17 stycznia ARIMR zakończyła nabór wniosków na inwestycje związane z restrukturyzacją prowadzonej produkcji mleczarskiej. Od 17 do 28 stycznia 2011 r. można składać inne wnioski, nie dotyczące restrukturyzacji produkcji mleka. Można, ale tylko w 9 województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim.

W tych województwach firmy handlujące sprzętem rolniczym mają pełne ręce roboty. – Pracujemy pełną parą – mówi Krzysztof Krajza, współwłaściciel firmy Tech-Pom z Krzywonosi w woj. mazowieckim.

Obecnie wykonywane są przede wszystkim oferty handlowe i realizowana jest pomoc przy wypełnianiu wniosków.
Woj. mazowieckie należy do tych, w którym zostało najwięcej pieniędzy do wykorzystania na działanie – ponad 527 mln zł (szacowane 3968 wniosków). Nie widomo którzy rolnicy zakwalifikują się do dotacji, chętnych na dofinansowanie zakupu maszyn jest bardzo wielu. - Przez fakt złożenia wniosku nic się nie traci, a można zyskać – uważa Krajza. – Ogranicza nas tylko to, że doba ma 24 godzin  – wyjaśnia.

Pewnym problemem w składaniu wniosków w pierwszej części styczniowego naboru było rozróżnienie sprzętu potrzebnego do produkcji mleczarskiej. – Słyszałem na przykład takie pytanie od klienta: Czy ciągnik służy do produkcji mleka, czy nie? Bo urzędnik stwierdził, że jak ciągnik ma służyć do produkcji mleka. To ja się pytam w takim układzie, czym ten urzędnik obsłuży na przykład paszowóz? – tłumaczy szef Tech-Pomu.