Lely wprowadza pierwsze na świecie rozwiązanie w pełni automatycznego zbierania i zadawania świeżej trawy Exos. Lely Exos to połączenie przyczepy zbierającej z wozem paszowym, która porusza się w pełni autonomicznie – miejsca dla operatora w niej brak.

Świeża trawa 24 godziny na dobę

Maszyna zasilana elektrycznie automatycznie ścina, ładuje i zadaje trawę w oborze, dostarczając ją z dużą częstotliwością przez 24 godziny na dobę.

Niska waga i przyjazna glebie technologia urządzenia sprawiają, że może ono kosić trawę od wczesnej wiosny po późną jesień, a innowacyjna metoda koszenia utrzymuje świeżość i smakowitość trawy.

Dzięki temu hodowcy bydła mlecznego mogą wykorzystywać dużą część swoich pastwisk do produkcji świeżej paszy. W wyniku tego lepiej wykorzystują odżywcze właściwości paszy objętościowej i mogą wyprodukować więcej mleka z tych samych pastwisk.

Lely Exos w pełni wpasowuje się bowiem w koncepcje dążenia do osiągnięcia obiegu zamkniętego w gospodarstwie produkującym mleko. Dodatkowo system pozwala zmniejszyć ilość pracy i ograniczyć koszty paszy.

– Dobra pasza objętościowa zawsze była ważna dla zdrowia krów i ich wydajności. Exos to przełom w wykorzystywaniu pełnego potencjału pastwisk. Hodowca bydła mlecznego może teraz optymalnie wykorzystywać swoje zasoby. Wartość odżywcza trawy jest od 10 do 20 proc. wyższa niż kiszonki, ponieważ nie dochodzi do strat podczas zbierania, zakiszania i zadawania – stwierdza Korstiaan Blokland, dyrektor ds. innowacji w Lely.

Zalety świeżej trawy

Automatyczne zadawanie świeżej trawy wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Jeśli gospodarstwo produkujące mleko wykorzystuje większą ilość świeżej trawy, potrzebuje mniej kiszonki i może oszczędzić na paszy treściwej oraz innych kosztach związanych z żywieniem.

Doświadczenia z gospodarstw, w których testowano robota Lely Exos pokazują, że zebrana świeża trawa może stanowić połowę zapotrzebowania na paszę objętościową podczas sezonu wegetacyjnego od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dużych oszczędności przy produkcji każdego litra mleka.

Współpraca z innymi systemami Lely

Jednym z aspektów badanych w trakcie testów wozu Lely Exos jest także ewentualna możliwość wykorzystywanie go do jednoczesnej aplikacji nawozów płynnych w wybranych miejscach pastwiska, a pochodzących z cyrkularnego systemu separacji obornika Lely Sphere.

Lely Exos ponadto może współpracować z automatycznym systemem żywienia Lely Vector. Oba systemy zapewniają wtedy naprzemiennie świeżą trawę i inne składniki niezbędne w prawidłowym żywieniu krów, a Exos stale monitoruje zawartość świeżej trawy w porcji. System zbiera też dane w polu, dzięki czemu hodowca może natychmiast zareagować na stan trawy w dowolnym momencie.

Pierwsze prototypy Lely Exos pracują już w gospodarstwach testowych, a do sprzedaży maszyna ma trafić w najbliższych latach.