Specjalizująca się w produkcji różnego rodzaju maszyn do przeładunku francuska firma Manitou jest największym producentem ładowarek teleskopowych na świecie. Spośród ponad 40 typów ładowarek teleskopowych dla rolnictwa przeznaczona jest przede wszystkim seria Maniscopic MLT Agri.

Ładowarki MLT mają klasyczną budowę z silnikiem zamontowanym po prawej stronie maszyny, komfortową klimatyzowaną kabinę po lewej i układ podnoszenia ramienia z tyłu. Wysięgnik złożony w pozycji dolnej chowa się pomiędzy kabiną a silnikiem. Choć największe modele ładowarek Maniscopic mają udźwig prawie 5 ton i podnoszą na wysokość niemal 25 m, do zastosowań w rolnictwie nie są konieczne tak rekordowe parametry. Maszyny tego typu stosowane zwykle w gospodarstwach mają udźwig 2-3 ton i wysokość podnoszenia - 6-9 m. Największa maszyna Maniscopic z serii MLT mieści się w tych zakresach lub je przekracza. Pozwala podnosić ciężar ponad 4,5 t na wysokość około 9 m. Już najmniejsza ładowarka MLT 523 L podnosi maksymalnie 2,3 t na wysokość około 5 m. Przy całkowicie wysuniętym wysięgniku (na 2,83 m) może podnosić ciężarem 1100 kg do wysokości 2,3 m. Wyróżnia się też małymi gabarytami. Ma szerokość zaledwie 1,8 m i wysokość 2 m, dzięki czemu może sprawnie poruszać się w pomieszczeniach inwentarskich, zwłaszcza że jej zewnętrzna średnica skrętu wynosi 3,1 m. Wśród ładowarek rolniczych Manitou małe wymiary nie są czymś wyjątkowym. Nowe modele dostępne w Polsce mają np. jednakową szerokość i wysokość, wynoszącą 1,9 m.

Możliwości manewrowe ładowarek Manitou wynikają nie tylko z ich gabarytów, lecz także z budowy układu jezdnego.

Tak jak w wielu innych ładowarkach, koła obu osi mogą być jednocześnie skręcane w przeciwnych kierunkach lub w tę samą stronę (tzw. chód kraba). Oprócz tego w maszynach Manitou dostępny jest jeszcze jeden dodatkowy tryb, tzw. Manicrab. W tym trybie koła tylnej osi są maksymalnie skręcone, a kierowca ma możliwość niezależnego sterowania kołami przedniej osi. Umożliwia to jazdę maszyny po skosie bardzo blisko ścian, dzięki czemu można dokładnie zebrać materiał zalegający także "po kątach".

Układ napędowy z nietypowo, bo poprzecznie ustawionym silnikiem, o mocy od 64 do 123 KM, i oryginalną 90-stopniową przekładnią kątową, może być mechaniczny lub hydrostatyczny. Umożliwia poruszanie się z prędkością 40 km/h. Sterowanie nawet najprostszą zsynchronizowaną 4-biegową skrzynią jest łatwe, gdyż przy zmianie biegu napęd rozłącza się przyciskiem w dźwigni. W 5-biegowej przekładni typu Powershift, biegi wybiera się wygodnie pokrętłem w dźwigni przekładni nawrotnej. Przekładnia ta, służąca do szybkiej zmiany kierunku jazdy pod obciążeniem, jest montowana standardowo we wszystkich modelach.

Operowanie ramieniem jest równie proste, jak jazda. W najprostszej wersji w konsoli sterowniczej są trzy dźwignie umożliwiające wykonywanie wszystkich ruchów wysięgnikiem i narzędziami. Znacznie wygodniejszy w obsłudze jest pojedynczy dżojstik z przyciskami. W najlepszej wersji w dżojstiku umieszczone są pokrętła do sterowania przepływem oleju. Dzięki temu kciukiem można regulować prędkość wysuwania i chowania się teleskopu w zakresie do 45 cm/s oraz ustawiać szybkość reakcji narzędzi. Maszyny z takim dżojstikiem mają oszczędny układ hydrauliczny typu "load sensing", dostarczający zawsze tylko tyle oleju, ile w danym momencie potrzeba.

Maszyny Manitou wyróżniają się nie tylko parametrami, lecz także rozwiązaniami technicznymi. Ostatnio producent skonstruował miniaturową ładowarkę Twisco na... trzech kołach. Maszyna ma dwa koła z przodu i jedno, sterowane z tyłu. Dzięki takiej budowie jest niezwykle zwrotna. Może obracać się w miejscu, mieszcząc się w okręgu o średnicy nieco ponad 2,2 m! Dzięki temu zwiększa się czas pracy, a maleją przerwy na manewry maszyną. Oprócz tego Twisco ma niewielkie wymiary, pozwalające swobodnie poruszać się w pomieszczeniach. Jej wysokość to tylko 1,9 m, a szerokość - zaledwie 1,6 m. Mimo kompaktowych gabarytów ładowarka może pochwalić się całkiem sporymi możliwościami. Jej udźwig maksymalny wynosi 1,5 t, a wysokość podnoszenia - prawie 4 m. Na tę wysokość unosi maksymalny ciężar (1,5 t) z niewysuniętym do przodu ramieniem. W pełnym zakresie ruchu wysięgnika, także z ramieniem wysuniętym maksymalnie do przodu (na 2,13 m), może operować ciężarem 650 kg. Gdy ramię jest całkowicie złożone Twisco może transportować ładunek o masie 2400 kg. Jednak Twisco z pewnością nie jest przeznaczona do transportu na większe odległości, lecz do prac na małej przestrzeni i w pomieszczeniach. Napędzana silnikiem o mocy około 40 KM, rozwija prędkość zaledwie 13,5 km/h. Ma napęd hydrostatyczny ze sterowaną elektromagnetycznie przekładnią nawrotną do zmiany kierunku jazdy.

Produkcją ładowarek teleskopowych zajmuje się wiele firm, dla których jest to często działalność dodatkowa. Istniejąca od roku 1957 rodzinna firma Manitou produkuje wyłącznie ładowarki teleskopowe Maniscopic, które stanowią 80 proc. produkcji, oraz inne maszyny do załadunku i rozładunku, w tym teleskopowe platformy, terenowe wózki widłowe, a ostatnio koparko-ładowarki kołowe. Manitou jest największym producentem ładowarek teleskopowych na świecie. Od roku 1957 do dziś wyprodukował ponad 200 tys. ładowarek i innych maszyn. Obecnie ma 9 fabryk zatrudniających 2000 osób i wytwarza około 15 tys. maszyn rocznie.

Źródło: "Farmer" 03/2005