Zmodernizowana brona jest dostępna od marca 2022 r. Za rozlewanie gnojowicy będzie odpowiedzialny zestaw przygotowawczy Vogelsang DasiMat DMX, który zawiera głowicę rozdzielającą, węże przesyłowe oraz dozowniki gnojowicy. 

Gnojowica jest podawana do głowicy rozdzielającej od góry co poprawia przepływ. Fot. Lemken
Gnojowica jest podawana do głowicy rozdzielającej od góry co poprawia przepływ. Fot. Lemken

Gnojowica jest podawana z beczkowozu do DosiMat od góry, homogenizowana wewnątrz urządzenia przez zoptymalizowany pod kątem przepływu rotor wyposażony w noże tnące, a następnie wpychana do poszczególnych wylotów.

Jak rozszerzyć swoje gospodarstwo? Zobacz najlepsze możliwości!

DosiMat DMX słynie z bardzo równomiernego rozprowadzania poprzecznego i wzdłużnego, które jest stale utrzymywane nawet przy ekstremalnie niskich i ekstremalnie wysokich dawkach. Włókna i ciała obce są w tym procesie niezawodnie rozdrabniane – umożliwia to pożądaną precyzyjną dystrybucję i pomaga uniknąć uciążliwych zatorów.

Gnojowica jest wylewana poprzez metalowe wylewki umieszczone za pierwszym rzędem talerzy uprawowych. Drugi rząd talerzy od razu przykrywa ją glebą, a całość konsoliduje podwójny wał rurowy. 

Gnojowica jest wylewana tuż za przednim rzędem talerzy uprawowych. Fot.Lemken
Gnojowica jest wylewana tuż za przednim rzędem talerzy uprawowych. Fot.Lemken

Pod względem ekonomicznym połączenie Heliodor/DosiMat dokładnie wpisuje się w aktualne trendy. Rolnicy stosujące płynne nawozy naturalne chcą bowiem w jak największym stopniu wykorzystać składniki odżywcze w nich zgromadzone. Dzięki precyzyjnej aplikacji straty azotu są ograniczone do minimum co pozwala na zmniejszenie kosztów nawożenia. Dodatkowo poprzez taką aplikację zwiększa się dbałość o ochronę wód oraz zmniejsza się ilość nieprzyjemnych zapachów. 

Kompaktowa brona talerzowa Heliodor nie wymaga dużego uciągu. W wersji zawieszanej są dostępne od 2,5 do 7 m szerokości. Maszyna jest wyposażona w talerze o średnicy 51 cm wyposażone w piasty bezobsługowe. Całość jest zawieszona na płaskiej sprężynie, która dociska talerz do gleby i jednocześnie zabezpiecza talerz przed kamieniami.