Bloomfield Robotics amerykański start-up zajmujący się cyfrową analizą obrazowania dostał poważne wsparcie od koncernu Kubota coraz śmielej inwestującego w najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie.

Amerykański start-up wykorzystuje technologię analizy obrazu i sztuczną inteligencję do oceny wzrostu roślin i wykrywania szkodników na plantacjach winogron czy roślin jagodowych. Dzięki monitorowaniu wzrostów upraw i drzew wykorzystujących światło niewidzialne dla ludzkiego oka i sztuczną inteligencję można zawczasu analizować stan roślin i ewentualne czynniki chorobowe.

Przed kamera Bloomfield Robotics nic się nie ukryje fot. mat. prasowe
Przed kamera Bloomfield Robotics nic się nie ukryje fot. mat. prasowe

Inspekcji dokonuje się za pomocą specjalnej stereoskopowej kamery, która widzi obraz w paśmie zbliżonym do tego, jak widzą owady. Kamery Bloomfield można zamontować na dowolnym pojeździe pracującym między rzędami i wystarczy jeden przejazd, żeby zobrazować każdą roślinę czy drzewo.

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Kamery systemu zbierają dane obrazowe dotyczące stanu upraw, takie jak kolor, dojrzałość i wielkość owoców oraz stan liści. Sztuczna inteligencja przetwarza, analizuje i ocenia dane obrazowe, sugerując nie tylko środki zapobiegające inwazji chorób lub owadów, ale także optymalny czas zbiorów owoców.

Kamera systemu skanująca uprawy fot. mat. prasowe
Kamera systemu skanująca uprawy fot. mat. prasowe

To nie pierwsza inwestycja japońskiej Kuboty w najnowocześniejsze technologie. Miesiąc temu Japończycy przejęli AgJunction - światowego dostawcę rozwiązań w dziedzinie automatycznego sterowania i autonomii stosowanych w rolnictwie precyzyjnym.