Francuski producent ładowarek - Manitou działa nie tylko w branży rolniczej, rolniczej ale i przemysłowej. W Polsce jest 14 dealerów marki.

Od 2012 r. Siedziba Manitou Polska jest w Sękocinie Starym k. Warszawy. W 2006 w spółce pracowały 2 osoby, w 2014 już 13, a obecnie zespół liczy 20 osób. Co ciekawe, zlokalizowana w Sękocinie spółka kieruje z Polski 18 rynkami sprzedaży w Europie środkowo-wschodniej i Bałkanach oraz w Turcji.

Przedstawiciele Manitou Polska i firmy Agromix podczas konferencji prasowej na Agro Show 2021, fot.kh
Przedstawiciele Manitou Polska i firmy Agromix podczas konferencji prasowej na Agro Show 2021, fot.kh

 W tej chwili w Polsce trwają zmiany w sieci dealerskiej. Manitou ma 6 dealerów marki John Deere. Ze względu na to iż John Deere ma w swojej ofercie ładowarki Kramer, Manitou rezygnuje ze współpracy z tymi dealerami. Z końcem roku zakończona zostanie współpraca z firmami Fricke i Agro-Efekt.

Na północnym wschodzie duży obszar sprzedaży obejmie firma Mirtrans. Z kolei na południowym zachodzie poszerzy się teren działania firm  Agromix i Polboto-Agri. Jednocześnie Wojciech Rzewuski, dyrektor zarządzający Manitou Polska zapewnił, że marka chce podtrzymać współpracę z dotychczasowymi dealerami, z którymi współpraca dobrze się układa.

Manitou nie może narzekać na brak zainteresowania maszynami. Wolumen sprzedaży zwiększa się znacząco.

- Myślę że ten rok zamkniemy z 15-proc. wzrostem. Zamówienia mamy już na następny rok. Niestety jesteśmy uzależnieni od poddostawców, a te dostawy kuleją. Tak dzieje się wszędzie. Nie tylko u nas. To duży problem – zauważa Wojciech Rzewuski.

Najbliższe cele Manitou Polska to m.in. wdrożenie atrakcyjnego finansowania fabrycznego oraz dłuższej gwarancji – „Easy Care” oraz szeregu dodatkowych opcji wyposażenia maszyn.

Istotną zmianą będzie wprowadzenie ładowarek przegubowych MLA produkowanych w Niemczech. Oferta ma się poszerzyć zarówno o większe maszyny NewAG XL, jak i niewielkie kompaktowe MLT 420 i MLT 625.

Ponadto firma zwiększyć nacisk na szkolenia serwisowe. Co ciekawe, niemal 100 proc. maszyn jest wyposażonych w lokalizatory GPS, dzięki którym właściciele mogą monitorować położenie maszyn. Mogą być też wyposażone w systemy predykcji (monitorowania działania poszczególnych podzespołów maszyn). 

Jeśli chodzi o maszyny zasilane elektrycznie czy hybrydowe, Rzewuski mówi że firma prowadzi prace w tym zakresie i jest to oczywiście przyszłość. Jednocześnie zauważa, że jeszcze nie na ten moment takie maszyny nie mają szerszego zastosowania w rolnictwie.

Pierwszym i największym do tej pory partnerem handlowym Manitou w Polsce jest firma Agromix. Współpraca z tym dealerem maszyn trwa od 1998 r.