PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Maszyny używane: kombajny zbożowe

Autor:

Dodano:

Tagi:

Przyjrzeliśmy się bliżej kilku, naszym zdaniem, ciekawym kombajnom, które powinny pomóc szybko uporać się ze zbiorami z powierzchni co najmniej kilkudziesięciu hektarów, których ceny zaczynają się od ok. 150 tys. zł.(...) Pochopny zakup pierwszego lepszego kombajnu może szybko okazać się dużą stratą finansową - o wiele większą niż np. niezebrana w terminie część plonów z powodu kolejki oczekiwania na usługę. W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy propozycje kilku maszyn o porównywalnych klasach wydajności. Każda z nich powinna z łatwością posłużyć do zebrania plonów ziarna z powierzchni co najmniej kilkudziesięciu hektarów, przy czym największe wymienione modele z wydajnością rzędu 15-20 t/h mają oczywiście jeszcze większe możliwości.

Claas Mega 202-218

Nie ulega wątpliwości, że kombajny Claas Mega należą do jednych z najbardziej "chodliwych" i pożądanych maszyn na rynku wtórnym. Z czego to wynika? Przede wszystkim z zaufania do sprawdzonej serii wcześniejszych Dominatorów. Podobieństwo kombajnów widać choćby w specyficznej konstrukcji maszyn - umieszczenia silnika za kabiną i dopiero dalej zbiornika na ziarno. Jednak tak naprawdę seria Mega to już zupełnie inny kombajn i poziom wydajności.

Historia kombajnów Mega zaczęła się od modeli 202-204. Specyficzny był model 202, który w pierwszej wersji w 1994 r. został wyposażony w silnik Mercedes-Benz, a w kolejnej generacji - od 1994 do 1999 r. miała już "pod maską" silnik Perkinsa - jako jedyny z serii Mega 202. W pozostałych maszynach pracowały silniki MB (choć i tu zdarzały się "epizody" z Perkinsem). Modele 202, 203 i 204 miały 5-klawiszowy system separacji ziarna i hedery 5,5 m, natomiast 208 i 2018 - 6-klawiszowy oraz hedery najczęściej o szerokości 6,6 m. Te ostatnie można też spotkać w dwóch wersjach, jeśli chodzi o pojemność zbiorników ziarna: 7500 i 8000 l.

Istotnym punktem rzutującym na dużą popularność tych maszyn była ich wysoka wydajność, która wiązała się z wprowadzeniem właśnie w tej serii (w pierwszej fazie były to kombajny nazwane Dominator Mega) przełomowego dla Claasa rozwiązania, jakim był system APS (Accelerated Pre-Separation), czyli dodatkowego bębna wstępnego przyspieszającego omłot ziarna, który na stałe zagościł w kolejnych, niemal wszystkich seriach kombajnów Claasa i jest stosowany do dzisiaj. Mega stał się wówczas bardzo cenionym kombajnem również wśród właścicieli dużych gospodarstw w Polsce i sporo tych maszyn było sprzedanych z polskiej dystrybucji. W parze z APS-em niemiecki producent zastosował też bardziej wydajne - turbinowe wentylatory w układzie separacji ziarna, a całkowita powierzchnia wytrząsaczy sięgnęła w największych modelach 7,7 m2.

Kombajny Claas Mega od początku swojej produkcji oferowały wysoki poziom komfortu pracy operatora. Jednak w 1997 r. niemiecki producent pod tym względem jeszcze wyżej zawiesił poprzeczkę dla konkurencji, wprowadzając kabiny Vista Cab, nazywane potocznie "lexionowskimi" (od nazwy flagowej serii kombajnów: Lexion), które zastąpiły dotychczasowe "kanciaste". Nowsze kabiny charakteryzują obłe kształty, bardzo dobry poziom widoczności i wyciszenia, co w przypadku charakterystycznej konstrukcji Claasa (silnik za kabiną) ma spore znacznie. W standardzie montowany był również fotel dla pasażera.

Kombajny są łatwe w codziennej obsłudze. Dobra jest dostępność punktów smarnych, regulacji czy wymiany pasów napędowych i łańcuchów. Bardzo dobry jest też dostęp do jednostek napędowych, co niekoniecznie było akurat mocnym punktem wcześniejszych Dominatorów. Producent zastosował tutaj wygodny, boczny pomost i sporo miejsca w przedniej części komory ustawionych poprzecznie motorów. Dużym atutem Claasa jest bardzo dobry dostęp do części zamiennych: oryginalnych, zamienników i używanych.

