• Podsumowujemy pierwsze w tym roku targi rolnicze - Polagra Premiery.
  • Jak będzie wyglądał rynek maszyn w 2023 r? Zdania są podzielone. 
  • Brawurowa ucieczka ciągnikiem, policyjny pościg, strzały i zatrzymanie - takie rzeczy tylko w USA. A może i u nas takie rzeczy się zdarzają, tylko nie ma tego w telewizji.
  • Ostatnie lata pokazują, że żniwa bywają bardzo trudne. Wąskie okna pogodowe i potrzeba zbioru niejednokrotnie nie do końca suchego ziarna stawiają przed producentami kombajnów nowe wyzwania. 
  • John Deere X9 to obecnie flagowa maszyna amerykańskiego koncernu. Jaki jest nowy X9 i skąd się bierze jego wydajność?

Barometr nastrojów w branży

Styczniowe targi Polagra Premiery okazały się być skromną imprezą w porównaniu do poprzednich edycji.  To nie oznaczało jednak, że nie było ciekawych maszyn.

Korzystając z obecności na targach wysondowaliśmy opinie producentów i dystrybutorów sprzętu rolniczego odnośnie popytu na maszyny. Jedni narzekają, inni chwalą duże zainteresowanie rolników i mówią o dużych zamówieniach. Większość jednak spogląda na przyszłość z niepewnością.

Złodzieje grasują

Kradzieże sprzętu rolniczego zdarzają się wszędzie. Ale pościg policyjny za ciągnikiem i strzały w opony żeby zatrzymać traktor... takie rzeczy to chyba tylko w Stanach, a konkretnie w Boone, w Karolinie Północnej.

Warto jednak pamiętać, że maszyny rolnicze kradną i u nas. Co roku łupem złodziei pada 900-1100 samych ciągników.

Wyścig żniwny - w roli głównej John Deere X9

Kombajny X9 ze stajni John Deere'a to od niedawna flagowe okręty żniwne amerykańskiego koncernu. Okazuje się, że te potężne maszyny świetnie przyjęły się w polskich gospodarstwach. W 2022 r. sprzedano ich ponad 20 szt.

Kombajny osiągają wydajności zbioru ziarna nawet ponad 100 t/h. Wpływ na to mają specjalnie opracowane zespoły oraz szereg innowacyjnych rozwiązań, w których dużą rolę odgrywa automatyka ustawień. Sprzęt pracuje z bardzo ciekawymi hederami HDX o szerokościach przekraczających nawet 15 m.

Zapraszamy do obejrzenia 18 odcinka Maszynowni.

 Partnerem programu jest firma John Deere