Nasz nowy cykl MRC – Maszynowy Raport Cenowy rozpoczynamy z wysokiego C, a więc od przeglądu cen jednych z największych ciągników rolniczych. Na początek pod lupę wzięliśmy rosyjskie ciągniki Kirovets. Ile zatem za nie zapłacimy?

Kirovets – prosty, mocny i stosunkowo tani

Przepis na rynkowy sukces w przypadku Kirowca był prosty, niemal tak samo prosty, jak jego konstrukcja. W efekcie rosyjscy inżynierowie stworzyli potężne ciągniki przegubowe, w których obecność elektroniki ograniczono do niezbędnego minimum. Dzięki temu można było zaoferować je w atrakcyjnej na tle konkurencji cenie.

Kirowiec – oferta rynkowa

W Polsce ciągniki Kirovets sprzedawane są m.in. przez firmę Agromilka i w jej ofercie znajdziemy traktory o mocy od 250 aż do 428 KM. Oferta jest zatem skierowana głównie do średnich i dużych gospodarstw rolnych.

Najmniejszy ciągnik o oznaczeniu K-525 jest wyposażony w 6-cylindrowy silnik YaMZ o pojemności 6,65 i generuje moc maksymalną 250 KM oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 1100 Nm.

Używane ciągniki rolnicze znajdziecie na Giełdzie Rolnej.

Wersja podstawowa traktora została wyceniona na niespełna 526 tys. zł brutto (wszystkie ceny podawane w artykule są wyrażone w wartościach brutto) i już w standardzie oferuje pompę hydrauliczną o wydatku 210 l/min., tylny podnośnik o udźwigu 8,1 t sterowany elektrohydraulicznie, klimatyzację, ogrzewanie oraz dwumiejscową kabinę.

Ciągniki Kirovets oferują najtańsze konie mechaniczne na rynku fot. mat. prasowe
Ciągniki Kirovets oferują najtańsze konie mechaniczne na rynku fot. mat. prasowe

Wśród najczęściej wybieranych opcji rolnicy decydują się na doposażenie ciągnika w przedni TUZ w cenie 20,5 tys. zł, oraz w zestaw kół bliźniaczych za kwotę niemal 38 tys. zł.

Sprawdź możliwości finansowania używanych maszyn rolniczych!

Gdybyśmy jednak potrzebowali dużo mocniejszego ciągnika, to Kirovets zaproponuje nam model K-742M, który od lat dzierży tytuł traktora oferującego najtańsze konie mechaniczne na rynku.

Dzieje się tak dlatego, że ten kosztujący 689 tys. zł kolos dysponuje mocą aż 420 KM! W tym wypadku moc generowana jest przez 8-cylindrową jednostkę napędową TMZ o pojemności 17,24 l. Maksymalny moment obrotowy? Prawie 2000 Nm.

Aby móc wykorzystać w pełni możliwości tego ciągnika, należałoby doposażyć go w zestaw kół bliźniaczych za kwotę 76 tys. zł. Pozostaje nam jeszcze zapłacić za transport tego rosyjskiego monstrum – ponad 23 tys. zł.

Z informacji od przedstawiciela firmy Agromilka wynika, iż jest to najpopularniejszy model sprzedawany w Polsce.

Nieco mocniejszy ale i sporo droższy będzie model K-742M Premium wyposażony w silnik Mercedesa o pojemności 12,82 l, który w tym wariancie generuje 428 KM mocy maksymalnej oraz okrągłe 2000 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Cena? Prawie 800 tys. zł. Mogłoby się wydawać, że to dużo, jednak pamiętajmy, że w tej cenie otrzymujemy ciągnik przegubowy o masie własnej ponad 16 t, który po doposażeniu go w koła bliźniacze jest traktorem prawie nie do zatrzymania.

A Wy na jaki ciągnik postawilibyście, gdybyście mieli wybrać maszynę o mocy od 250 do 428 KM? Czy wówczas Kirovets byłby przez Was brany pod uwagę? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!