Kukurydza, szczególnie przeznaczona na ziarno, jest najczęściej zbierana we wrześniu i w październiku. To z kolei uniemożliwia wysiew i uzyskanie dużej masy roślin wysianych na poplon.

Rozwiązaniem tego problemu może być narzędzie Vibro Crop VCO Intelli firmy Kongskilde. Tym narzędziem jest po prostu kultywator do uprawy międzyrzędowej (odchwaszczacz), choć w sporym stopniu zmodyfikowany.

Jedną z ważniejszych zmian jest zastosowanie siewnika pneumatycznego do poplonów. Podczas ostatniego zabiegu odchwaszczającego można wysiać między rzędy rosnącej kukurydzy nasiona roślin stanowiących poplon.

- Nasiona roślin poplonowych zostają wysiane między spore już rośliny kukurydzy. Wolno wschodzą i dość powoli wzrastają, ponieważ główna roślina daje duże zacienienie. Po zbiorze kukurydzy rośliny nic już im nie stoi na przeszkodzie i zaczynają szybko wzrastać, nabierać masy stanowiąc świetny materiał organiczny do nawożenia gleby przez przyoranie - wyjaśnia Roeland Luijk z Kongskilde.

Elementami roboczymi są wibrujące zęby w kształcie litery „S" i tarcze osłonowe, które pozwalają na pielęgnację maksymalnie dużej powierzchni między rzędami i wysokiej prędkości roboczej. Za nimi umieszczone są dysze siewnika poplonów, a następnie palce zagarniające.

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w urządzeniu jest automatyczne sterowanie poprzeczną belką na której są umieszczone elementy robocze. Jest to możliwe dzięki specjalnej kamerze, która „widzi" rzędy roślin, wysyła sygnał do sterownika, który następnie steruje wysunięciem siłownika hydraulicznego ustawiającego pozycję belki. Rozwiązanie umożliwia wysoką precyzję pracy i odciąża operatora.