Pierwsze pługi, kultywatory i brony zaczęły powstawać w 1780 r. kiedy to Wilhelmus Lemken założył niewielką kuźnię w Xanten nad Dolnym Renem, kładąc tym samym podwaliny pod dzisiejszą firmę Lemken. Dziś jest ona jednym z wiodących dostawców profesjonalnej technologii uprawy roślin, zatrudniając ponad 1,6 tys. pracowników i posiada 29 oddziałów handlowych na całym świecie.

Ważną datą w historii firmy był rok 1969, kiedy to Viktor Lemken przejął zarządzanie rodzinnym biznesem i napędzał jego rozwój poprzez innowacje definiujące branżę. W rezultacie Lemken jest obecnie jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie pługów na wszystkich głównych rynkach rolnych na całym świecie.

Długą drogę przeszła także technologia uprawy ścierniska, od słynnego modelu Smaragd sprzed 80 lat do dzisiejszego flagowego Rubin 10.

Koncentrując się w coraz większym stopniu na eksporcie i otwieraniu rynków wschodnich od lat 90-tych, firma Lemken nadal odnotowywała silny wzrost. Asortyment produktów został rozszerzony o siewniki i zestawy uprawowo- siewne, a od tego czasu liczba pracowników stale rośnie.

-Stawiamy na wydajne, zrównoważone rolnictwo i wspólnie z naszymi partnerami handlowymi umożliwiamy niezawodne, bezpieczne i wydajne procesy pracy dla rolników i usługodawców na całym świecie w szerokim zakresie zastosowań i bardzo zróżnicowanych podejściach do produkcji roślinnej. Nasi klienci zawsze mogą w 100 proc. polegać na wyjątkowej technologii wykonania i kompleksowej obsłudze. Aby dotrzymać tej obietnicy ściśle współpracujemy ze specjalistycznymi dealerami i naszym wysoko wykwalifikowanym zespołem serwisowym- mówi Nicola Lemken, szefowa firmy, która jest już 7 pokoleniem zarządzającym tym rodzinnym biznesem.

Obecnie firma prócz swoich sztandarowych produktów do uprawy w coraz większym stopniu koncentruje się na pielęgnacji roślin. Firma przestawiła swój segment pielęgnacji upraw na początku tego roku i teraz w pełni koncentruje się na swoich mocnych stronach w technologii spulchniania sterowanego kamerą i selektywnym stosowaniu środków do pielęgnacji upraw.

Dużą wagę przykłada się także do odpowiedzialnego wykorzystania zasobów w zakładach produkcyjnych Lemken już od ponad 15 lat. Fabryka firmy w Alpen jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla w zużyciu energii elektrycznej, dzięki zakładowym elektrociepłowniom i rozległym, inteligentnie kontrolowanym cyklom energetycznym między administracją a zakładami produkcyjnymi.

Z okazji jubileuszu powstała także specjalna strona internetowa 240lemken.com na której można poznać historię firmy, a klienci są zachęcani do dzielenia się swoimi pomysłami i historiami związanymi z marką Lemken.