Aplikacja rolnictwa cyfrowego Climate FieldView pomaga zoptymalizować siew, nawożenie i zarządzać efektywnie produkcją. Zbieranie danych odbywa się za pomocą jednego elementu - niewielkiego krążka o nazwie Drive.

Informacje są przesyłane poprzez Bluetooth na urządzenia mobilne, uzyskując od razu po przejeździe graficzne zobrazowanie wyników.

Przesyłanie recepty zmiennego dawkowania

Opracowywanie zmiennego dawkowania i wgrywanie recepty na terminal ciągnika, odbywa się na dwa sposoby.  Można to oczywiście zrobić poprzez tradycyjny nośnik pednrive.  W ciągnikach John Deere, które są wyposażone w system JDLink, recepta czy też zlecenie jest bezpośrednio wysyłane do operatora.

Kiedy widać pierwsze oszczędności?

Po rozpoczęciu pracy w programie dostęp do danych ze zdrowotności pól sięgają 5 lat wstecz – na podstawie tej historii można  stworzyć m.in. zmienny algorytm wysiewu.

− Jeden z rolników korzystający z naszego programu obserwując strefy na mapach w aplikacji, zauważył, że są miejsca w rzepaku, które w przeciągu kilki tygodni nabrały czerwonych barw. Okazało się, że rzepak zaatakował ślimak– dzięki temu tę strefę gospodarz mógł wykluczyć z późniejszego nawożenia, generując w ten sposób oszczędności – powiedział Szymon Samsonowicz, specjalista ds. rolnictwa cyfrowego Bayer Climate FieldView.

Korzystanie z programu, można krok po roku rozbudowywać, dodając przykładowo próby glebowe. Ponieważ zmienne dawki określane są na podstawie zawartości chlorofilu w roślinach – robi się je ze zdjęcia z ostatnich 3 dni. I na podstawie zdrowotności można zareagować na bieżąco.

− Innym przykładem jest nasz klient, który zaczął korzystać z platformy na 15 ha rzepaku. W jednej ze stref pojawiły się wymokliska. Dzięki sugestiom aplikacji, na jednym wjeździe z rozsiewaczem w tej strefie zaoszczędził 2,5 tys. zł  właśnie dzięki pominięciu obszarów, gdzie rzepak został wypłukany. A było to jeszcze w okresie, kiedy azot kosztował ok. 4 tys.  zł – dodał Szymon Samsonowicz.

Koszt

Platforma Bayer Climate FieldView przez pierwszy rok użytkowania jest za darmo, tak aby można ją było dokładnie przetestować. Po tym czasie dostęp  wynosi 1700 zł (ceny brutto) rocznie, bez względu na wielkość gospodarstwa.

Kostka Drive kosztuje 1599 zł i można ją przenosić między maszynami w zależności od potrzeb.