Stosowane silniki MB w modelach 202-204 to 6-cylindrowe jednostki o pojemności 6 l dysponujące mocą od 160 do 200 KM (w zależności od modelu), natomiast od modelu 208 po 218 producent zastosował przeszło 11-litrowe silniki V6 o mocach 235-270 KM. W opinii użytkowników uchodzą one za bezawaryjne i mocne - maszyny bezproblemowo pracują z 6-metrowymi hederami do zbóż oraz z 6-, a nieraz nawet 8-rzędowymi przystawkami do kukurydzy.

W kombajnach można znaleźć m.in. system automatycznego poziomowania hedera Auto Contur, często też wyświetlacz Boardinformator (m.in. licznik hektarów, zapamiętywanie ustawień maszyny). Regulacja obrotów bębna młócącego odbywa się hydraulicznie, natomiast szczeliny klepiska - za pomocą dźwigni. Szczeliny sit regulowane są po wyjściu z kabiny - ręcznie.

Jeśli chodzi o ceny, to trzeba przyznać, że maszyny "trzymają wartość. Za niezbyt wysłużone kombajny począwszy do rocznika 1997 (z nowszą kabiną) po millenium, trzeba liczyć się z wydatkiem od 150 do 200 tys. zł - w zależności od modelu.

John Deere 2200

Poszukując wydajnej i sprawdzonej maszyny, na pewno warto zwrócić uwagę na kombajny John Deere z serii 2200, która była produkowana w latach 1997-2001. W jej skład wchodzi 6 modeli: 3 5-klawiszowe (2254, 2256 i 2258) oraz tyle samo 6-klawiszowych (2264, 2266 i 2266E). To kombajny pochodzące z niemieckiej fabryki Zweibrücken (w odróżnieniu np. od serii 1450 i 1550 produkowanych w Brazylii), które później zostały zastąpione serią 9000 WTS.

Pytając serwisantów czy użytkowników kombajnów z tej serii, trudno usłyszeć jakiekolwiek zarzuty dotyczące tych maszyn. Są uważane za bardzo bezawaryjne i cenione do tego stopnia, że często ciągle pozostają one na wyposażeniu większych gospodarstw - mimo zakupu bardziej wydajnych i nowoczesnych maszyn - jako sprzęt zapasowy. Kombajny 6-klawiszowe można spotkać zazwyczaj z hederami o szerokości 5,5 lub 6,1 m, natomiast mniejsze - z hederami 5,85 m. Przy każdej szerokości hedera i oferowanej wielkości układu omłotowego (4,84 lub 5,83 m2 całkowitej powierzchni separacji), 6-cylindrowe silniki John Deere o poj. 8,1 l (6,8 l w modelu 2254) doskonale radzą sobie z obciążeniem podczas pracy. Dla najbardziej wymagających użytkowników i upraw (np. dużych powierzchni kukurydzy) można polecić największy model 2268E (Extra), dysponujący mocą aż 330 KM, czyli o 50 KM wyższą od standardowej wersji 2268.

Niewątpliwą zaletą tych kombajnów docenianą przez użytkowników jest to, że można je łatwo przystosować do zbioru różnych gatunków roślin. Wpływ na to ma m.in. uniwersalne klepisko, które aby dopasować do kukurydzy, wystarczy doposażyć w odpowiednie wkładki montowane na zatrzaski, dwie prędkości bębna młócącego i wydajne przystawki, ewentualnie dodatkowe sita.

Warte podkreślenia jest również to, że w ostatnich seriach kombajnów można też znaleźć urządzenia rolnictwa precyzyjnego, takie jak antena GPS (firmy Omnistar) i oprogramowanie umożliwiające tworzenie map plonu. Na rynku wtórnym zdarzają się też wersje Hill Master, a więc z systemem automatycznego, hydraulicznego poziomowania maszyny, co będzie dużym atutem w przypadku pracy na mocno pagórkowatych polach. Kombajny są też wyposażone w automatykę sterowania hederem (regulacja wysokości i poziomowanie).

