Przyczepy Pronar od lat cieszą się największą popularnością na rynku krajowym, a co ciekawe coraz śmielej rozpychają się także na rynkach zagranicznych. Sprawdźmy zatem, na ile wyceniane są przez producenta przyczepy z Podlasia.

Pronaru recepta na sukces

Własna hurtownia stali, własna produkcja zdecydowanej większości komponentów, czy wreszcie ogromna wręcz oferta produktowa w skład której wchodzą przyczepy jednoosiowe, dwuosiowe, trójosiowe, typu tandem, tridem, skorupowe, czy chociażby budowlane.

Dość wspomnieć, że samych modeli przyczep Pronar oferuje ponad 130 w zakresie ładowności od 2 do 24 t. Każdy więc w ramach tej oferty znajdzie coś dla siebie. Pytanie tylko, czy w satysfakcjonującej cenie. Sprawdźmy to.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Ile zapłacimy za przyczepy Pronar?

Na pierwszy ogień weźmy przyczepę dwuosiową o oznaczeniu T653/2. Jej masa własna wynosi 2,1 t, a jej ładowność sięga 6 t. Pojemność ładunkowa zaś to 8,2 m3.

W standardzie jest ona wyposażona w trójstronny system wywrotu oraz w zawieszenie na resorach parabolicznych, a także w ogumienie o rozmiarze 11,5/80-15,3.

Przyczepa T653/2 o ładowności 6 t wyposażeniu podstawowym została wyceniona na 54,6 tys. zł brutto fot. mat. prasowe
Przyczepa T653/2 o ładowności 6 t wyposażeniu podstawowym została wyceniona na 54,6 tys. zł brutto fot. mat. prasowe

W takiej kompletacji została ona wyceniona na 54,6 tys. zł brutto (wszystkie ceny podane w artykule wyrażone są w wartościach brutto). Wśród wyposażenia dodatkowego warto dopłacić 2,6 tys. zł za plandekę rolowaną oraz nieco ponad 1,2 tys. zł za balkon na ścianie przedniej, mogący służyć chociażby do zwijania plandeki.

Kolejnym hitem sprzedażowym jest model PT610, a więc przyczepa dwuosiowa przeznaczona do przewozu europalet, co już na starcie czyni ją dużo bardziej funkcjonalną.

Masa własna tej przyczepy sięga niemal 4 t, jej ładowność wynosi 10,3 t, a pojemność ładunkowa to z kolei 13,2 m3. To właśnie dzięki szerokości skrzyni ładunkowej wynoszącej 2420 mm możliwy jest komfortowy przewóz europalet.

W standardzie otrzymamy m.in. opony regenerowane o rozmiarze 385/65 R22,5; system centralnego ryglowania przy podłodze ścian bocznych i ściany tylnej oraz ściany z bocznymi listwami napinającymi.

Przyczepa Pronar PT610 w wyposażeniu podstawowym została wyceniona na 78,1 tys. zł brutto fot. mat. prasowe
Przyczepa Pronar PT610 w wyposażeniu podstawowym została wyceniona na 78,1 tys. zł brutto fot. mat. prasowe

Za taką przyczepę w wyposażeniu podstawowym przyjdzie zapłacić 78,1 tys. zł. Za tylny zaczep automatyczny dopłacimy nieco ponad 1,1 tys. zł, za sprężyny wspomagające otwieranie ścian bocznych należy doliczyć ok. 530 zł, a wybór plandeki rolowanej ze stelażem będzie się wiązał z kosztem w granicach 4 tys. zł.

Przyczepy o ładowności ponad 10 t

Gdybyśmy jednak potrzebowali przyczepy o jeszcze większych możliwościach przewozowych, to wówczas warto rozważyć model T680, którego ładowność przekracza nieco 13 t, przy masie własnej prawie 5 t.

Również w tym wypadku producent postawił na paletowy wymiar skrzyni ładunkowej. Przy długości skrzyni na poziomie 5,1 m, zdecydowano się zastosować burty dzielone ze słupkiem środkowym. Grubość blachy na podłodze wynosi 5 mm, a na ścianach 2,5 mm.

Aby stać się właścicielem przyczepy Pronar T680 należy zapłacić 89 tys. zł. Plandeka rolowana ze stelażem została w tym wypadku wyceniona na 4,5 tys. zł, a tylny zaczep automatyczny na 1,6 tys. zł.

Na sam koniec zostawiliśmy sobie przyczepę skorupową o oznaczeniu T679M. Powstała ona w wyniku modernizacji modelu T679.

Za przyczepę skorupową o oznaczeniu T679M bez nadstaw (jak na zdjęciu) zapłacimy 101,5 tys. zł brutto fot. mat. prasowe
Za przyczepę skorupową o oznaczeniu T679M bez nadstaw (jak na zdjęciu) zapłacimy 101,5 tys. zł brutto fot. mat. prasowe

Jej ściana boczna została wykonana z jednego arkusza blachy, co zdaniem producenta przekłada się na wysokie parametry wytrzymałościowe. W klapie tylnej zastosowano system zamków zabezpieczających na siłownikach hydraulicznych, co w praktyce uniemożliwia nieoczekiwane otwarcie klapy oraz zapewnia jej prawidłowy docisk.

Szeroki wybór przyczep rolniczych znajdziecie na Giełdzie Rolnej.

Przyczepa ta charakteryzuje się ładownością na poziomie 12 t i w standardzie wyposażona jest m.in. w hydrauliczną nożycową podporę dyszla z ruchomą stopą, instalację oświetleniową wykonaną w technologii LED, czy hydraulicznie podnoszoną klapą tylną z automatycznym dociskiem i ryglowaniem.

Tak wyposażona przyczepa T679M z nadstawami o wysokości 60 cm została wyceniona na przeszło 112 tys. zł.

Model T653/2 PT610 T680 T679M
Cena [zł brutto] 54,6 tys. 78,1 tys. 89 tys. 112,4 tys.

A jak Wy oceniacie ceny i jakość przyczep Pronaru? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!