Zmodyfikowany siewnik Horsch Focus TD to kolejna nowość niemieckiego producenta maszyn. Sednem innowacji nagrodzonej przez jury targów Agritechnica jest system wysiewu umożliwiający punktowy siew nasion rzepaku i zbóż.

Punktowy wysiew nasion umożliwiają specjalne talerze z tzw. zakrętem siewnym, w którym nasiona pojedynkują się. W glebie są umieszczane z prędkością około 15 ziaren na sekundę. Umożliwia to poruszanie się zestawu z prędkościami rzędu 8-12 km/h.

Ciekawostką jest również fakt, że w nowy system wysiewu można wyposażyć również dotychczasowe siewniki Focus. Wystarczy wymiana redlic.

Nowa generacja Focusa jest dostępna w szerokości roboczych 4 i 6 m. Do tej pory najmniejsza szerokość robocza wynosiła 6 m. Wdrożenie do sprzedaży siewnika o mniejszej szerokości ma sprawić, że maszyną zainteresuje się większa liczba gospodarstw. Ponadto maszyna jest teraz bardziej kompaktowa. Całkowita długość została zredukowana do 9,56 m, czyli jest krótsza od poprzedniej generacji o 1,2 m.

Horsch Focus TD ma teraz także mniejszą masę. Udało się to osiągnąć przez zastosowanie zbiornika wykonanego z tworzywa sztucznego. Jego pojemność to nadal 5000 l, ale wielkość komór została podzielona w stosunku 3:2.

Nowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie systemu szybkiego montażu zębów TerraGrip. Obecnie można je zamocować pod zbiornikiem, przez co maszyna po złożeniu jest węższa. Wysokość ramy odpowiada wysokości kultywatora Terrano FM i wynosi 75 cm.

W nowym Focusie można również szybko i nieskomplikowanie wymienić zęby na krótką bronę talerzową. Zmiana zwiększa dopasowanie maszyny do zmieniających się warunków glebowych i potrzeb w czasie siewów. System talerzowy został zbudowany na bazie brony Joker CT.

Szynę do wysiewu rzepaku o rozstawie 30 cm można szybko zmienić na szynę do wysiewu pszenicy o rozstawie 15 cm. Umieszczanie materiału siewnego odbywa się za pomocą sprawdzonych redlic siewnych typu TurboDisc z rodziny Pronto.

Siewnik można łączyć z ciągnikiem za pomocą ciągieł dolnych lub dyszla. Prowadzenie na głębokości ustawia się za pomocą sprawdzonej metody - klipsów aluminiowych.

Horsch jest jednym z pionierów w uprawie StripTill. Już w 2001 roku firma nabyła sporego doświadczenia i wiedzy odnośnie pracy z maszyną typu Evo. W 2007 roku Horsch wprowadził na rynek pierwszą maszynę StripTill. Siewnik ten dla wielu rolników okazał się atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem do istniejącego już parku maszynowego.