Wśród nowości znalazła się brona talerzowa Sal; jest to trzecia grupa bron talerzowych w ofercie firmy obok maszyn z rodzin Gal i Tal. Brony Sal dostępne są obecnie w dwóch szerokościach roboczych - 3 i 6 m. W przyszłości planowane jest rozszerzenie tej grupy produktów o warianty z podwoziami zintegrowanymi a także o różnych szerokościach roboczych, być może nawet 8-metrowym. Maszyna przeznaczona jest do głębokiej uprawy za sprawą wykorzystanych w niej talerzy o dużej średnicy 610 mm amortyzowanych sprężynowo (230 kg na talerz).

– Sal jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku; jest na nim obecnych kilku producentów produkujących tego typu maszyny. Do tej pory mieliśmy do czynienia ze swego rodzaju "dziurą" w rynku, czyli z że tak powiem I ligą i maszynami bardzo drogimi i maszynami tanimi o słabej jakości. Nasi dealerzy są często motywatorem i to od nich przypłynął sygnał o zapotrzebowaniu na tego typu maszyny oferujące dobrą jakość w przystępnej cenie. Testowaliśmy maszynę przez dwa lata i myślę, że będzie ona bardzo mocnym filarem w naszej ofercie – tłumaczy Jerzy Księżyk, dyrektor działu przygotowania produkcji w firmie Mandam.

Talerze maszyny pracują na piastach bezobsługowych własnej produkcji. Co ciekawe, producent daje na nie 5-letnią gwarancję.

– To już piąta generacja naszych piast bezobsługowych. Najistotniejszym elementem piast jest łożysko; łożyska toczne są przystosowane do pracy przy dużych prędkościach i przy siłach działających prostopadle. W talerzówce obrót jest wolny, a siły skośne, dlatego pojawiła się konieczność zaprojektowania łożyska wolnoobrotowego, przystosowanego do przenoszenia bardzo dużych sił skośnych. We współpracy z naukowcami opracowaliśmy takie łożysko wytrzymujące obciążenia na poziomie 85-100 kN, opatentowaliśmy i wykorzystujemy je w naszych maszynach. Co ważne, części są zunifikowane i nowe łożyska można montować w starszych maszynach Mandamu – mówi Jerzy Książek.

Maszynę można wyposażyć m.in. w różnego rodzaju wały, włókę czy siewnik do poplonów. Cena wariantu 3-metrowego z opcjonalnym wałem T-Ring o średnicy 600 mm to 47 460 zł netto.