Niektóre uprawy czy sadownictwo wymagają specyficznych maszyn przystosowanych do potrzeb pola, ogrodu czy sadu. Dlatego producenci prześcigają się w ofertach specjalistycznych ciągników wyprodukowanych do takich zadań.

Jednak wymaga to często posiadania przynajmniej kilku ciągników, które spełniają swoje ściśle określone funkcje. A co jeśli mamy jeden klasyczny ciągnik i musi on spełniać wszystkie zadania związane ze specjalistycznymi uprawami wymagającymi wielkiego prześwitu?

Konwersja zapewnia podniesienie ciągnika o 350 mm fot. mjallen.co.uk
Konwersja zapewnia podniesienie ciągnika o 350 mm fot. mjallen.co.uk

Rozwiązaniem takiego problemu zajęła się angielska firma CountryTrac, która za cel postawiła sobie podniesienie prześwitu ciągnika bez poważnej ingerencji w jego układ napędowy. Co ważne, jej montaż przebiega szybko i nie wymaga spuszczania oleju z mostów napędowych.

Konwersję Hi-Crop przystosowano do wielu popularnych traktorów, a ostatnim rozwiązaniem jest zestaw “dużego prześwitu” do ciągników New Holland T7 i Case IH Puma.

Przykręcany zestaw zwiększa prześwit o 350 mm, pozostawiając prawie metr przestrzeni między powierzchnią gleby, a podwoziem ciągnika. Jednocześnie konwersje firmy CountryTrac mogą być przystosowane do ciągników z napędem na jedną lub obie osie.

Co sądzicie na temat takich zestawów, a może ktoś z Was już taką konwersję stosuje? Dajcie znać.