Firma John Deere dokonała aktualizacji oprogramowania spektrometru podczerwieni (NIR) HarvestLab przeznaczonego do analizowania składników organicznych plonu. Układ jest montowany w sieczkarniach samojezdnych lub przenośnych jednostkach stacjonarnych dla dietetyków pasz.

Czujnik jest teraz w stanie wykryć dodatkoweh parametry kiszonki, takie jak: zawartość białka, cukru, skrobi, błonnika (ADF / NDF) i zawartości popiołu. Rozwiązanie to jest rezultatem długoletniej współpracy firm John Deere i Zeiss, czołowego eksperta w produkcji spektrometrów na podczerwień.

Krzywe kalibracji NIR kiszonki zostały opracowane przy współpracy z DairyLab - partnerowi John Deere i globalnemu ekspertowi w dziedzinie żywienia zwierząt. Ponieważ czujnik może równolegle pracować z wieloma krzywymi kalibracyjnymi, układ HarvestLab firmy John Deere może w ciągu sekundy przewidzieć zawartość jednego lub kilku składników jednocześnie, bez dodatkowego czasu na pomiar.

Nowe oprogramowanie pozwala również na automatyczne dostosowanie prędkości podawania kiszonki w sieczkarni samojezdnej w zależności od zawartości cukru w uprawach lub odczytu suchej masy przez układ HarvestLab. Skutkuje to wyższą jakością kiszonki i pozwala na lepszą kontrolę kosztów wyprodukowania paszy.

Ważnym elementem nowego rozwiązania w sieczkarni jest także w pełni zintegrowany system ewidencji i dokumentowania jakości kiszonki i danych z wydajności na wyświetlaczu GreenStar. Jest to bardzo przydatne w zarządzaniu dawkami paszy i pozwala bardziej efektywnie obliczać dawki domieszek.