Oba modele hinduskich traktorków są w miarę tanie, proste w konstrukcji i zazwyczaj są dostępne od ręki lub bardzo szybko. Zapewne stąd ich spora popularność, nie tylko w Polsce.

Zarówno Solis, jak i Farmtrac, po sukcesie swoich małych traktorów zauważyły potrzebę stworzenia ciągnika o mocy około 20 – 26 KM o napędzie elektrycznym. Oczywiście wersje na prąd będą znacznie droższe niż ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi – ciekawe ile osób mimo to zdecyduje się na zakup wersji zeroemisyjnej.

Według producentów elektryczne wersje małych ciągników powinny idealnie sprawdzić się w winnicach, sadownictwie oraz pracach z wrażliwymi na hałas zwierzętami.

Farmtrac już tu jest

Pierwszym z dwóch hinduskich elektryków, dostępnym już na polskim rynku, jest Farmtrac 25G, którego pokazano po raz pierwszy w wersji produkcyjnej w 2020 r. Pojazd ma moc 26 KM, napęd na cztery koła i może pracować 8 godzin bez ładowania. Sprzęt posiada silnik indukcyjny z akumulatorem litowo-jonowym i może być naładowany z domowego gniazdka do 100 proc. w 5 godzin.

Farmtrac 25G podczas targów EIMA International w 2022 r., fot. K.Pawłowski
Farmtrac 25G podczas targów EIMA International w 2022 r., fot. K.Pawłowski
Ciągnik waży 1189 kg, może uciągnąć 750 kg, a pojemność baterii wynosi 300 Ah. Sprzęt jest już dostępny w Polsce i kosztuje niecałe 118,7 tys. brutto.

Solis 26 Electric

Solis swoją wersję elektryka po raz pierwszy zaprezentował na targach EIMA International w listopadzie 2022 r.

Solis 26 Electric o mocy 23 KM jest, tak samo jak Farmtrac, wyposażony w przedni i tylny WOM oraz posiada hydrostatyczną skrzynię biegów, napęd na cztery koła i na życzenie kabinę spełniającą wymagania ROPS.

Solis w wersji elektrycznej nie przekonuje jakością wykonania, ale to jeszcze prototyp, fot. K.Pawłowski
Solis w wersji elektrycznej nie przekonuje jakością wykonania, ale to jeszcze prototyp, fot. K.Pawłowski
Elektryczna wersja Solisa zmieniła barwę z niebieskiej, tradycyjnej dla hinduskich sprzętów, na ciemno-zieloną.

Solis waży 1290 kg, może uciągnąć 800 kg, a pojemność baterii wynosi 330 Ah. Ciągnik nie jest jeszcze produkowany – jego montaż ma się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku. Przewidywana cena to ok. 30 tys. euro.

Solis 26 Electric pod maską, fot. K.Pawłowski
Solis 26 Electric pod maską, fot. K.Pawłowski