PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ładowarki

Autor:

Dodano:

Tagi:

Popularność ładowarek teleskopowych w rolnictwie rośnie bardzo szybko. Te niegdyś głównie budowlane maszyny znajdują więcej zwolenników przede wszystkim dzięki różnym możliwościom ich zastosowania. Coraz częściej ich konstrukcja pozwala bowiem na przejmowanieKoniec ery ciągnikom nie grozi – to jest pewne. Wynika to z kilku czynników, a podstawowym jest moc silnika ograniczająca możliwości ładowarek. Są jednak sytuacje, w których ładowarka teleskopowa może z powodzeniem zastępować ciągnik o mniejszej mocy. Jej przewaga polega na tym, że więcej w niej cech ciągnika niż w ciągniku cech ładowarki. To jednak nie dotyczy wszystkich maszyn. Wśród coraz większej grupy ładowarek teleskopowych są takie, które konstruowane są z myślą przejmowania obowiązków ciągnika, i takie, które nadal będą przede wszystkim ładowarkami. Pierwsza grupa jest znacznie mniejsza, ale systematycznie zaczyna się powiększać.

W coraz większym stopniu ładowarki „starają” się przejąć obowiązki ciągników rolniczych. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są ich główne atuty. Takie teoretyczne rozważania na temat uniwersalności ładowarek nie dadzą odpowiedzi na pytanie, która maszyna jest najlepsza. Pozwolą jednak na określenie kierunku, w którym zmierza rozwój konstrukcji i możliwości wykorzystania ładowarki teleskopowej w gospodarstwie. Należy również pamiętać, że wprowadzanie zmian w konstrukcji określonych maszyn i zwiększania ich możliwości w danej dziedzinie odbywa się często kosztem innych walorów.

Być ciągnikiem

Charakter pracy w gospodarstwie wymaga od maszyn maksymalnej uniwersalności przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pracy. Najbardziej popularnym urządzeniem tego typu jest ciągnik. Do miana najlepszego wielozadaniowca aspirują również niektóre ładowarki teleskopowe. Wydaje się, że konstruktorzy tych ostatnich uznali, że prymat maszyny uniwersalnej można uzyskać, wchodząc w obowiązki tradycyjnych ciągników. Efektem takiego myślenia jest kilka maszyn, których nie można już nazwać zwykłymi ładowarkami, ale o nich nieco dalej. Ładowarka teleskopowa do niedawna pełniła rolę bardzo przydatnego urządzenia pomocniczego. Przenoszenie bigbagów, palet czy skrzyniopalet to zadania, które można wykonać ciągnikiem z ładowaczem czołowym. Ładowarka ma jednak znacznie większe możliwości niż zestaw ciągnik–ładowacz. Prace związane z załadunkiem materiałów sypkich, paszy czy obornika to również mocne strony ładowarek. Cztery napędzane koła tej samej wielkości, kilka trybów sterowania i potężny wysięgnik teleskopowy to główne atuty przy pracach tego typu. Ładowarka teleskopowa to przykład maszyny, która – mimo iż zakupiona w konkretnym celu – wykorzystywana jest znacznie częściej. W niektórych gospodarstwach pracuje nawet więcej niż ciągnik.

Konstruktorzy ładowarek bardzo szybko zorientowali się, na czym polega główna przewaga ciągników decydująca o ich szerokim zastosowaniu. Nie chodzi o rozmiary, kształt ani wielkość kół. Wielozadaniowość nie zależy również od pojemności czy mocy silnika. Złotym środkiem są TUZ i WOM. To właśnie dzięki nim ciągnik może tak wiele. Dwie z ośmiu opisanych przez nas maszyn zostały wyposażone w tylny TUZ i WOM. Ich przewaga jako maszyn wielozadaniowych okazuje się niepodważalna.

Transport

Nowe możliwości ładowarek jasno ukazują ich ewolucję konstrukcyjną. Aby przybliżyć ten temat, wystarczy spojrzeć na możliwości tych maszyn pod kątem transportu, uprawy gleby, siewu, zielonych żniw, załadunku, liczby dodatkowego oprzyrządowania, utrzymania czystości, podnoszenia na duże wysokości. Wzięliśmy pod uwagę sześć tradycyjnych ładowarek teleskopowych: JCB 531-70 Agri Plus, Claas Scorpion 7030, Manitou Maniscopic MLT 634 Turbo 120 LSU, Bobcat T3571, New Holland LM5040 Plus, Weidemann T5625 CX80 i dwie maszyny specjalne, wyposażone w tylny TUZ i WOM: Merlo Multifarmer 30,9 Top2, McCormick Tele Trac. W większości są to maszyny o zbliżonym udźwigu (3000–3500 kg), wysokości unoszenia (6–8,6 m) i mocy silnika (100–150 KM). Wyjątek stanowi maszyna Weidemann T5625 CX80 wyposażona w znacznie mniejszy silnik i charakteryzująca się mniejszym udźwigiem i wysokością unoszenia. W ofercie firmy są maszyny z mocniejszym silnikiem i większym udźwigiem. Ich konstrukcja jest jednak nieco inna niż standardowych ładowarek teleskopowych.

