W poprzednim artykule poruszyliśmy kwestię rozwoju rolnictwa 4.0 w polskich gospodarstwach. Chociaż powoli, zainteresowanie i obecność innowacyjnymi technologiami pojawia się coraz częściej. Na czym skupiają się narzędzia Rolnictwa 4.0 i w jakim kierunku będą się rozwijać?

Konsolidacja danych i przejście na subskrypcję

Korzystanie z dobrodziejstw technologii wiąże się z bardzo dużą ilością danych zbieranych przez aplikacje, z których korzystają narzędzia i maszyny. W przeszłości wystarczał jeden nośnik USB, obecnie potrzeba ich nawet kilkanaście. Dlatego coraz częściej mówi się o połączeniu maszyny z chmurą danych, tak aby przechowywać, łączyć i zarządzać danymi z jednego miejsca – od serwisowania po planowanie prac. Nad takimi rozwiązaniami pracują najwięksi gracze technologii GPS – m.in Trimble.

Co ważne – rolnicy, którzy korzystają z rolnictwa precyzyjnego, chcą zbierać dane, aby rozwiązywać rzeczywiste problemy i wykorzystywać je do przyszłej analizy i prognoz. Jesteśmy w fazie, gdzie coraz więcej rolników rozumie, jak czerpać korzyści z podejmowania przyszłych decyzji na ich podstawie. Kolejnym krokiem ma być zdanie sobie sprawy ze znaczenia analizy w czasie rzeczywistym i wykorzystania jej w optymalizacji produkcji – tu i teraz.

Automatyzacja w rolnictwie

Postęp rolnictwa będzie również podążał w kierunku coraz większej automatyzacji. Pod tym pojęciem, należy rozumieć nie tylko samojezdne traktory czy roboty, które zastąpią pracę ludzkich rąk, ale także całokształt wszystkich procesów i prac w gospodarstwie, które pozwolą podjąć decyzję za rolnika np. poprzez systemy i programy do zarządzania gospodarstwem.

Zrównoważony rozwój

Ale powody, dla których rolnictwo się automatyzuje i digitalizuje to nie tylko „zdjęcie” problemu decyzyjności i braku pracowników sezonowych z głowy rolnika. Ogromnym determinantem jest środowisko i związany z jego ochroną zrównoważony rozwój (wg niezależnego instytutu badawczego Global Footprint Network, 2023 r. jest 52 z rzędu, kiedy zaciągamy kredyt u Ziemi – 2. Sierpnia zapasy naturalnych zasobów na cały rok, wykorzystaliśmy w 7 miesięcy).

Presja wywierana na rolników, by lepiej dbali o środowisko i glebę cały czas rośnie – i w tym mają pomóc m.in właśnie dane z pola o potencjale ich ziemi, zmienne dawkowanie, zmienny wysiew, czy zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. .

Zarządzanie wodą w rolnictwie

Ważniejsza niż kiedykolwiek jest obecnie gospodarka wodna. Zarządzanie jej zasobami w glebie może mieć bezpośredni wpływ na plonowanie i podejmowane decyzje. Nawet niewielkie różnice, mogą powodować zmienność w plonach.

O jednym z takich przykładów pisaliśmy w artykule:

Rolnictwo 4.0 w tej kwestii pomaga podejmować decyzje skutecznie na kilka sposobów. Głównie opiera się to na sztucznej inteligencji wykorzystywanej w identyfikacji warunków pogodowych, łączącej z konkretnymi rodzajami upraw.

To pozwala w krytycznych momentach odpowiednio reagować. A sztuczna inteligencja ma wkrótce dawać jeszcze więcej możliwości w tym zakresie.

Najbliższy czas w Rolnictwie 4.0 będzie oznaczał połączenie wielu elementów w całość. Taką konsolidację danych już widzimy chociażby w nawiązywanych współpracach między producentami maszyn a firmami czy start-upami specjalizującymi się w sztucznej inteligencji i cyfryzacji.