Próbkę tego, co dzisiaj może zaoferować Kubota, poznaliśmy pod koniec maja podczas polowej prezentacji maszyn na jednym z punktów tegorocznych pokazów Kubota Demo Tour. Choć sporo zmian dzieje się w "ciągnikowym menu" japońskiego producenta, firma stawia duże kroki w rozszerzeniu oferty o maszyny towarzyszące, a także osprzęt sterujący i implementy dla rolnictwa precyzyjnego. To przede wszystkim wynik przejęcia firm takich, jak Kverneland oraz Great Planes - ich zaplecza produkcyjnego i dystrybucyjnego oraz - co być może ważniejsze - tzw. know how, czyli wiedzy i zaplecza t echnologicznego.

DO KAŻDEJ MASZYNY Z ISOBUSM

Jedną z nowości w zakresie komfortu i precyzji pracy jest wprowadzenie dwóch rodzajów nowych terminali sterujących. Pierwszy z nich to uniwersalny komputer z 7-calową przekątną ekranu o nazwie IsoMatch Tellus Go. W ten element można uzbroić każdy ciągnik bez względu na to, czy jest on w standardzie Isobus i jakiej jest marki. Terminal można nabyć razem z wyposażeniem maszyn Kuboty, na przykład opryskiwaczem, prasą, agregatem uprawowo-siewnym czy rozsiewaczem, ale można go również kupić jako osobny produkt.

Komputer będzie też obsługiwał maszyny towarzyszące innych producentów, ale oczywiście tylko wtedy, jeśli ich sterowanie zostało opracowane w standardzie Isobus. - Oznacza to, że jeden terminal może posłużyć do obsługi wszystkich maszyn w gospodarstwie, pracujących w standardzie Isobus. Dzięki temu można zaoszczędzić, a operatorzy nie muszą się uczyć sterowania osobno dla każdej z maszyn. Proste i intuicyjne menu pozwala obsługiwać każde narzędzie podpięte do ciągnika - mówi Grzegorz Czerwiak, specjalista d s. produktu w firmie Kubota.

WSZYSTKO W JEDNYM MONITORZE

Bardziej zaawansowanym narzędziem, dostępnym w ciągnikach M7, jest 12-calowy terminal Iso Match Tellus. Służy on nie tylko do sterowania narzędziem, lecz także do ustawienia każdej funkcji ciągnika. Podczas pokazu mogliśmy się przekonać, że obsługa sterownika nie jest trudna, a intuicyjne rozmieszczenie okienek i ikon pozwala na szybkie zapoznanie się z jego funkcjami. Kluczowy jest pasek dolnego menu, na którym znajdują się przyciski w formie ikonek obrazujących funkcje, do jakich uzyskamy dostęp, naciskając dany fragment dotykowego ekranu, na przykład: ustawienia silnika, przekładni, skrzyni biegów, samego ekranu czy jazdy równoległej. Jeśli użytkownik ciągnika wykona jakiś rodzaj ustawień, na przykład sekwencję czynności dokonywanych na uwrociach z zagregowaną maszyną (np. podnoszenie i opuszczanie narzędzia do danego poziomu, załączanie/rozłączanie napędu przednich i tylnych kół oraz WOM, ustawień narzędzia podłączonego do gniazd hydrauliki zewnętrznej), całość zapisanych czynności jest uruchamiana jednym przyciskiem umieszczonym na podłokietniku. - Takie rozwiązanie eliminuje pomyłki przy ustawianiu narzędzia, przestoje i w znaczący sposób wpływa na podniesienie komfortu pracy operatora. Tym samym wydajność pracy może być zwiększona nawet do 5 proc. - przekonuje Czerwiak.

Duży terminal może być podzielony na 4 ekrany: jeden duży, na którym można edytować aktualnie ustawiane funkcje, i trzy mniejsze, boczne. Na nich z kolei mogą być ustawione podglądy na dowolną funkcję ciągnika, narzędzia czy widok z kamery umieszczonej z tyłu ciągnika lub na maszynie. Ciekawe jest też to, że na monitorze można wyświetlić wgrane pliki pdf, na przykład z instrukcją obsługi, a także przez router Wi-Fi telefonu komórkowego połączyć się z internetem, z którego można m.in. pobrać ustawienia maszyny.

Obecnie Kubota opracowuje także nowe rozwiązanie o nazwie TIM (Tractor Implement Management). Ma ono pozwolić na automatyczne sterowanie ciągnikiem poprzez zaczepione narzędzie, a więc następuje odwrócenie roli. Przykładowo: podczas pracy z prasą belującą to współpracująca maszyna zatrzyma ciągnik po napełnieniu komory, owinie i wyrzuci balot, a następnie pozwoli ciągnikowi kontynuować zbiór. Takie rozwiązania mają na celu przede wszystkim odciążenie operatorów. Wygoda w długich godzinach pracy oznacza większą wydajność.

PRECYZJA DOPASOWANA DO POTRZEB

Obecnie w ofercie Kuboty można znaleźć niemal w każdej grupie maszyn zaawansowane konstrukcje ze sterowaniem w standardzie Isobus, a także przystosowane do pracy w ramach szeroko pojętego rolnictwa precyzyjnego. Ciekawostką jest tutaj chociażby pług iPloug sterowany przez Isobus, gdzie wszystkie funkcje i regulacje mogą być wykonane przez operatora bez wychodzenia z kabiny.

