zamówienie; według deklaracji producenta czas jego realizacji wynosi do trzech miesięcy. Jak tłumaczy Krzysztof Stolarski, w naszym kraju wysiew traw można prowadzić zazwyczaj już od początku marca, zatem zamówienia bez trudu mogą być realizowane na przyszły sezon. Maszyna kosztuje ok. 70 tys. zł netto. Producent nie wyklucza w przyszłości wdrożenia do produkcji wersji 3-metrowej.