Kupowanie pługa wiąże się nierozerwalnie z fundamentalnymi pytaniami. Zagonowy czy obracalny? Nowy polski a może używany zachodni? Ile korpusów płużnych?

Zagonowy czy obracalny?

W przypadku małych gospodarstw inwestycja w pług obracalny jest mało opłacalna, gdyż ich ceny w porównaniu do pługów zagonowych są dużo wyższe. Ponadto maszyny obracalne wymagają ciągników wyższych mocy, a przede wszystkim większych lub z możliwością dociążenia przodu ze względu na znacznie wyższą masę takiego narzędzia.

Jeśli jednak posiadamy większe gospodarstwo lub mimo wszystko chcemy mieć w swoim parku maszynowym pług obracalny to jego eksploatacja wiązać się będzie z kilkoma zaletami. Bardziej wyrównane pole, mniejsza liczba bruzd oraz ograniczenie przejazdów na uwrociach (mniejsze zużycie paliwa) to te najważniejsze.

Pług zagonowy Bomet U068, fot. gieldarolna.pl
Pług zagonowy Bomet U068, fot. gieldarolna.pl

Warto się jeszcze zastanowić nad wyborem pługa z możliwością montażu dodatkowego korpusu – bardzo dobre rozwiązanie przy zmianie ciągnika na większy.

Co ciekawego na Giełdzie Rolnej?

Przeglądając oferty pługów na portalu gieldarolna.pl znaleźć możemy polski, używany, 4-skibowy pług zagonowy Bomet w cenie 8,5 tys. zł. Maszyna jest w bardzo dobrym stanie technicznym i posiada ciekawe wyposażenie – hydrauliczną regulację szerokości, zabezpieczenie resorowe oraz gumowe koło kopiujące.

Idąc dalej, jeśli chodzi o polskie maszyny natknąć się można na nowe pługi firmy Rol/Ex z Przedborza. Obracalny 3-skibowy z zabezpieczeniem resorowym wystawiony jest za 26,4 tys zł, większy w konfiguracji korpusów 3+1 za 29,9 tys. zł, a z kolei 3-skibowy zagonowy pług Rol/Ex (również z zabezpieczeniem resorowym) kosztuje wyjściowo 17,4 tys. zł.

Turecki pług obracalny Ünlü Nitor V4, fot. gieldarolna.pl
Turecki pług obracalny Ünlü Nitor V4, fot. gieldarolna.pl

Jeśli chodzi o maszyny zagraniczne, to na portalu gieldarolna.pl możemy znaleźć ciekawe cenowo propozycje nieco egzotycznych marek, ale bardzo cenionych w swoich krajach.

Chodzi mianowicie o austriacki, nowy obracalny pług firmy Regent. Model Eurostar 120M z 2020 roku wyposażony w 4 korpusy płużne i kosztuje 54,8 tys. zł.

Druga z anonsowanych maszyn to również 4-skibowy, obracalny nowy pług tureckiej firmy Ünlü Agrigroup. Za porównywalną kwotę (55,5 tys. zł) jak w przypadku pługa Regent otrzymamy tu jednak dużo lepsze wyposażenie modelu Ünlü Nitor V4 – składa się na nie hydrauliczna regulacja szerokości, hydrauliczne zabezpieczenie korpusów oraz przedpłużki.

A może pług dłutowy?

Na portalu gieldarolna.pl można znaleźć również oferty pługów dłutowych. Maszyny te służą do głębokiej uprawy gleby (likwidacja podeszwy płużnej) bez jej odwracania.

I tak przykładowo za nowy pług dłutowy Rol/Ex o szerokości 2,5 m z zabezpieczeniem kołkowym lub hydraulicznym zaplacimu 33,9 tys. zł.

Pług dłutowy Hisarlar MID5, fot. gieldarolna.pl
Pług dłutowy Hisarlar MID5, fot. gieldarolna.pl

Jeśli ktoś jednak stwierdzi, że inwestycja w nowy pług dłutowy jest nieopłacalna lub chce najpierw sprawdzić jak wyglądają efekty jego pracy to może sobie wynająć takową maszynę. Turecki pług dłutowy Hisarlar MID5 wyposażony w 5 łap (2,5 m szerokości) można wynająć za 500 zł netto za dobę.