Seria 7200 Cerea obejmowała łącznie cztery modele. Wszystkie kombajny napędzane były
sześciocylindrowymi, turbodoładowanymi silnikami SisuDiesel o pojemności 7,4 l w najmniejszym, dysponującym 5 wytrząsaczami modelu i 8,4 l w pozostałych modelach, które wyposażono w 8 wytrząsaczy. Kombajny wyposażano w przyrządy żniwne o szerokościach od 4,3 (7256) do 7,6 m (7278). Maszyny, w zależności od modelu, roku produkcji, wyposażenia i stanu technicznego można kupić od ok. 145 do 240 tys. zł.

Mocne strony kombajnów MF z serii 7200 Cerea

Bez wątpienia najmocniejszą stroną kombajnów Massey Ferguson serii 7200 Cerea jest zaawansowana technologia, biorąc pod uwagę lata produkcji to można powiedzieć, że wiele rozwiązań było innowacyjnych jak np: dotykowy terminal Datavision, który poza kontrolowaniem parametrów pracy umożliwia zmianę nastawów dla danej rośliny, obsługę automatycznych funkcji przyrządu żniwnego oraz podstawowe funkcje diagnostyki. Dodatkowo w opcjonalnym wyposażeniu występował miernik plonu i wilgotności oraz system rejestracji zleceń z zapisem na kartę pamięci. Ciekawym rozwiązaniem są stosowane w tej serii kombajnów czujniki wibracji rozdrabniacza słomy, wywołujące alarm podczas uszkodzenia rozdrabniacza np. przy złamaniu noża, co pozwala w porę wykryć usterkę i uniknąć uszkodzenia łożysk.

Jeśli chodzi o konstrukcję kombajnu to mocną stroną jest bez wątpienia heder wyposażony w podajnik taśmowy. Taśmy nadają się do zbioru zarówno zbóż jak i rzepaku (do rzepaku należy zamontować tylko kosy boczne co zajmuje kilka minut), zapewniając dobry przepływ masy. Na pewno dużą zaletą jest zastosowany separator rotacyjny oraz, w modelach 7272, 7274 i 7278 8-klawiszowy wytrząsacz słomy. System separujący w tym układzie pozwala osiągnąć wysoką przepustowość przy jednoczesnej wysokiej jakości zbioru.

MF 7200 Cerea, na co zwrócić uwagę?

Oczywiście, jak przy oględzinach każdego używanego kombajnu, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak przebieg maszyny, stan pasów, łożysk, elementów roboczych oraz działanie wszystkich dostępnych funkcji. O to, na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku kombajnów z serii 7200 Cerea zapytaliśmy Krzysztofa Krzyżaniaka, specjalistę ds. serwisu kombajnów marki Massey Ferguson.

– Zaczynając od hedera PowerFlow, najważniejsza jest kontrola podajnika taśmowego. Taśmy muszą być ustawione równolegle, nie mogą mieć pęknięć oraz wydartych krawędzi – tłumaczy Krzysztof Krzyżaniak.

– W związku z tym, że kombajn ma rozbudowaną elektronikę, należy zwrócić uwagę na wszelkie przeróbki i dodatki. Instalacja elektryczna w tych kombajnach jest wrażliwa na dodatkowe odbiorniki prądu np. dodatkowe lampy, mostkowane do instalacji lamp oryginalnie założonych na kombajnie. Również należy uważać na skoki napięcia. Kategorycznie nie można odpalać kombajnu z użyciem prostownika z rozruchem, a podczas spawania należy bezwarunkowo odłączyć wszystkie moduły. W związku z tym należy przed kupnem sprawdzić stan instalacji elektrycznej oraz sieć CAN i moduły. W terminalu można sprawdzić połączenie z modułami maszyny; jeśli jakiś moduł jest niewidoczny sugeruje to nam albo przerwanie sieci CAN, albo uszkodzenie samego modułu – kontynuuje.

– Trzecim ważnym elementem na jaki należy zwrócić uwagę to podsiewacz, kosz sitowy oraz półka zwrotna. Jeśli zauważymy, że te elementy są nierówno ustawione, albo, co więcej, mają jakieś ślady pęknięć, to będą wymagały naprawy. Przy montażu zarówno podsiewacza, kosza sitowego jak i półki zwrotnej należy stosować się do zasad zawartych w instrukcji montażu. Jeśli ktoś pominie procedurę i skręci wieszaki w niewłaściwym położeniu i z nieodpowiednim momentem, to później może to skutkować szybkim uszkodzeniem tych podzespołów – tłumaczy specjalista.

– W celu zwiększenia niezawodności kombajnu najważniejsze jest użytkowanie zgodne z instrukcją obsługi, stosowanie oryginalnych części zamiennych oraz serwis w autoryzowanych punktach dealerskich Massey Ferguson – doradza Krzysztof Krzyżaniak.

W związku z zaawansowaniem technicznym kombajnów serii 7200 Cerea w celu wykorzystania wszystkich dostępnych funkcji w kombajnach tej serii operator musi zapoznać się z instrukcją obsługi, w przeciwnym wypadku maszyna może być wykorzystywana nieefektywnie.

Więcej o popularnych używanych kombajnach w cenie od ok. 150 do 200 tys. zł już w najbliższym, lipcowym numerze miesięcznika Farmer.