Nowy rozdrabniacz łęcin jest oznaczony symbolem TSRC 4-90. Pierwsza cyfra w nazwie oznacza ilość rzędów, w których maszyna niszczy łęciny. Natomiast druga oznacza rozstaw rzędów ziemniaka w jakim maszyna może pracować.

Agram TSRC 4-90

Maszyna waży 2470 kg i ma szerokość transportową wynoszącą 4,2m. Na czas transportu po drogach publicznych rozdrabniacz jest wyposażony w zestaw umożliwiający jego transport wzdłuż. Agram TSRC jest napędzany poprzez WOM ciągnika (1000 obr/min).

Przekładnia ta wytrzymuje moc 263 KM i przekazuje napęd na wirnik rozdrabniacza poprzez dwie przekładnie pasowe (każda po cztery pasy) umieszczone po obu stronach maszyny. Rotor mulczera ma średnicę 18 cm i grubość ścianki 1 cm, dodatkowo także na środku jest ułożyskowany by poprawić jego stabilność podczas pracy. Rotor podczas pracy obraca się z prędkością 1700 obr/min.

Napęd z przekładni głównej jest przekazywany na obie strony maszyny. Zdjęcie: Agram
Napęd z przekładni głównej jest przekazywany na obie strony maszyny. Zdjęcie: Agram

Jak to działa?

Z przodu maszyny znajduje się rząd ruchomych blach zabezpieczających przed wyrzucanie kamieni czy resztek materiału przed maszynę. Na rotorze mulczera zamontowane są dwa rodzaje noży. Bijakowe, które niszczą łęty na powierzchni redliny. Natomiast po jej bokach umieszczone są dłuższe wygięte noże, które podnoszą łęciny spomiędzy redlin. Taka kombinacja sprawia, że cały materiał roślinny jest dokładnie mulczowany podczas pracy.

Specjalnie ukształtowane bijaki niszczą łeciny także pomiędzy redlinami. Zdjęcie:Agram
Specjalnie ukształtowane bijaki niszczą łeciny także pomiędzy redlinami. Zdjęcie:Agram

Specjalnie ukształtowane kierownice w środku komory rotora zrzucają rozdrobniony materiał pomiędzy redliny w których posadzony jest ziemniak. Maszyna jest także wyposażona w przeciwostrza, dzięki nim można regulować stopień rozdrobnienia łęcin.

Z tyłu maszyny znajdują się cztery koła o szerokości 63 cm, które zamykają redlice by bulwy ziemniaka nie ulegały zazielenieniu. Nacisk każdego koła można regulować indywidualnie. Podczas pracy wysokość maszyny reguluje się poprzez odpowiednie ustawienie dwóch kół poruszających się pomiędzy redlinami. Na czas przeglądu pokrywę komory rotora można unieść hydraulicznie do góry. 

Tak wygląda efekt prazy rozdrabniacza. Zdjęcie:Agram
Tak wygląda efekt prazy rozdrabniacza. Zdjęcie:Agram

Wszystko, co potrzebne do uprawy ziemniaka kupisz na www.gieldarolna.pl