Oferta ciągników Basak na Polskę liczy 8 modeli o mocach od 58 do 116 KM. Za dystrybucję traktorów tej marki odpowiada firma Devisioner, a sieć punktów, w których możemy nabyć te ciągniki obejmuje obecnie 12 placówek rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Ciągniki Basak z Turcji

Basak to turecki producent ciągników rolniczych. Historia marki sięga 1962 r., kiedy to zaczęto importować i sprzedawać ciągniki Forda, a kilka lat później oprócz obsługi sprzedażowej marka zaczęła stawiać pierwsze kroki w produkcji traktorów na licencji – początkowo Forda, a po paru latach również Steyera.

Rocznie z taśm montażowych fabryki położonej w Sakaryi w Turcji zjeżdża około 10 tys. traktorów Basak fot. mat. prasowe
Rocznie z taśm montażowych fabryki położonej w Sakaryi w Turcji zjeżdża około 10 tys. traktorów Basak fot. mat. prasowe

Obecnie w asortymencie Basaka znajdziemy blisko 20 modeli ciągników, a rocznie z taśm montażowych fabryki położonej w Sakaryi w Turcji zjeżdża około 10 tys. traktorów. W zakładzie wytwarzana jest także szeroka gama podzespołów do silników, przekładni i układu hydraulicznego.

Chcesz kupić nowy ciągnik? Sprawdź swoją zdolność kredytową

Ile kosztują ciągniki rolnicze Basak?

Krajową ofertę ciągników Basak otwiera model o oznaczeniu 2060. Pod jego maskę trafił 3-cylindrowy silnik o pojemności 2,8 l generujący 58 KM mocy maksymalnej oraz 230 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Basak 2060 to najmniejszy przedstawiciel tureckiej marki w Polsce fot. mat. prasowe
Basak 2060 to najmniejszy przedstawiciel tureckiej marki w Polsce fot. mat. prasowe

Za przeniesienie napędu odpowiada skrzynia sterowana mechanicznie o 12 przełożeniach w obu kierunkach. Jest to ciągnik do bólu mechaniczny i próżno szukać w nim skomplikowanej elektroniki. Maksymalny udźwig tylnego podnośnika wynosi 2,6 t, a wydatek pompy hydraulicznej sięga 40 l/min.

Basak 2060 został wyceniony na 127,3 tys. zł brutto (wszystkie ceny w artykule wyrażone są w wartościach brutto), a w ramach wyposażenia standardowego otrzymamy, skrętne błotniki przednie, obciążniki przednie (6x30 kg) oraz tylne (2x45 kg). W ramach opcji dodatkowych istnieje możliwość doposażenia traktor w 1 i 2-przewodową instalację pneumatyczną, przedni TUZ oraz klimatyzację.

Gdybyśmy jednak potrzebowali mocniejszego ciągnika, wówczas warto zainteresować się Basakiem o oznaczeniu 2090. Traktor ten wyposażony jest w 4-cylindrowy silnik Perkinsa o pojemności 4,4 l i generuje odpowiednio 92 KM mocy maksymalnej i 393 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Basak 2090 to względnie tania propozycja na prosty i tani ciągnik o średniej mocy fot. mat. prasowe
Basak 2090 to względnie tania propozycja na prosty i tani ciągnik o średniej mocy fot. mat. prasowe

 W tym wypadku za przeniesienie napędu odpowiada zsynchronizowana przekładnia Carraro oferująca 24 biegi w obu kierunkach. Zmiana kierunku jazdy odbywa się za pomocą zsynchronizowanego rewersu obsługiwanego mechanicznie.

Tylny podnośnik choć obsługiwany jest mechanicznie, to jednak umożliwia regulację czułości jego reakcji oraz szybkości opuszczania. Ciągnik bez obciążników waży ok. 3,7 t, a w standardzie będzie wyposażony w klimatyzację, siedzisko pasażera, pakiet obciążników przednich o łącznej masie 240 kg i tylnych o masie 46 kg na koło.

Cena? 182 tys. zł. Wybór opcji dodatkowych jest bardzo ubogi i obejmuje jedynie przedni TUZ oraz przedni WOM.

Szeroki wybór ciągników rolniczych znajdziecie na Giełdzie Rolnej.

Nieco mocniejszy będzie model 2110, gdyż z tego samego silnika Perkinsa generuje on 110 KM mocy maksymalnej oraz 412 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W ciągniku zastosowano tę samą przekładnię, co w modelu 2090.

Duża różnica pojawia się jednak w podnośniku, który w tym wypadku jest sterowany elektrohydraulicznie i oferuje maksymalny udźwig na poziomie 4,5 t. Wydatek pompy hydraulicznej wynosi zaś 62 l/min.  Jest on też cięższy, bo waży prawie 4,4 t, a w standardzie otrzyma obciążniki przednie o masie 530 kg i tylne o łącznej masie 280 kg oraz hydraulicznie sterowany łącznik górny. Dodatkowo producent umożliwił w tym modelu zewnętrzne sterowanie podnośnikiem. To wszystko w cenie niespełna 203 tys. zł.

Basak 5120 – najmocniejszy i najdroższy

Na samym szczycie oferty modelowej tureckiego producenta znajduje się model o oznaczeniu 5120. Już na pierwszy rzut oka zauważymy, że traktor ten pod względem wyglądu (m.in. bardziej agresywny design oraz kabina 4-słupkowa) i funkcjonalności zdecydowanie odbiega od swoich mniejszych braci.

Basak 5120 to największy, najdroższy ale i najlepiej wyposażony ciągnik tureckiego producenta fot. mat. prasowe
Basak 5120 to największy, najdroższy ale i najlepiej wyposażony ciągnik tureckiego producenta fot. mat. prasowe

W tym wypadku do napędu ciągnika producent zastosował 4-cylindrowy silnik Deutza o pojemności 3,6 l, generujący 116 KM mocy maksymalnej oraz 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Co ważne, jednostka ta spełnia normę czystości spalin Stage IV. Za przeniesienie napędu odpowiada przekładnia produkcji ZF (32x32) z 4 biegami głównymi, czterema półbiegami załączanymi pod obciążeniem oraz z dwustopniowym reduktorem.

Zmiana kierunku jazdy odbywa się za pomocą dźwigni rewersu, która obsługiwana jest elektrohydraulicznie. Również elektrohydraulicznie sterowany jest podnośnik, który w tym wypadku charakteryzuje się udźwigiem na poziomie 5,5 t, a wydatek pompy hydraulicznej sięga 110 l/min.

W standardzie otrzymamy m.in. hydraulicznie sterowany łącznik górny, 3-sekcyjny rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej, klimatyzację, czy 1 i 2-przewodową instalację pneumatyczną. Całość wyniesie nas ok. 313,5 tys. zł.

Popularność w Polsce

Z informacji otrzymanych od marki Devisioner, będącej dealerem ciągników Basak w Polsce, wynika że najlepiej sprzedającym się traktorem na naszym krajowym podwórku jest model 2110.

- Klienci cenią sobie ten ciągnik ze względu na bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Dodatkowym atutem jest jego prosta konstrukcja, dzięki czemu zdecydowaną większość napraw rolnicy mogą wykonać we własnym zakresie - zaznacza Juliusz Majewski, specjalista ds. marketingu w firmie Devisioner.

Co ciekawe, w Polsce sprzedano do tej pory także kilka egzemplarzy największego i najbardziej zaawansowanego technologicznie modelu o oznaczeniu 5120.

A co Wy myślicie o ciągnikach Basak? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!