Trudno mieć zastrzeżenia co do komfortu pracy operatora. Oczywiście standardem jest tutaj klimatyzacja sterowana ręcznie, jest też fotel pasażera, a do obsługi podstawowych funkcji podczas pracy służy wielofunkcyjny dżojstik. Reszta elementów obsługi została zestawiona na prawym panelu oraz słupku kabiny, gdzie dodatkowo znajduje się wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Regulacja sit odbywa się ręcznie, natomiast elektrycznie regulowane są np. obroty wialni oraz docisk klepisk i prędkość obrotowa bębna młócącego.

Jeśli chodzi o ceny kombajnów John Deere serii 2200 trzeba przyznać, że są wysokie - współmierne z notami użytkowników tych maszyn. Za mniejsze modele 5-klawiszowe z początków lat produkcji w rozsądnym stanie technicznym trzeba zapłacić co najmniej 150-160 tys. zł, natomiast za zadbane egzemplarze, choć wcale nie z niskim przebiegiem np. poniżej 2000 h, sprzedający żądają zazwyczaj kwot niejednokrotnie przekraczających 200 tys. zł.

New Holland TX

Kombajny New Holland z serii TX pojawiły się na rynku w 1987 r., a ich produkcję zakończono 21 lat później. Interesujący nas model TX 66 zadebiutował w roku 1993. Maszyna zasłużyła na miano komfortowej, trwałej i bezawaryjnej, co przekłada się na jej dużą popularność na rynku wtórnym.

W 6-wytrząsaczowych kombajnach z serii TX 66 w pierwszym okresie produkcji (1993-1997) wykorzystywano 6-cylindrowe turbodoładowane silniki marki Ford o mocy 250 KM, które w kombajnach produkowanych w latach 1997-2008 (oferowane już pod marką Iveco) wyposażano także w intercooler (osiągały one wówczas 271 KM). Jednostki te są chwalone przez użytkowników za trwałość i całkiem niezłe wyniki spalania, które kształtują się na poziomie ok. 15-18 l/ha w przypadku koszenia pszenicy.

W modelach TX 66 zastosowano bęben młócący o średnicy 606 mm. Na system omłotu składał się jeszcze bęben podający i separator. Powierzchnia sześciu klawiszy to 5,23 m2, zaś powierzchnia sit wynosi 6,5 m2 (kosz sitowy występował w dwóch wariantach: stałym i poziomowanym). Zastosowane rozwiązania pozwoliły na osiągnięcie dobrej wydajności na poziomie 17 t/godz. w przypadku zbioru pszenicy. Osiągnięcie wyższych wydajności uniemożliwiały zbyt duże straty na sitach kombajnu, tym większe, im bardziej dojrzała i krucha słoma (krótkie fragmenty słomy doprowadzały do przeciążania sit kombajnów).

Zbiornik kombajnów TX 66 ma pojemność 8000 l, a sterowana elektrohydraulicznie rura umożliwiała wyładunek, w zależności od zastosowanego wariantu, na wysokość 3,8, 4,2 lub 4,5 m.

Kombajny z serii TX oferowały dobry komfort; w standardzie oferowane były m.in. klimatyzacja, amortyzowany fotel i regulowana kolumna kierownicy. Na plus zaliczyć można też dobrą widoczność z kabiny i niewielki poziom hałasu, określany przez producenta na zaledwie 75 dB.

Podstawowe funkcje maszyny (prędkość jazdy, prędkość i wysokość pracy motowidła i wysokość pracy przyrządu żniwnego) sterowane są z wykorzystaniem wielofunkcyjnej dźwigni, zaś większością pozostałych funkcji steruje się z poziomu panelu położonego po prawej stronie od fotela operatora. W kabinie znajduje się również ekran, na którym pojawiają się komunikaty serwisowe oraz informacje o stratach ziarna, pozwalające operatorowi na dostosowanie parametrów pracy maszyny do warunków na polu.

Kombajny mogły być wyposażane w przyrządy żniwne o szerokości od 5,2 do 7,3 m, jednak często na rynku wtórnym pojawiają się egzemplarze z hederem o szerokości 6,1 m. Nierzadko kombajny TX 66 wyposażane były w system automatycznego poziomowania hedera.

