6 października w Reggia di Venaria miała miejsce oficjalna premiera nowej generacji ładowarek Merlo, podczas której zaprezentowano pierwszy egzemplarz w pełni elektrycznych maszyn serii eWorker.

eWorker jest owocem wieloletnich badań mających na celu stworzenie alternatywy dla maszyn wyposażonych w silniki spalinowe. Po pierwszym na świecie hybrydowym podnośniku teleskopowym, stworzonym przez firmę Merlo na początku XXI wieku, który umożliwił marce zdobycie doświadczenia w nowej branży, dla Grupy Merlo nadszedł czas na kolejny krok w przyszłość.

Tak powstała nowa generacja ładowarek nosząca miano „Generacji 0”, która ma się stale rozrastać, tworząc rodzinę produktów „green”, coraz wydajniejszych i bardziej rozwiniętych pod względem technologicznym, podkreślających dążenie Grupy do bycia „innowacyjnymi zgodnie z tradycją”.

Powstanie „Generacji 0”

Jak informuje producent, stworzenieie nowej „Generacji 0” opiera się na czterech wspólnych dla wszystkich produktów Merlo filarach:

 • Wydajność – pod względem udźwigu, szybkości przenoszenia i ruchu ramienia
 • Komfort – będący wynikiem prac nad optymalną pozycją operatora
 • Bezpieczeństwo – w celu czynnej i biernej ochrony operatora
 • Efektywność – ze szczególnym uwzględnieniem redukcji czasu pracy i ograniczenia kosztów działalności.

Do wspomnianych czterech filarów firma Merlo dodała trzy nowe, zwiększając dodatkowo komfort kierującego, ograniczając wpływ na środowisko, a co za tym idzie, wprowadzając koncepcję Generacji 0:

 • 0 emisji,
 • 0 hałasu,
 • 0 użycia paliw kopalnych.

 eWorker

Nowe maszyny serii eWorker mają za zadanie zaspokoić następujące potrzeby operacyjne:

 • napęd sprawdzający się przy pracach w terenie, a jednocześnie umożliwiający prowadzenie działań w zamkniętych pomieszczeniach i na obszarach, w których wymaga się ograniczenia wpływu na środowisko;
 • możliwość poruszania się po drogach publicznych, a w razie potrzeby, również holowania przyczepy;
 • ulepszone standardy zwrotności i szybkości pracy podnośników teleskopowych;
 • wielofunkcyjność maszyny dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań i wyposażenia;
 • poprawione warunki użytkowania dla kierującego, jak również dla osób pracujących w pobliżu maszyny;
 • ograniczenie kosztów eksploatacji, a przede wszystkim skrócenia czasu amortyzacji.

Ładowarka eWorker powstała praktycznie od zera: poprzez przeprojektowane wszystkich elementów, od ramienia po ramę, od osi po układ hydrauliczny, a wszystko po to, aby stworzyć rozwiązanie mogące zmaksymalizować autonomię i wydajność, jednocześnie ograniczając do minimum godzinowe koszty pracy.

2WD lub 4WD

Firma oferuje dwa rozwiązania: z napędem na dwa lub cztery koła. Modele 2WD zostały opracowane w celu zwiększenia autonomii maszyny, przy maksymalnych gabarytach w fazie kierowania: zaledwie 2850 mm, dzięki kątowi skrętu sięgającemu 85°. Tymczasem modele 4WD zapewniają maksymalną wydajność pod względem przełożenia, aby zapewnić optymalną przyczepność na każdej nawierzchni, nawet podczas jazdy w terenie.

Merlo eWorker, fot. Merlo
Merlo eWorker, fot. Merlo

W projekcie przeanalizowano ponownie wszystkie komponenty i ich umiejscowienie, przede wszystkim schemat przełożenia, który przewiduje dwa przednie silniki elektryczne, po jednym na każde koło, w modelach 2WD, i dołożenie trzeciego tylnego silnika elektrycznego, umieszczonego pionowo i połączonego kołnierzowo z tylną osią, w modelach 4WD. Dzięki umiejscowieniu akumulatora w centralnej części pojazdu możliwe było obniżenie środka ciężkości i poprawa stabilności pojazdu.

Czwarty silnik elektryczny, połączony z pompą hydrauliczną Load Sensing, umożliwia dowolny ruch ramienia teleskopowego. Również w tym przypadku, w celu optymalizacji wydajności energetycznej, dedykowana elektroniczna jednostka sterująca zarządza obrotami silnika elektrycznego i przepływem oleju w rozdzielaczu hydraulicznym. Ponadto, aby ograniczyć zużycie akumulatora, opuszczanie ramienia teleskopowego odbywa się w sposób grawitacyjny za pomocą zaworu sterowanego przez wspomnianą jednostkę sterującą.

Szeroka paleta zastosowań

Rozwiązania zastosowane w ładowarkach eWorker pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy akcesoriów, takich jak: widły, widły pływające i z przesuwem bocznym, różnego rodzaju szufle, osprzęt do ładunków zawieszonych, taki jak haki podnośnikowe, wysięgniki z hakiem lub wciągarką, sprzęt do innych zastosowań specjalnych, taki jak łyżki mieszające i zamiatarki

Kolejnym ważnym zastosowaniem jest wysięgnikowa platforma robocza z samobieżnym ruchem na wysokości.

Jak zapewnia producent, wszystkie modele podlegają personalizacji, zależnie od potrzeb klientów. Obydwa modele będą dostępne z kabiną otwartą i zamkniętą, z różnego rodzaju wyposażeniem opcjonalnym, jak ogrzewanie lub niezależna amortyzacja wysięgnika teleskopowego B.S.S., i mogą być dopuszczone do ruchu drogowego w wersji jako maszyna robocza lub ciągnik. Do zastosowań w specjalnych środowiskach pracy (np. chłodniach) dostępne jest wyposażenie w formie podgrzewanej przedniej szyby i podgrzewanego fotela kierowcy.

Ładowarkę Merlo eWorker można było obejrzeć podczas targów Agrotech w Kielcach.