– Bele prostopadłościenne odgrywają ważną rolę, ponieważ umożliwiają efektywną logistykę i transport. Efektywność maszyn staje się coraz ważniejsza, a produkcja idealnych bel w każdych warunkach ma kluczowe znaczenie — mówi Kees van Hooijdonk, kierownik działu dużych pras kostkujących. – Zaprojektowaliśmy tę gamę dużych pras kostkujących, biorąc pod uwagę potrzeby klientów, uzupełniając je sprawdzonymi dotychczas funkcjami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami – dodaje.

Seria SB składa się z czterech modeli: SB 890, SB 1270 X, SB 1290 oraz SB 1290 iD, wytwarzających odpowiednio bele 80x90 cm, 120x70 cm i 120x90 cm. Prasy serii SB w stosunku do poprzednich modeli z serii wyposażone są w ulepszony system podawania materiału. Zwiększony moment obrotowy rotora i układu napędowego widełek podających zdaniem producenta zapewnia do 15 proc. większą wydajność oraz zwiększoną wytrzymałość.

Opatentowany przez firmę Kuhn system regulacji momentu obrotowego we wszystkich modelach serii SB ma zapewnić równowagę między wydajnością maszyn a gęstością beli. W tym celu wykorzystano m.in. czujnik kąta obrotu wału korbowego i sworznie obciążeniowe tłoka, które mierzą całkowite obciążenie maszyny. Precyzyjne pomiary obciążenia są wykonywane przez cały cykl pracy tłoka. Dzięki temu rozwiązaniu ciągnik może poruszać się z najwyższą prędkością możliwą dla danego obciążenia maszyny (ilości materiału i stopnia zgniotu). 

Podczas konstruowania nowych maszyn skupiono się również na poprawie dostępu do ich wnętrza podczas codziennych przeglądów i konserwacji; dla większego bezpieczeństwa podest aparatów wiążących jest wyposażony w solidne schody i poręcze zabezpieczające. 

– W nowych prasach poprawiliśmy design, ale nie to jest najważniejsze. Nowa prasa SB to niemal kompletnie nowa maszyna. Pierwszym elementem, którym poprawiliśmy to większa rolka dociskowa i zęby mające za zadanie wstępne zagęszczenie. Średnica rotora została zwiększona do 600 mm żeby zwiększyć możliwości poboru masy. Jeżeli chodzi o monitorowanie zgniotu, odbywa się to za pomocą sensorów na kole zamachowym i tłoku; siła zgniotu dostosowywana jest do prędkości. Dzięki sensorom prasa nie dość, że chroni ciągnik i wałek, chroni też swój zespół napędowy, co oznacza mniejsze nakłady serwisowe, które w przypadku uszkodzenia mechanizmów prasy wielkogabarytowej mogą być ogromne – tłumaczy Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w Kuhn Maszyny Rolnicze.

– Z prasą możemy jechać z prędkością np. 25 km/h i wydajnością 45 t/h, jednak wówczas tracimy na stopniu zgniotu, co w warunkach transportu na dalekie odległości jest istotne. Istotna jest jednak elastyczność tych maszyn – dodaje. 

Zmiany dotknęły też aktywnego mechanizmu napełniania komory wstępnej (Power Density) w którym na nowo zaprojektowano mechaniczny systemem sterowania widełek podających, które mają wpłynąć na tworzenie jeszcze bardziej równomiernie ukształtowanych bel.

Wszystkie modele SB są w pełni kompatybilne ze standardem ISOBUS; można nimi sterować poprzez terminal ISOBUS ciągnika lub przez terminale CCI 50 lub CCI 1200 firmy Kuhn.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, w przypadku prasowania z dużą gęstością, zarówno w produkcji konwencjonalnej, jak i w najbardziej wymagających środowiskach upraw energetycznych, rozwiązaniem jest model SB 1290 iD przeznaczony do osiągania najwyższych wydajności. Podstawą jest opatentowany przez firmę Kuhn system podwójnego tłoka TwinPact, który ma zapewnić wydajne zagęszczanie beli (wg. producenta nawet o 25 proc. w porównaniu do maszyn z konwencjonalnym tłokiem) przy jednoczesnym unikaniu dużych obciążeń szczytowych maszyny. Pomimo cięższych bel, obciążenie maszyny jest porównywalne z prasą konwencjonalną, co eliminuje potrzebę stosowania ponadwymiarowych: układu napędowego, koła zamachowego i ramy głównej. Prasa może pracować z ciągnikami o mocy już od 200 KM i tworzyć bele o masie od ok. 450 do 550 kg.