Czy ładowarka może zastąpić ciągnik podczas transportu? Okazuje się, że większość omawianych maszyn ma taką możliwość. Posiadają bowiem zaczep i wyjście elektryczne. Oczywiście możliwości poszczególnych maszyn dotyczące rozmiarów i ciężaru przyczepy mogą się różnić. Najczęściej ładowarki wykorzystywane są do transportu zielonkowych beli. I nie ma co się dziwić. W takiej sytuacji jedna ładowarka i jeden operator wystarczą, aby zwieźć sprasowane bele. Multifarmer i Tele Trac wyposażone są w tylny układ zawieszenia narzędzi, a więc z zamontowaniem przyczepy nie ma najmniejszego problemu. Możliwości zaczepu montowanego w Multifarmerze pozwalają na ciągnięcie maszyn o masie do 20 t. Nie zawsze tylny zaczep znajduje się w wyposażeniu standardowym. W Bobcacie hak jest dostępny w opcji. Prędkością jazdy ładowarki nie ustępują ciągnikom. W większości wypadków prędkość maksymalna wynosi 40 km/h. W JCB prędkość jest nieco mniejsza – 32 km/h, maksymalne możliwości Wiedemanna są o 2 km/h mniejsze, podobnie w wypadku Bobcat. Maszyna New Hollanda wyposażona jest w skrzynię biegów PowerShift z czterema przełożeniami do przodu i trzema do tyłu.

Uprawa gleby i siew

Uprawa gleby za pomocą pługa, brony talerzowej czy innych maszyn to, wydawałoby się, czynność zarezerwowana dla ciągników. A jednak niekoniecznie. W tych pracach dobrze spisują się również dwie ładowarki: Multifarmer Merlo i Tele Trac McCormicka. Oczywiste ograniczenie stanowi masa maszyn współpracujących i warunki, w jakich ładowarce przyjdzie pracować. Niestety, silniki ładowarek mają ograniczoną moc. Cztery niewielkie koła, mimo że wszystkie z napędem, nie zawsze będą sobie radzić tak dobrze, jak tradycyjne ciągniki.

Podnośnik w Multifarmerze jest bardzo zgrabnie wkomponowany w linię maszyny. Jego niewielkie rozmiary ukrywają prawdziwy potencjał. 4300 kg – tyle maksymalnie może podnieść tylny TUZ konstrukcji Merlo. Z tyłu umieszczono dwa zawory hydrauliczne z szybkozłączami. Mechanizmem można sterować za pomocą przycisków znajdujących się za kabiną lub z kabiny. Obsługa z kabiny związana jest z wykorzystaniem systemu kontroli pracy maszyny Merlin, który ułatwia zarządzanie i pracę wszystkich podzespołów maszyny, m.in. tylnego TUZ-u. Komputer umożliwia wprowadzenie parametrów określających rodzaj pracy. Można również ustalić określone wartości prędkości jazdy przy podnoszeniu i opuszczaniu podnośnika.

W McCormicku zamontowano podnośnik, który poradzi sobie z ciężarem 4500 kg. TUZ sterowany jest za pomocą dżojstika. Duża zaleta Tele Traca to możliwość obrócenia siedzenia z kierownicą o 180 stopni. Pozwala to na pracę w dwóch kierunkach, a tylny TUZ może spełniać rolę również przedniego. W pracach polowych, zwłaszcza podczas siewu, bardzo ważną rolę odgrywa prędkość jazdy i liczba przełożeń w skrzyni biegów. Elektronicznie kontrolowana przekładnia zamontowana w Tele Tracu nosi nazwę EVT (Electronic Variable Transmission). W ładowarce znajdują się trzy biegi. Napędzane są wszystkie cztery koła. Przednia oś posiada system kontroli poślizgu i samoblokujący mechanizm różnicowy, natomiast tylna hydrauliczną blokadę mechanizmu różnicowanego. Zawieszenie umożliwia wahania osi +/- 10 stopni.

W Multifarmerze zastosowano skrzynię umożliwiającą bezstopniową zmianę prędkości jazdy do maksymalnie 40 km/h. Jest to przekładnia hydrostatyczna, która umożliwia zmianę biegów podczas jazdy. System przełączania biegów (dwóch) nosi nazwę Shift-on-the-Go. Maszyna wyposażona jest również w system Finger-Touch do zmiany kierunku jazdy.

