Holenderska firma Machinefabriek Steketee B.V. specjalizuje się w produkcji m.in. maszyn do mechanicznej walki z chwastami (pielników) oraz optycznych systemów prowadzenia urządzeń w rzędach. Zajmuje się również produkcją maszyn uprawowych pod nazwą Rumptstad. Ten dział został też przejęty przez Niemców.

– Zmniejsza się akceptacja dla chemicznej walki z chwastami w roślinach uprawnych, nie tylko wśród rolników, ale co istotniejsze w całym społeczeństwie – powiedział  Anthony van der Ley, dyrektor zarządzający firmą Lemken.  Jego zdaniem ten krok to ważne powiększenie portfolio przedsiębiorstwa o maszyny, będące alternatywą dla chemicznej walki z chwastami.

Anthony van der Ley dodał, że stale rośnie odporność chwastów na obecnie dostępne na rynku substancje czynne, podczas gdy prawie żadne nowe nie pojawiają się na rynku. – Ponadto wymagania prawne stają się coraz bardziej rygorystyczne i dlatego potrzebujemy skutecznych alternatyw. Firma Lemken jest w pełni świadoma zaistniałej sytuacji i odpowiedzialna. Dlatego zamierzamy promować mechaniczne zwalczanie chwastów, dodając technologię holenderskiej firmy do naszego asortymentu – stwierdził.

Machinefabriek Steketee B.V., mająca swoją główną siedzibę w Stad aan't Haringvliet, zatrudnia około 50 pracowników. Firma Lemken zapewnia, że zachowają oni swoje miejsca pracy. Widząc duży potencjał w ich doświadczeniu i kompetencjach Niemcy zainwestują w rozbudowę holenderskich obiektów spółki. Tym samym zwiększą ich moce produkcyjne. Nazwy Steketee i Rumptstad zostaną na razie zachowane.

Za kierowanie holenderską firmą będzie odpowiedzialny cały czas dotychczasowy dyrektor zarządzający oraz były właściciel Steketee Klaas Veerman. Jego wsparciem będzie Iljan Schouten – szef działu ochrony roślin firmy Lemken.