Oczywiście najprostszym rozwiązaniem problemu (w Polsce) byłoby cofnięcie ustawy nakładającej na plantatorów dodatkowe wydatki. Nie da się jednak ukryć, że praca przy zbiorze czy to truskawek, czy innych owoców, ale także warzyw nienależny do lekkich. Warunki pogodowe, niewygodna pozycja, konieczność skupienia się przez cały czas, a wszystko nie zawsze wycenione tak jak należy.

Nie dziwi więc fakt, iż problem ze znalezieniem rąk do pracy podczas zbiorów to nie dotyczy tylko naszego kraju, ale jest utrapieniem rolników z całego świata i nawet bez dodatkowych obciążeń związanych z zatrudnianiem pracowników sezonowych, problem nie zniknie, a na domiar złego będzie narastał.

 Robo-rewolucja

 W odróżnieniu od niektórych typów owoców, których zbiór można przeprowadzić, stosując stosunkowo proste kombajny pracujące w systemie ciągłym, czy też otrząsarki, truskawka ma większe wymagania. Dlatego też, przez wiele lat nie było skutecznej alternatywy dla zbioru ręcznego. Jednak dzięki takim firmom jak Harvest Croo czy Agrobot z Hiszpanii, może się to zmienić.

 Podczas zbioru takich owoców jak truskawki, mamy do czynienia z podobnymi problemami, co w przypadku przemysłu gdzie konieczność wykonywania monotonnych, powtarzalnych czynności, przez wiele godzin, z zachowaniem wysokiej dokładności stały się barierą, którą trzeba było pokonać. Wiedziano o tym już po zakończeniu działań II WŚ, a w latach 50 stało się to faktem, wraz z pierwszym prototypem pracującego robota (1958 – fabryka GM, 3 lata później werjsa seryjna). To, co stało się później stało się fundamentem pod IV rewolucję przemysłową. Teraz, roboty mają szansę zaistnieć także w rolnictwie.

 Jeden zamiast trzydziestu?

 Zaproponowana przez Croo Harvest maszyna, która obecnie jest intensywnie testowana na plantacjach w USA, ma docelowo zastąpić pracę co najmniej 30 osób. To z kolei ma przełożyć się na wydajność na poziomie 8 akrów (około 3,2 ha) na dzień pracy. I tu warto doprecyzować, że "dzień pracy" dla robota nie musi pokrywać się z dniem pracy człowieka. Jako że maszyna korzysta z lidaru, stereoskopii z własnym źródłem światła oraz GPSu, warunki oświetleniowe nie mają znaczenia, podobnie dzień i długość pracy. To daje możliwość przeprowadzenia zbiorów w najkorzystniejszych warunkach (najchłodniejsza pora dnia/nocy), a także w weekendy i święta. Na tym jednak nie koniec korzyści. Robot Croo Harvest zbiera owoce w sposób cykliczny.

 Po dojechaniu do następnego krzaka (ok. 1.5 s), specjalna głowica zawieszona na ramie maszyny ustawia się nad nim i poprzez obrót wokół niego rozpoczyna skanowanie. Algorytm ocenia, które owoce nadają się do zbioru i wtedy następuje odcięcie wybranego owocu i przetransportowanie dalej – dokładnie tak jakby to zrobił doświadczony zbieracz, z tą jednak różnicą, iż w tym samym czasie maszyna zapisuje wszystkie zebrane dane, co pozwala na ich dalszą analizę: ocenę plonowania, stanu zdrowia rośliny, prognozy kiedy niedojrzałe owoce będą gotowe, prognozy całego zbioru, konieczności zastosowania oprysków oraz innych danych statystycznych. A cały ten proces zaledwie w 8 sekund. Ostatecznie może okazać się, że jeden robot zastąpi znacznie więcej niż 30 osób i to nie tylko samych zbieraczy.

→ Opryskiwacz, który uczy się chwastów

 Nieco inaczej wygląda zbiór w przypadku hiszpańskiego Agrobota. Tutaj za zbiór odpowiedzialne są niewielkie chwytaki, pracujące w grupie (24 szt.), które naśladują ruchy rąk zbieraczy. Ocena dojrzałości owocu również odbywa się na podstawie analizy obrazu z kamer, a zatem i tu mamy o wiele większy potencjał niż tylko zbieranie owoców.

 Rozwiązanie idealne?

 Choć oba projekty praktycznie są już na ostatniej prostej przed wprowadzeniem do seryjnej produkcji, a warunki w branży są bardzo sprzyjające wszelakim koncepcjom uniezależniającym od pracy ludzi, odpowiedź na pytanie, czy roboty definitywnie rozwiążą problem niedoboru pracowników, wydaje się niejednoznaczna. Główną przeszkodą, zwłaszcza na początkowym etapie wprowadzania takich rozwiązań, będzie oczywiście wysoka cena oraz konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy, aby z takiego rozwiązania korzystać.

Jednak tak jak w przypadku robotów przemysłowych, korzyści wynikające z zastosowania zaczną przeważać wady wynikające z początkowego kosztu i wymagań. Z pewnością, w najbliższych latach pojawi się także większa liczba naśladowców, głównie z Azji, a co za tym, roboty staną się tańsze, więc i powszechniejsze.