Umowa o współpracy pomiędzy Kuhn Maszyny Rolnicze i John Deere Polska trwała nieprzerwanie od 1997 r. 7 kwietnia została zakończona za porozumieniem stron z inicjatywy John Deere Polska, w związku z restrukturyzacją sieci dealerskiej John Deere w Polsce.

- Znamy projekt John Deere jeśli chodzi o projekt sieci dealerskiej i zmiany. Złożyliśmy swoją ofertę na dużą część. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę to, że jesteśmy też producentem maszyn i nie wiemy wszystkiego w jakim kierunku John Deere chce iść jako producent. Czekaliśmy na decyzję, która została już podjęta. Jestem świadomy, że nie leżało to w interesie John Deree’a aby kontynuować współpracę. Trzeba to zrozumieć. John Deere ma innych dealerów, którzy będą tę strategię realizować – komentuje Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze.

Jak informują przedstawiciele obydwu firm, rozwiązanie umowy stanie się w pełni skuteczne w dniu 1 listopada 2021 r., po upływie 6-miesięcznego okresu karencji. Obecnie strony pracują nad warunkami karencji, aby po zakończeniu współpracy przekazać teren dotychczasowej odpowiedzialności firmy Kuhn Maszyny Rolnicze (tj. sprzedaż i serwis produktów John Deere) wskazanej firmie z sieci dealerów John Deere.

Tym samym, począwszy od 1 listopada 2021 r. na terenie powiatów chodzieski, czarnkowsko – trzcianecki, gnieźnieński, międzychodzki, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, złotowski, wałecki Autoryzowanym Dealerem zostanie firma Agro-Sieć Maszyny. Z kolei na terenie powiatów nowotomyski, poznański, wrzesiński, słupecki, grodziski, m. Poznań, średzki, wolsztyński Autoryzowanym Dealerem firma Agro-Efekt, a punkty sprzedażowo-serwisowe zostaną uruchomione wraz z tą datą.

-Aby zapewnić ciągłość realizacji zamówień po 31 października, od 1 sierpnia dealerzy Agro-Efekt i Agro-Sieć Maszyny będą aktywnie wspierać sprzedaż maszyn w terenie powyższych powiatów. Klienci mogą liczyć na stałe wsparcie naszych specjalistów. – mówi Piotr Iżyniec z John Deere Polska.

Jednocześnie do końca sezonu, tj, do 31 października 2021 roku firma Kuhn Maszyny Rolnicze utrzymuje status autoryzowanego dealera marki John Deere, zapewniając wszystkim swoim klientom pełną obsługę w zakresie sprzedaży maszyn z terminem realizacji do 31 października 2021 r., części zamiennych i serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Po tym okresie, ww. obsługę przejmą dealerzy marki John Deere, którzy będą działali na terenie obsługiwanym w tym zakresie przez Kuhn Maszyny Rolnicze.

Artur Szymczak, zapytany o to, czy należy spodziewać się jakiejś nowej marki ciągników w ofercie firmy, mówi, że decyzje w tym zakresie nie zostały jeszcze podjęte i nie było jeszcze podejmowanych w tym zakresie żadnych rozmów.

- Jesteśmy zwolennikiem ogłoszenia tego publicznie 6 miesięcy wcześniej, czyli tak jak się to powinno robić. Planujemy działalność sprzedaży bezpośredniej. Ale zobaczymy. Pamiętajmy o tym, że producenci ciągników mają w swojej ofercie też maszyny towarzyszące, więc jest to pewien konflikt interesów, ale jesteśmy otwarci na rozmowy. Dla nas najważniejsza w tej chwili jest obsługa klientów, aby czuli się bezpiecznie. Mamy tak dużą skalę działalności firmy, że jesteśmy w stanie funkcjonować i rozwijać się wyłącznie w ramach naszej oferty, choć nie wykluczamy uzupełnienia oferty, która będzie potrzebna dla naszych bezpośrednich klientów – wyjaśnia Szymczak.

Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze, fot.kh
Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze, fot.kh

Począwszy od 1 listopada 2021 r. firma Kuhn będzie nadal kontynuować obsługę serwisową oraz sprzedaż bezpośrednią maszyn Kuhn i Rauch w regionie Wielkopolski.

Firma Kuhn Maszyny Rolnicze jest oddziałem handlowym francuskiego koncernu Kuhn SAS. Od 1998 roku z sukcesem dostarcza maszyny Kuhn i Rauch do sieci autoryzowanych dealerów na rynku. W ciągu roku wprowadza na rynek Polski kilka tysięcy nowych maszyn reprezentujących najwyższy poziom technologiczny z dziesięciu grup produktowych