Jednak bardziej popularnymi rozwiązaniami są systemy rolnictwa precyzyjnego stosowane choćby w rozsiewaczach czy opryskiwaczach. Sterowanie nimi za pomocą oferowanych monitorów nie jest trudne. Aby pracować z kontrolą sekcji opryskiwacza lub rozsiewacza, wystarczy objechać pole dookoła, wytyczając jego obrys. Po jego zamknięciu mapa pola zostaje zapisana w pamięci urządzenia i można ją wykorzystać również w kolejnych pracach.

Aby pracować z kontrolą sekcji czy zmiennymi dawkami wysiewu, narzędzie musi znać swoją pozycję na polu. Do jej określenia potrzebna jest antena GPS. Kubota oferuje tutaj dwa rodzaje anten. Podstawowa, która korzysta z darmowych sygnałów satelitarnych, pracuje z dokładnością 20-30 cm. Polecana jest tam, gdzie nie jest wymagana najwyższa precyzja i minimalne nakładki nie będą miały większego znaczenia, czyli m.in. do rozsiewania nawozów czy opryskiwania. Drugi rodzaj umożliwia uzyskanie najwyższej precyzji - na poziomie 1-2 cm. W tym przypadku potrzebne jest jednak wykupienie płatnego sygnału korekcyjnego (opłata ok. 1000 zł na rok za nielimitowany sygnał). Warto dodać, że ten typ sygnału uwzględnia również przesunięcie satelitów względem ziemi, dzięki czemu nawet podczas wielogodzinnej pracy wirtualne linie wyznaczone na początku nie powinny ulec przesunięciu. Trzeba wspomnieć, że system współpracuje również ze stacjami referencyjnymi RTK. Dlatego jeśli na polach nie ma zasięgu sieci GSM, można ustawić stacje lokalnie.

Po wyznaczeniu linii referencyjnych na polu, traktor wyposażony w system AutoSteer może być prowadzony automatycznie. Dotyczy to maszyn z 12-calowym wyświetlaczem, a więc ciągników z serii M7. Przejazdy mogą być prowadzone po prostej lub nieregularnych liniach - maszyna będzie podążała równolegle do wyznaczonego pierwotnie przejazdu. System uwzględnia szerokość zaczepionego narzędzia, dlatego podczas zawracania nie ma potrzeby cofania i wykonywania przejazdów obok siebie - traktor może być naprowadzany dokładnie np. na co drugi lub co trzeci przejazd.

Z racji tego, że system Auto Steer jest wpięty w hydrauliczny układ kierowniczy ciągnika, podczas prowadzenia automatycznego nawet podczas skrętu kół kierownica nie obraca się. W skład układu AutoSteer wchodzą takie elementy, jak: czujnik kąta skrętu kół, sterownik układu, antena i modem z kartą SIM GSM.

WIELOZADANIOWIEC

Jednym z najważniejszych punktów programu była prezentacja ciągników z nowej serii M5001. Jak przekonywali przedstawiciele marki, traktory są w doskonały sposób przystosowane szczególnie do prac pomocniczych, na przykład z rozsiewaczem, opryskiwaczem czy ładowaczem czołowym. Przykładowo sposób, w jaki są konfigurowane silniki w tych ciągnikach, pozwala na to, żeby przy odpowiednich obrotach ograniczyć dostępną moc bez utraty wartości momentu obrotowego, co jest ważne w przypadku napędu przez WOM czy hydraulikę zewnętrzną maszyn towarzyszących. - Ciągniki są też lżejsze w porównaniu do konkurencyjnych maszyn w tej kategorii mocy. To daje oszczędność masy, którą trzeba przetoczyć przez pole, mniejsze ugniatanie gleby i poślizg, jadąc po ścieżkach technologicznych. Kolejna zaleta to zwiększony prześwit pod ciągnikiem dzięki zastosowaniu napędu przednich kół z przekładnią kątową. Dodatkowa zaleta to mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Po włączeniu przedniego napędu następuje przeniesienie na koła pełnej mocy niezależnie od kąta skrętu kół. Z kolei brak krzyżaków sprawia, że jest to mechanizm niezawodny i trwały - przekonuje Grzegorz Czerwiak.

W skład nowej serii ciągników Kubota 5001 wchodzą modele: M5091 i M5111 o mocach odpowiednio: 95 i 113 KM.

Maciej Rujner, dyrektor zarządzający Kubota GmbH Sp. z o.o.
Maciej Rujner, dyrektor zarządzający Kubota GmbH Sp. z o.o.

"Jeśli chodzi o rozwój globalny, pracujemy nad kolejną maszyną – ciągnikiem serii M8. Na razie jednak za wcześniej jest mówić, kiedy ciągnik się pojawi. W ubiegłym roku nabyliśmy innego producenta maszyn – firmę Great Planes, która oferuje duże maszyny uprawowe, dlatego do współpracy z nimi potrzebny jest duży ciągnik i taki chcemy zaoferować."

 

Artykuł ukazał się w lipcowym wydaniu miesięcznika "Farmer"