Aplikator mikrogranulatu został zaprojektowany całkowicie na nowo. Za każdą sekcją wysiewającą znajduje się zbiornik na nawóz o pojemności 17 litrów. Aplikator jest wyposażony w napęd elektryczny i jest sterowany za pomocą technologii ISOBUS. Aparat wysiewający składa się z odpornej na zużycie plastikowej obudowy oraz wymiennych kół dozujących, które są wykonane ze stali nierdzewnej, co ma zapewnić precyzyjne dozowanie mikrogranulatu.

Inżynierowie skupili się na tym, aby poprawić bezpieczeństwo operatora poprzez łatwą i szybką obsługę. Dzięki temu operator może wymienić koła dozujące nawet jeśli w zbiorniku znajduje się nawóz. Nie ma potrzeby wcześniejszego opróżniania zbiornika, co zmniejsza ryzyko bezpośredniego kontaktu operatora z nawozem.

Aplikatory mają być również przyjazne dla środowiska: nawóz spada samoczynnie do bruzdy siewnej (bez wspomagania powietrzem). Pozwala to zminimalizować emisję szkodliwych pyłów, co jest zgodne z najnowszymi wymogami dotyczącymi stosowania nawozów granulowanych.

System sterowania jest w pełni kompatybilny z ISOBUS. Pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie poszczególnych sekcji aplikatora. Dzięki temu na uwrociach lub na klinach możliwa jest praca bez nakładek i przepustów. Dodatkowo podczas zakładania ścieżek technologicznych możliwe jest wyłączenie aplikatora na jednej lub dwóch sekcjach.

Nowy aplikator mikrogranulatu na początku będzie dostępny od wiosny 2019 roku w siewnikach Optima TFprofi, Optima V oraz w modelach z ramą składną hydraulicznie PH. Od jesieni 2019 roku będzie dostępny dla wszystkich siewników Optima.