Zielone żniwa i załadunek

Każda ładowarka może być bardzo pomocna podczas zielonych żniw. Mowa tutaj o załadunku i transporcie bel. Na tym się kończy przydatność większości zwykłych ładowarek. Koszenie, przetrząsanie, zgrabianie czy prasowanie to prace poza zasięgiem większości maszyn. Inaczej jest z Multifarmerem i Tele Trakiem, które posiadają niezbędny do tego WOM.

WOM zamontowany w Multifarmerze może pracować z dwoma standardowymi prędkościami obrotowymi: 540 i 1000 obr./min. Co ciekawe, na życzenie dostępny jest również przedni WOM o prędkości 1000 obr./min. z 6 rowkami. Przedni WOM może mieć duże znaczenie, jeśli zajdzie konieczność stosowania kosiarki czołowej.

W Tele Tracu sterowany hydraulicznie WOM może się obracać z podobnymi prędkościami co maszyna Merlo – 540 i 1000 obr./min. Płynną pracę WOM ma zapewnić hydrauliczne mokre sprzęgło tarczowe pozwalające na łagodne załączanie WOM-u.

Jeśli chodzi o załadunek, to można zaryzykować stwierdzenie, że w warunkach rolniczych nie ma lepszej maszyny niż ładowarka teleskopowa. Jest to maszyna o dużych możliwościach, jeśli chodzi o zasięg w górę i do przodu. Udźwig wysięgnika bywa różny, ale oferta tych maszyn okazuje się tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ważny jest również sposób sterowania maszyną. W większości ładowarek istnieje możliwość kierowania przednimi kołami (przydatne podczas transportu na drogach utwardzonych), wszystkimi czterema jednocześnie (nieoceniony tryb tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca) i tzw. chód kraba (lub psi chód), który umożliwia jazdę „na ukos”. Przykładowo promień nawrotu w ładowarce Scorpion wynosi zaledwie 3,65 m. Model JCB może pochwalić się promieniem większym o zaledwie 5 cm.

Każdy producent ma w swojej ofercie wiele akcesoriów, które w razie potrzeby zmieniają przeznaczenie i możliwości wykorzystania ładowarki. Chwytak do bel, widły do obornika, łopata do ziemi – wystarczy szybka zmiana odczepianego oprzyrządowania. Bardzo bogatą ofertę akcesoriów tego typu oferuje Weidemann. Oprócz tradycyjnych chwytaków, wideł i łopat dostępne są również pług odśnieżny, zamiatarka, świder, kosiarka i wiele innych.

Na wysokości

Wszystkie osiem ładowarek to maszyny, które świetnie sprawdzają się w pracach porządkowych. W tej dziedzinie przewagę nad ciągnikami stanowią wspomniane wcześniej atuty: różnego tryby sterowania, zwinność i zwrotność, możliwość wymiany oprzyrządowania zamontowanego na wysięgniku. Dzięki temu uprzątnięcie obory czy zamiatanie podwórka nie sprawia najmniejszych problemów. W wypadku pomieszczeń ważne są niewielkie wymiary. Najmniejszą z prezentowanych maszyn jest Weidemann. Nie można jednak porównywać jej z innymi, ponieważ należy ona do zupełnie innej grupy. Jest to przykład 100-proc. ładowarki, której możliwości skoncentrowane są wokół „bycia ładowarką”, bez wkraczania na teren zarezerwowany dla ciągników rolniczych. Jednak mimo to, a może właśnie dlatego, w niektórych zadaniach spisze się znacznie lepiej niż niejedna większa maszyna.

Niejednokrotnie prace wiążą się z dużym zasięgiem i podnoszeniem na wysokość. Tutaj wszystkie maszyny charakteryzują się dużymi możliwościami. Są między nimi różnice, ale – pomijając dwa modele (Multifarmera i Tele Traca) – nie są one duże. Maksymalny zasięg wysięgnika w przód jest oczywiście nierozerwalnie związany ze stopniowo malejącym udźwigiem, ale i w tym względzie maszyny prezentują się nieźle. Przy ocenie możliwości podnoszenia na duże wysokości nie braliśmy pod uwagę maksymalnej wysokości danej maszyny, ponieważ w zestawieniu są ładowarki, które nie sposób zakwalifikować do jednej grupy i porównać.

Dwie z ośmiu omówionych ładowarek to modele w pełni wielozadaniowe. Elementy takie jak TUZ i WOM sprawiają, że w wielu pracach ładowarka może zastąpić tradycyjny ciągnik rolniczy. Są to jednak maszyny, które konstruowane były właśnie w takim celu. Mając to na uwadze, nie można powiedzieć, że pozostałe ładowarki są mniej interesujące. Biorąc pod uwagę fakt, że każda z nich ma określone przeznaczenie i żadna z założenia nie ma zastępować ciągnika, to poziom uniwersalności tych maszyn jest bardzo zadowalający.

Źródło: Farmer 13/2008Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.