Performer to w gruncie rzeczy swego rodzaju połączenie dwóch maszyn; talerzówka to tak naprawdę konstrukcja "żywcem" wzięta z brony Optimer Plus. Ten sam system zawieszenia, te same wsporniki i te same talerze osadzone na elastomerach. Charakterystyczne są dla nich mała średnica (460 mm) i drobne uzębienie, ponieważ ze względu na agregat zębowy z tyłu, nie ma potrzeby głębokiej pracy talerzówką. 

Kolejnymi elementami roboczymi są 4 rzędy zębów, standardowo wyposażonych w zabezpieczenia hydrauliczne  z możliwością regulacji siły wyzwalania (do 900 kg). Zęby mogą pracować teoretycznie do 35 cm, jednak, jak wyjaśnia Filip Sawczenko z firmy Kuhn Maszyny Rolnicze, z nowymi dłutami maksymalnie można je zagłębić nawet do 40 cm.

Jeśli chodzi o zęby, dostępny jest szeroki wachlarz elementów roboczych: dłuta o szerokości 80 mm w wersji z węglikiem, dłuta 80 mm standardowe i dłuta o szer. 50 mm w wersji tylko z węglikiem spiekanym do bardzo głębokiej uprawy. Dostępne są również elementy robocze z bocznymi podcinaczami; z ich wykorzystaniem osiągany jest efekt uprawy na całej szerokości roboczej maszyny i głębokości do 15 cm.

Takie możliwości konfiguracji powodują, że maszyna może być stosowana do upraw z bardzo różnym efektem, m.in. spulchniania gleby, bardzo głębokiej uprawy z efektem mieszania czy podcinania korzeni chwastów.

Korpusy na których zamontowane są elementy robocze wykonano z wysokoelastycznej stali hardox, dzięki czemu dłuto może wychylić się nie tylko do tyłu, ale także w bok do 15 cm.  Korpusy elementów roboczych montowane są do ramy na obejmach. Jak tłumaczy Filip Sawczenko, takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na trwałość maszyny. Według specjalisty doświadczenia pokazują, że korpusy dospawywane do ramy cechują się mniejszą trwałością, a połączenia po dużych przebiegach potrafią pękać.

Kolejnymi elementami roboczymi są hydraulicznie regulowane talerze wyrównujące, zabezpieczone na elastomerach. Z tyłu może pracować jeden z dwóch wałów: HD-liner o średnicy 700 mm lub podwójny wał "U". Jak tłumaczy Filip Sawczenko, wał HD-liner jest o tyle skuteczniejszy, że wciska bardzo dobrze resztki pożniwne i po pierwsze ułatwia wysiew, po drugie powoduje, że szybciej ulegają one rozkładowi. 

Ważną cechą Performera jest jego uniwersalność; można nim pracować na różne sposoby: wszystkimi elementami roboczymi, samą talerzówką, samym kultywatorem, w dowolnej kombinacji bez wału i z wałem w pozycji pływającej (wówczas za zachowanie głębokości roboczej odpowiadają koła); pozycja pływająca to dobre rozwiązanie na słabsze gleby; wówczas wał nie powoduje kumulowania się gleby. Z kolei na bardzo ciężkich glebach dzięki pozycji pływającej zmniejszyć zapotrzebowanie na moc nawet o 40 KM.  

Maszyna występuje w wariantach szerokości: 3, 4, 5, 6 i 7 m i dedykowana dla ciągnikach o mocach od ok. 250 KM (wariant 3-metrowy) do największych ciągników na rynku, nawet ponad 700 KM (w najszerszych wariantach). Opcjonalnie Prolandera można wyposażyć w siewnik do poplonów.