Nowa prasa Kverneland Fastbale to połączenie wstępnej komory owijania, komory głównej oraz stołu do owijania bel. Pierwsza z komór odpowiada za wstępne prasowanie i tworzenie beli (mniej więcej 2/3 całego procesu prasowania odbywa się w pierwszej komorze). Po wypełnieniu wstępnej komory prasowania materiał przenoszony jest nieco wyżej do komory głównej. Tam kontynuowane jest prasowanie, a komora ta formuje belę o średnicy 1,25 m.

W czasie kiedy w komorze głównej formowany jest ostateczny kształt beli i jest ona owijana siatką, komora wstępnego prasowania zamyka się i wypełniana jest kolejną partią materiału. Po osiągnięciu ostatecznej wielkości beli w komorze głównej otwierana jest tylna klapa prasy i gotowa bela opada bezpośrednio na stół owijarki.

Co ważne w konstrukcji prasoowijarki Kverneland nie było potrzeby zastosowania żadnego systemu transportującego belę do owijarki. Bela opada bezpośrednio na stół owijarki, która w tym samym momencie jest lekko opuszczana, co gwarantuje sprawny wyładunek beli.

Za owinięcie beli folią odpowiadają dwa ramiona owijające pracujące w płaszczyźnie pionowej. Gdy bela jest owinięta stół  pochyla się ku tyłowi i materiał jest delikatnie odstawiany na podłoże. Jak podkreśla Jury konkursu SIMA Innovation Awards 2015, nowa maszyna Kverneland mimo zapewnienia ogromnej wydajności zbioru materiału cechuje się bardzo kompaktowymi wymiarami.

Producent zastrzega sobie możliwość wprowadzania różnych zmian konstrukcyjnych w czasie zaplanowanych na przyszły rok testów polowych prasoowijarki Fastbale.