Maszynę wyposażono m.in. w nowy podbieracz MaxiSweep (2,35 m), którego charakteryzuje zwiększona szybkość podawania materiału roślinnego. Prasa posiada ponadto unikatową przekładnię SmartShift wyróżnioną na targach Agritechnica srebrnym medalem, która umożliwia płynne uruchomienie zespołu roboczego, a dzięki temu zwiększa komfort operatora i zabezpiecza przed przeciążeniem układ przeniesienia napędu ciągnika.

Bez ścinków sznurka

Opatentowana jest też technologia wiązania węzłów Loop Master. Umożliwia ona wydajne wiązanie węzłów, a jednocześnie zapobiega powstawianiu ścinków sznurka chroniąc przed zanieczyszczeniami paszę i środowisko. Producent wspomina o dwóch zasadniczych zaletach tego rozwiązania: z jednej strony pozwala ono wyeliminować sześć kilometrów lub 46 kg ścinków sznurka powstających w sezonie, w którym formuje się 10 000 bel; te ścinki, a z drugiej strony zapewnia ona bardzo mocne węzły, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko pęknięcia sznurka, które denerwują każdego operatora.

Nowe sterowanie

Do stetowania prasą zastosowano czytelny interfejs użytkownika z dużym monitorem, znanym choćby z ciągników tego producenta – IntelliView IV, działający oczywiście w standardzie Isobus. Ponadto wydajność i komfort pracy BigBalerem 1290 High Density zwiększa szereg automatycznych funkcji, jak np. system IntelliCruise automatycznie regulujący prędkość jazdy ciągnika w zależności od obciążenia.

- Prasa BigBaler 1290 High Density wprowadza nowy poziom efektywności i wydajności, a także zyskowności dzięki maksymalizacji masy beli i ograniczeniu kosztów transportu i przeładunku. Jest idealną maszyną dla profesjonalnych firm świadczących usługi belowania i rolników prowadzących wielkoobszarowe gospodarstwa, którzy docenią jej zalety przekładające się na wyższą wydajność i niższe koszty posiadania – mówi Simon Nichol, dyrektor ds. produktu w segmencie maszyn zielonkowych New Holland.

O 22% wyższy stopień zgniotu

Prasa BigBaler 1290 High Density ma komorę prasowania o długości 4,05 m, w której pracuje z ogromną siłą tłok. Jak zapewnia producent, to najdłuższa komora w tej klasie maszyn. Posuw o długości 748 mm pozwolił na znacznie zwiększenie siły tłoka, która jest wyższa o 58 proc. niż w modelach Plus, co pozwoliło zdecydowanie zwiększyć stopień zgniotu.

Pierścień utrzymujący zgniot posiada na górze trzy siłowniki podwójnego działania oraz dwa z lewej i prawej stronie, co jest unikatowym rozwiązaniem. Siłowniki podwójnego działania są sterowane za pomocą dwóch pomp hydraulicznych i zapewniają pełny stopień zgniotu już w pierwszych belach przy rozpoczynaniu belowania z pustą komorą prasy.

Przekładnia SmartShift

Unikatowa koncepcja układu przeniesienia napędu, która na targach Agritechnica zdobyła srebrny medal, obejmuje dwubiegową przekładnię typu Powershift, która pozwala płynnie włączyć prasę i zapewnia 79-procentowy wzrost momentu obrotowego. Operator uruchamia prasę przy prędkości obrotowej WOM wynoszącej 850 obr./min, przekładnia SmartShift automatycznie przełącza się z 1. na 2. bieg, aby osiągnąć maksymalną prędkość obrotową koła zamachowego wynoszącą 1440 obr/min i należącą do jednej z najwyższych w tej klasie przy pełnej prędkości WOM ciągnika. Płynne uruchamianie chroni układ przeniesienia napędu ciągnika i prasy.

Samo koło zamachowe jest znacznie cięższe niż w modelach prasy BigBaler Plus i ma o 16 proc. większą średnicę, wynoszącą 1080 mm. Dzięki większej prędkości i większym rozmiarom koło zamachowe dostarcza o 230 proc. więcej energii, a to gwarantuje bardziej komfortowe i wydajne formowanie bel.

Zintegrowany w skrzyni biegów, wielotarczowy hamulec z wewnętrznym układem chłodzenia wyhamowuje i zatrzymuje tłok, gdy osiągnie on swoją optymalną pozycję startową. Służy on także jako hamulec awaryjny i umożliwia zatrzymanie tłoka w ciągu 8 sekund.

Oś tandem z amortyzacją hydrauliczną

Ciekawostką w prasie BigBaler 1290 High Density jest to, że zastosowano nową oś z hydrauliczną amortyzacją, która pozwala lepiej podążać za ukształtowaniem terenu i zapewnia lepsze rozłożenie masy pomiędzy czterema kołami, redukujące opory podczas jazdy. Hydrauliczna oś umożliwia łatwiejszy dostęp w przy konserwacji maszyny, gdyż nie ma resorów blokujących dostęp.

Ponadto maszyna ma większe ogumienie o średnicy do 1,4 m. Klienci mogą wybierać spośród dwóch rozmiarów dużych kół, które pozwalają zachować szerokość podczas jazdy po drodze poniżej 3 m.

 - Wprowadzając na rynek nową prasę BigBaler 1290 High Density, New Holland inwestuje w poszerzenie swojej oferty maszyn do zbioru – mówi Carlo Lambro, prezydent marki New Holland. – Ten najnowszy model, który powstał w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym w belgijskim Zedelgem, jest ukoronowaniem 30-letniego doświadczenia w belowaniu i po raz kolejny podnosi poprzeczkę w zakresie wydajności maszyn, które oferujemy naszym klientom – podsumowuje.