Podczas przedpremierowych pokazów przed targami Agritechnica 2019, które odbyły się w Norwegii Kverneland zaprezentował ciągany kultywator Turbo T i-Tiller o szerokości roboczej 6,5 m, który jak zapewniają przedstawiciele firmy został zaprojektowany tak, aby zapewnić najlepszą jakość pracy z największą wydajnością, zapewniając przy tym jak najniższe koszty eksploatacji.

Z tego powodu głębokość i regulacja wyrównania kontrolowana jest z kabiny ciągnika za pomocą terminala Isobus. Dodatkowo regulacja głębokości jest połączona z dynamiczną kontrolą trakcji On-The-Go Dynamic Traction Control aby oszczędzać paliwo. Ponadto w maszynie zastosowano również automatyczne zabezpieczenie o nazwie Auto-Protect, które chroni ramę maszyny.

Na czym zatem pokrótce polega działanie wspomnianych systemów? W przypadku On-The-Go Dynamic Traction Control ciężar z maszyny przenoszony jest na zaczep ciągnika, aby dać lepszą przyczepność i poprawić trakcję. W warunkach pagórkowatych ciśnienie jest stale regulowane, aby uzyskać zakładaną wartość. W rezultacie jak zapewnia producent uzyskujemy mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie opon, kontrolę poślizgu i lepszą strukturę gleby dzięki unikaniu zagęszczania.

Z kolei system ochrony przed przeciążeniem Auto-Protect reaguje na przeszkody i siły boczne (prawa/lewa lub obie razem) a Smart System, dzięki któremu możliwe jest automatyczne konfigurowanie wszystkie siłowników hydraulicznych, a tym samym regulacja głębokości przód/tył w każdej chwili i w ruchu, w zależności od warunków glebowych podnosi maszynę, jeśli wartości przekraczają określony poziom. Gwarantować to ma dłuższą żywotność maszyny.

Zaprezentowany podczas norweskich pokazów kultywator nie był jedyną nowością, jaką na targi Agritechnica 2019 zaplanowała firma Kverneland. Więcej o nowościach norweskiego producenta już wkrótce na portalu Farmer.pl oraz w papierowym wydaniu naszego magazynu.