Ceny kombajnów New Holland TX 66 są mocno zróżnicowane. Wynika to z faktu, że model ten produkowany był aż przez 15 lat, przy czym w 1997 roku przeszedł modernizację. Egzemplarze z początkowego okresu produkcji można kupić już za ok. 100 tys. zł, zaś te z przełomu tysiącleci kosztują od ok. 130 do ok. 160 tys. zł. Biorąc pod uwagę kupno egzemplarza z końcowego okresu produkcji, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu przeszło 200 tys. zł, co i tak na tle konkurentów, takich jak choćby opisane John Deere czy Claas, nie jest wygórowaną kwotą.

Massey Ferguson 7200 Cerea

Kombajny Massey Ferguson z serii 7200 Cerea produkowane były w latach 2000-2008. Były to maszyny bardzo dobrze wyposażone, a elementy takie jak wielofunkcyjna dźwignia do obsługi podstawowych funkcji czy komputer z dotykowym ekranem Datavision II wyznaczały standardy pod względem funkcjonalności i komfortu pracy. Za niewiele ponad 150 tys. zł można znaleźć na rynku egzemplarze z tej serii z początkowej fazy produkcji.

Seria Cerea 7200 obejmowała łącznie cztery modele. Wszystkie kombajny napędzane były sześciocylindrowymi, turbodoładowanymi silnikami SisuDiesel o pojemności 7,4 l w najmniejszym, dysponującym 5 wytrząsaczami modelu i 8,4 l w pozostałych modelach, które wyposażono w 8 wytrząsaczy. Najmniejszy model (7256) o mocy 250 KM w standardzie dysponował konwencjonalnym przyrządem żniwnym o szerokości 5,6 m, jednak opcjonalnie można było wyposażyć go w heder o szerokości do 6,2 m. Hedery dostępne były także w wariancie z systemem taśm podających PowerFlow z systemem separacji kamieni. Przyrządy te z powodzeniem można stosować do koszenia rzepaku, zatem decydując się na wydajny kombajn ze stajni Massey’a Fergusona w kontekście zbioru nie tylko zbóż, ale i rzepaku, warto poszukać egzemplarza właśnie z takim przyrządem żniwnym, a takie w ogłoszeniach spotykane są dość często. Producent udostępniał także przyrządy żniwne m.in. do zbioru kukurydzy, słonecznika oraz groszku i fasoli.

Materiał z przyrządu żniwnego trafia do systemu omłotu składającego się z bębna młócącego, odrzutnika i separatora. Łączna powierzchnia separacji w najmniejszym modelu 7256 to 8,3 mkw. Wentylatory kombajnów pozwalały na osiągnięcie obrotów w zakresie od 450 do 1100 obr./min., co umożliwia dostosowanie ich prędkości właściwie do każdego rodzaju upraw. Kombajny mogły być również wyposażone w system kompensacji przechyłów bocznych, szczególnie przydatny podczas pracy na zboczach.

Chociaż od premiery kombajnów z serii 7200 Cerea minęło już niemal 20 lat, trudno zarzucić im cokolwiek pod względem ergonomii i komfortu pracy. Sterowanie nimi jest proste i intuicyjne; podstawowe funkcje sterowane są z wykorzystaniem wielofunkcyjnej dźwigni i komputera Datavision II. Za pośrednictwem dźwigni steruje się m.in. wysokością przyrządu żniwnego, pozycją i prędkością motowidła, pozycją rury wyładowczej i prędkością jazdy. Ponadto przyciskami zlokalizowanymi na dźwigni steruje się ekranami komputera Datavision II, który umożliwia chociażby regulację: prześwitu między bębnem młócącym a klepiskiem, sit i prędkości wentylatora. Dodatkowo dysponuje funkcjami diagnostycznymi i wyświetla alarmy w razie problemów m.in. z pracą hedera czy systemem omłotu. Kombajny opcjonalnie mogły dysponować systemem stałego przepływu masy Constant Flow, którego działanie opierało się na monitorowaniu przepływu materiału, dzięki czemu można optymalnie dostosować prędkość kombajnu do panujących na polu warunków, w pełni wykorzystując możliwości maszyny. Na życzenie dostępny był także system Auto Level kompensujący nierówności terenu. Ponadto niekiedy na rynku wtórnym można spotkać się z egzemplarzami wyposażonymi w system rolnictwa precyzyjnego Fieldstar umożliwiający m.in. rejestrowanie szczegółowych danych i mapowanie wydajności. W związku z tym, że kombajny mają rozbudowaną elektronikę, należy zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej, sieć CAN i moduły. W terminalu można sprawdzić połączenie z modułami maszyny, jeśli jakiś moduł jest niewidoczny sugeruje to albo przerwanie sieci CAN albo uszkodzenie samego modułu.

