Inwestycję o łącznej wartości 3,7 mln euro przeprowadziła Kubota wraz z dwoma innymi inwestorami: holenderskim Pymwymic oraz włoskim Oltre Venture.

Trapview

Za stworzeniem platformy do monitorowania i prognozowania szkodników stoi słoweńska firma Efos. Zautomatyzowane, elektroniczne pułapki zapewniają wydajny oraz prawie bezobsługowy monitoring owadów.

Rozwiązanie bazujące na sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym informuje użytkownika nie tylko o liczbie szkodników, ale także o dynamice przyrostu liczebności oraz dokonuje prognoz etapów rozwoju szkodników na analizowanym obszarze.

Na chwilę obecną łącznie ponad 40 różnych gatunków owadów jest monitorowane na całym świecie za pomocą platformy Trapview. Z rozwiązań firmy korzysta około 1,3 tys. klientów.

Kolejna innowacja

Nie tak dawno pisaliśmy o innej inwestycji japońskiego producenta w obiecujący startup:

 

Inwestycja w Trapview wpisuje się zatem w filozofię Kuboty, która bazuje na innowacjach, mających na celu tworzenie nowych możliwości biznesowych, produktów i usług w dziedzinie rolnictwa.

Rosnąca rola szkodników

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż wpływ szkodników na podmioty związane z rolnictwem jest ogromny. Z danym producenta wynika, że szkodniki niszczą ok. 14 proc. całej rocznej produkcji roślinnej, stąd tak ważne jest monitorowanie ich liczebności.

Z wyliczeń firmy dowiadujemy się także, iż do zwalczania szkodników stosuje się prawie 5 mln t pestycydów, z których tylko 1 proc. jest faktycznie skuteczny.

Wykorzystanie rozwiązań Trapview pozwala na ograniczenie stosowania środków chemicznych, zmniejszenie kosztów produkcji zdrowszej żywności oraz dostarczanie zdrowszej i wolnej pestycydów żywności.