Kabiny kombajnów z serii 7200 Cerea są przestronne i komfortowe. Jak już wspomnieliśmy, wielofunkcyjna dźwignia do sterowania jest bardzo wygodna, a położenie komputera Datavision II jest regulowane. Operator dzięki panoramicznej szybie ma dobry widok na zespół żniwny. Ponadto kierowca ma do dyspozycji amortyzowany fotel, regulowaną kierownicę i układ klimatyzacji.

Reasumując, kombajny Massey Ferguson z serii 7200 mogą być dobrą propozycją dla osób ceniących komfort obsługi i nowoczesne rozwiązania, szczególnie, jeżeli wyposażone są w systemy wspomagające operatora jak opcjonalny Constant Flow. Do minusów można zaliczyć dość wysokie ceny części zamiennych i potencjalny problem z odsprzedażą kombajnu z tej serii, ponieważ nadal nie należą one w naszym kraju do najpopularniejszych.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • And 2019-07-28 07:55:34
  Po sukcesie programu budowy narodowego samochodu elektrycznego,przyszedł czas na sukces programu małej retencji,co pozwoli nawodnić narodowe wysuszone pola.Narodowy rząd wdroży budowę kambajna Vistula II z wbudowaną wydajną miskownicą do ryżu,aby wykarmić naród.
 • Arek 2019-07-28 07:15:13
  Posiadam Claas dominator 98 Sl z 95r. Kombajn bajka wydajność, praca i ta kultura pracy silnika Mercedes Benza , polecam ten model z czystym sumieniem
  • Robert 2019-07-28 17:59:04
   z tym silnikiem zaraz za plecami fotela kierowcy za darmo bym nei chcial :::::::::::: kiedys u mnie kosil porazka jak w szklarni:(((((((((((
   • Greg 2019-07-28 23:32:17
    Nie przesadzaj. Użytkowałem ładnych parę lat, 98 ,108 i 218. Nie ma żadnego problemu z umiejscowieniem silnika, wygłuszenie dobre, temperatura- żadnego problemu, a i obsługa silnika bez problemu. W Medze 218 komora silnika bardzo duża, a w 98, 108 czy starsze jest kabina odchylana do przodu jak w ciężarówce. Maszyny godne polecenia
   • juzio 2019-07-29 07:02:08
    obsługa bezproblemowa? to weź go pod pompuj jak jest rozgrzany lub wymień filtr paliwa,miałem to wiem.... a ceny za wyrąbane złomy jak za złoto
   • T.B. 2019-07-31 21:02:48
    @Jóźio. Kolejny taki co wymienia filtr paliwa na polu?, na rozgrzanym silniku. Litości !!!. Pewnie jeździłeś na czerwonej? Szkoda komentować.
 • Berthold 2019-07-27 23:36:30
  Panowie!!! Ja bizonem Z056 co roku kosze od 120 do 140 ha... Bez jaj z brakiem wydajności...
  • blanchard 2019-07-28 06:46:48
   to ja fergusonem robię 280-320ha bez jęczmienia ozimego i kukurydzy......
   • Czesiu 2019-07-29 09:44:06
    prędzej to kupę robisz na fergusona, a nie 320 hektarów. Przestań grać w stymulatora i skończ zabawy na ręcznym...
  • Marcel1446 2019-07-28 23:35:30
   Współczuje ci naprawde
  • Agro wielkopolskie 2019-07-30 07:56:42
   Panie bo bizun to jest super machina
 • Marcel1446 2019-07-27 22:53:15
  U mnie w okolicy standard to claas dominator 88 do 108
 • Rolnik 2019-07-27 09:12:09
  A gdzie Bizon Rekord ZO58? Za te pieniądze to spokojnie kupimy ostatnie roczniki Ja osobiście wolę naszego Rekorda, po pierwsze duża szansa kupna od 1 właściciela po drugie maszyna młodsza niż jakiś Class z 94r.Ktory nie wiadomo ile już miał właścicieli i jak kto o niego dbał
  • cz 2019-07-27 09:54:10
   Myślę, że nie załapał się ze względu na wydajność...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.